Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego?

Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego?


Własny dom to marzenie wielu osób. Aby jednak jego budowa mogła się rozpocząć, niezbędny jest prąd – bez zaopatrzenia budowy w energię elektryczną nie da się przecież wykonać większości prac. Warto więc odpowiednio wcześnie pomyśleć o zawarciu umowy z dostawcą i wyborze taryfy za prąd dostosowanej do potrzeb Twojego przedsięwzięcia. Sprawdź, czym jest prąd budowlany i jaka jest cena prądu, który będzie zasilać sprzęty pracujące na Twojej działce.

Z tekstu dowiesz się:

Budowa domu to ogromne wyzwanie, które wymaga dopełnienia wielu formalności umożliwiających realizację projektu zgodnie z planem i obowiązującymi przepisami. Jedną z nich jest podłączenie prądu budowlanego. Ponieważ pobiera się go w ramach innej taryfy niż dla gospodarstw domowych, cena prądu zależy od tego, czy obiekt jest już podłączony do sieci energetycznej oraz od jego mocy umownej. Wartość tej ostatniej warto ustalić z elektrykiem.

Czym jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej, którą sprzedaje dostawca na czas budowy domu lub innej inwestycji w celu realizacji niezbędnych prac budowlano-montażowych.

Spełnienie technicznych warunków przyłączenia energii jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. O doprowadzeniu prądu pomyśl zatem mniej więcej w tym samym czasie, kiedy decydujesz się na gotowy projekt domu. Przed rozpoczęciem budowy ustal z dostawcą sposób oraz warunki dostarczania prądu i wybierz odpowiednią taryfę budowlaną. Osobna taryfa dla placów budowy wynika z zakazu ich zasilania prądem stałym (docelowym), przeznaczonym dla gospodarstw domowych. Budowa powinna czerpać prąd z tymczasowego przyłącza energetycznego. Jeśli jednak zamierzasz po zakończeniu prac dalej korzystać z usług wybranego dostawcy, warto od razu zainwestować w przyłącze docelowe, z którego w przyszłości będzie zasilany dom.

Prąd na budowie może zapewnić Ci zarówno lokalny dostawca energii, jak i dowolna firma, która posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty zakładu energetycznego, masz pewność, że korzystasz z prądu w legalny sposób. Wiele osób rozpoczynających budowę próbuje np. korzystać z przyłącza właściciela sąsiedniej działki. Rozliczenie się z sąsiadem za zużyty prąd może być jednak rozpatrywane jako bezprawne odsprzedawanie energii, a za to grozi grzywna.

Przeczytaj także artykuł: Uzbrojenie działki – jak załatwić wszystkie formalności?

Przyłącze elektryczne na czas budowy – jak ustalić moc prądu?

Podczas zawierania umowy z dostawcą należy określić warunki dostawy prądu i ocenić jego moc umowną, która zależy od kilku czynników:

Najlepiej skonsultować te kwestie z elektrykiem – zwykle w trakcie budowy zapotrzebowanie na prąd jest większe z uwagi na dużą eksploatację sprzętów. Po zakończeniu prac budowlanych zużycie prądu w domu automatycznie spada.

Jaką taryfę prądu wybrać?

Po wyborze dostawcy i oferty energetycznej warto również ustalić, w jakich godzinach zamierzasz korzystać z prądu na budowie. Sprzedawcy zwykle proponują 3 rozwiązania – wybierz więc opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb:

Rozliczenia w strefach czasowych pozwalają sporo zaoszczędzić i zaplanować proces budowy w taki sposób, aby korzystać z maszyn w czasie tańszej taryfy. W przypadku trudności związanych z dokładnym określeniem czasu pracy najlepiej wybrać taryfę, która w ciągu całej doby zakłada ujednoliconą stawkę. Jeśli w trakcie budowy cena prądu budowlanego wyda Ci się zbyt wysoka, pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić dostawcę.

Zobacz także: Odrolnienie działki – jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?

Ile kosztuje prąd budowlany?

Gdy gospodarstwo domowe korzysta z prądu w taryfie G (normalna taryfa za energię elektryczną dla gospodarstw domowych), plac budowy jest zaopatrzony w energię elektryczną w ramach taryfy C. Jedną z głównych różnic między prądem budowlanym a zwykłym jest cena, która w przypadku zwykłego prądu jest niższa nawet o połowę. Wiąże się to z faktem, że w taryfie dla gospodarstw domowych składnik stały stawki sieciowej i opłata przejściowa są niezmienne. Te wartości dla prądu budowlanego są mnożone przez wartość mocy umownej, ustaloną wcześniej z dystrybutorem przy podpisywaniu umowy. Oznacza to, że w przypadku przyłącza tymczasowego stałe stawki za prąd za każdą kilowatogodzinę mocy przyłączeniowej będą wysokie, niezależnie od ilości zużytej energii elektrycznej.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Różnice w wysokości opłat za prąd budowlany i zwykły są kluczowym argumentem, by po zakończeniu budowy jak najszybciej przejść na normalną grupę taryfową G. Wymaga to zwrócenia się do dostawcy prądu. Sposób, w jaki zostanie przeprowadzona zmiana taryfy, będzie zależał od tego, z jakiego przyłącza zasilałeś swoją budowę – tymczasowego czy stałego. Niezależnie jednak od sytuacji będziesz musiał przedstawić dostawcy zaświadczenie o odbiorze budynku, wystawione przez właściwy organ Starostwa Powiatowego. Co dalej? Sprawdź:

Jeżeli decydujesz się na budowę domu, decyzja o wyborze dostawcy prądu jest niemal równie ważna, co zakup odpowiednich materiałów budowlanych. Dlatego na samym początku inwestycji warto przeanalizować oferty dostawców energii i zdecydować się na taki rodzaj taryfy, który będzie dla Ciebie odpowiedni. W ten sposób unikniesz wzrostu kosztów budowy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje