Uzbrojenie działki – jak przejść przez wszystkie formalności?

Uzbrojenie działki – jak przejść przez wszystkie formalności?


Polskie prawo zakłada, że każda działka, na której ma być zbudowany dom, powinna być uzbrojona. Najczęściej obowiązek podłączenia do mediów spoczywa na inwestorze i właścicielu gruntu. Co to jednak znaczy? Dowiedz się, na czym dokładnie polega uzbrojenie działki, jakich formalności należy dopełnić oraz ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej.

Z tekstu dowiesz się:

Działka uzbrojona co to znaczy? Nad tą kwestią powinien zastanowić się każdy, kto ma w planach budowę domu. Uzbrojenie działki budowlanej to inaczej podłączenie do niej wody, prądu oraz kanalizacji. Jeśli odkupujesz ziemię od poprzedniego właściciela, sprawdź, czy doprowadził do niej wszystkie potrzebne rury i wodociągi. Jeśli nie ma żadnego z wyżej wymienionych mediów, musisz samodzielnie zająć się uzbrojeniem i ponieść koszt doprowadzenia mediów do działki. Zobacz, co w takiej sytuacji należy zrobić.

Po pierwsze – sprawdź warunki techniczne doprowadzenia mediów do działki

Przed rozpoczęciem prac budowlanych i podjęciem działań związanych z uzbrojeniem terenu, powinieneś pójść do urzędu gminy, do której należy grunt. Tam uzyskasz informacje czy działka jest uzbrojona. Z kolei miejscowe zakłady zarządzające sieciami dysponują technicznymi warunkami podłączenia do sieci, z których dowiesz się:

Pamiętaj, że minimalne wymogi do rozpoczęcia budowy to dostęp do energii elektrycznej oraz drogi publicznej. Dom musi też posiadać źródło wody, ale jeśli w danym miejscu nie ma możliwości podłączenia wodociągu, to można też korzystać ze studni (budowa tylko po zgłoszeniu). Podobnie z kanalizacją – jej podłączenie jest obowiązkowe, ale jeśli nie da się tego zrobić na Twojej działce, pozostaje Ci budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków na własną rękę. Podłączenie gazu jest z kolei opcją bardzo wygodną, ale zupełnie nieobowiązkową.

Po drugie – złóż wniosek o uzbrojenie działki w media

Aby zakłady zarządzające sieciami wykonały przyłącza do działki, musisz złożyć odpowiedni wniosek. W poszczególnych formularzach należy wpisać podstawowe informacje o właścicielu, rodzaju budynku i adresie działki. Poza tym:

Do każdego formularza należy dołączyć również dokument własności działki budowlanej.

Zastanawiasz się, jak dostosować swój wymarzony dom do wszystkich instalacji? W naszej ofercie do wyboru masz gotowe projekty domów jednorodzinnych, które są zgodne z prawnymi wymogami dotyczącymi przyłączania mediów.

Koszt uzbrojenia działki – podłączenie wody i kanalizacji

Jeśli chcesz mieć wodę i kanalizację na swojej działce, musisz ponieść wszystkie koszty przyłączy mediów. Zapłacisz zarówno za projekt, jak i odbiór.

Gmina może także zażądać od Ciebie opłaty adiacenckiej, która dotyczy tylko działek budowlanych. W niektórych sytuacjach cena uzbrojenia działki budowlanej może więc wynieść nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – zależnie od stopnia rozbudowy sieci. Jeśli nie jesteś w stanie jednorazowo wnieść tej opłaty, możesz rozłożyć ją na raty.

Koszt doprowadzenia prądu do działki budowlanej

Koszty doprowadzenia prądu do działki są nieuniknione, ponieważ bez podłączenia go nie możesz w ogóle zaczynać prac związanych z budową domu.

Zastanawiasz się, ile kosztuje uzbrojenie działki w prąd? Po złożeniu wniosku będziesz musiał wnieść zryczałtowaną opłatę zależną od przedsiębiorstwa, mocy przyłączeniowej oraz długości przyłącza. Szacowany koszt przyłączenia prądu do działki to ok. 60-80 złotych za 1 kW w przypadku przyłącza kablowego, a jeśli wybierzesz prąd napowietrzny – ok. 50 złotych za 1 kW.

W trakcie budowy domu można zamontować przyłącze tymczasowe, które później trzeba jednak rozbudować o przyłącze docelowe.

Zobacz także: Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego?

Podłączenie mediów do działki – koszt doprowadzenia gazu

Sposób wyliczenia ceny uzbrojenia działki w gaz jest bardzo podobna do tej, która obowiązuje w przypadku podłączania sieci elektrycznej. Wystarczy, że w gazowni zapłacisz zryczałtowaną opłatę zależną głównie od długości gazociągu. Średni koszt to nawet 2200-2400 złotych za odcinek do 15 metrów. Każdy kolejny metr może kosztować od 80 do 100 złotych.

Po 30 dniach od złożenia wniosku otrzymasz bezpłatnie techniczne warunki przyłączenia do sieci.

Wiesz już, jak uzbroić działkę budowlaną. Więcej praktycznych porad dotyczących wyboru projektu, przygotowania działki oraz stawiania budynku znajdziesz na naszej stronie internetowej. Aby zaoszczędzić na każdym z tych etapów prac, sprawdź szczególnie polecane domy tanie w budowie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje