Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego?

Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego?


Własny dom to marzenie wielu osób. Aby jednak jego budowa mogła się rozpocząć, niezbędny jest prąd – bez zaopatrzenia budowy w energię elektryczną nie da się przecież wykonać większości prac. Warto więc odpowiednio wcześnie pomyśleć o zawarciu umowy z dostawcą i wyborze taryfy dostosowanej do potrzeb danego przedsięwzięcia. Sprawdź, czym jest prąd budowlany i jaka jest cena prądu, który ma zasilić sprzęty budowlane.

Z artykułu dowiesz się:

Budowa domu to ogromne wyzwanie, które wymaga dopełnienia wielu formalności umożliwiających realizację projektu zgodnie z planem i obowiązującymi przepisami. Kluczowe decyzje, zwłaszcza na początku budowy, warto jednak podejmować z korzyścią dla siebie.

Jedną z nich jest zasilenie placu budowy prądem budowlanym. Ponieważ odbywa się ono w ramach innej taryfy niż dla gospodarstw domowych, cena prądu zależy od tego, czy obiekt jest już podłączony do sieci energetycznej oraz od mocy umownej. Wartość tej ostatniej warto ustalić na początku z elektrykiem.

Czym jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej, którą sprzedaje dostawca na czas budowy domu lub innej inwestycji w celu realizacji niezbędnych prac budowlano-montażowych.

Rynek energetyczny oferuje obecnie osobom budującym dom sporo możliwości zasilania sprzętów budowlanych. Spełnienie technicznych warunków przyłączenia energii jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. O dostępie do energii elektrycznej na budowie pomyśl zatem mniej więcej w tym samym czasie, kiedy decydujesz się na gotowy projekt domu. W tym celu ustal z dostawcą sposób oraz warunki dostarczenia prądu zgodnie z zapotrzebowaniem.

Osobna taryfa prądu budowlanego wynika z zakazu zasilania placu budowy prądem stałym (docelowym), przeznaczonym dla gospodarstw domowych. Budowa powinna czerpać prąd z przyłącza tymczasowego. Jeśli jednak zdecydujesz się po zakończeniu prac dalej korzystać z usług wybranego dostawcy, warto od razu zainwestować w przyłącze docelowe, z którego w przyszłości będzie zasilany dom.

Prąd budowlany może zapewnić Ci zarówno lokalny dostawca energii, jak i dowolna firma, która posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Jeśli decydujesz się na ofertę zakładu energetycznego, masz wówczas pewność, że korzystasz z prądu w pełni legalny sposób. Jedną z możliwości jest też bowiem korzystanie z prądu, do którego jest podłączony właściciel sąsiedniej działki. Rozliczenie się z sąsiadem za zużytą ilość prądu może być jednak rozpatrywane jako bezprawne odsprzedawanie energii, a wówczas Tobie grozi grzywna.

Może Cię zainteresować: Uzbrojenie działki – jak załatwić wszystkie formalności?

Prąd budowlany – jak ustalić moc prądu?

Podczas zawierania umowy z dostawcą należy określić warunki dostawy prądu i ocenić jego moc umowną, która zależy od kilku czynników:

Najlepiej skonsultować te kwestie z elektrykiem – zwykle w trakcie budowy zapotrzebowanie na prąd jest większe z uwagi na eksploatację sprzętów. Po zakończeniu prac w nowo zamieszkanym domu zużycie prądu automatycznie spada.

Prąd budowlany – jakie taryfy?

Po wyborze dostawcy i oferty energetycznej warto również ustalić, w jakich godzinach będziesz korzystać z prądu na budowie. Sprzedawcy zwykle proponują 3 rozwiązania – wybierz więc opcję najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Rozliczenia w strefach czasowych pozwalają sporo zaoszczędzić i tak zaplanować proces budowy, aby z maszyn korzystać w czasie tańszej taryfy. W przypadku trudności związanych z dokładnym określeniem czasu pracy najlepiej wybrać taryfę, która w ciągu całej doby zakłada ujednoliconą stawkę. Jeśli w trakcie budowy cena prądu wyda Ci się za wysoka, pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić dostawcę.

Zobacz także: Odrolnienie działki – jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?

Prąd budowlany – koszty

Podczas gdy gospodarstwo domowe korzysta z prądu na podstawie taryfy G (normalnej taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych), plac budowy jest zaopatrzony w energię elektryczną w ramach taryfy C. Podstawowa różnica między prądem budowlanym a zwykłym jest widoczna w cenie, która w przypadku zwykłego prądu jest niższa nawet o połowę. Wiąże się to z tym, że w taryfie dla gospodarstw domowych składnik stały stawki sieciowej i opłata przejściowa są niezmienne. Te wartości dla prądu budowlanego są mnożone – jak już wiemy – przez wartość mocy umownej, ustaloną wcześniej z dystrybutorem przy podpisywaniu umowy.

Oznacza to, że w przypadku przyłącza tymczasowego stawka stała za każdy kW mocy przyłączeniowej będzie wysoka niezależnie od zużytej energii elektrycznej.

Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?

Różnice w cenie są kluczowym argumentem, by po zakończeniu budowy przejść na normalną grupę taryfową G. Wymaga to jednak dopełnienia formalności i nakłada na inwestora obowiązek przedstawienia dostawcy odpowiednich dokumentów np. zawiadomienia o częściowym lub całkowitym zakończeniu budowy.

Jeżeli decydujesz się na budowę domu, decyzja o zakupie prądu jest równie ważna jak postawienie fundamentów. Dlatego na samym początku inwestycji warto przeanalizować oferty dostawców energii i wybrać taki rodzaj taryfy, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Dzięki temu unikniesz wzrostu kosztów budowy.

Przeczytaj także: Co każdy inwestor powinien wiedzieć o projekcie domu?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie