Uzbrojenie działki – jak załatwić wszystkie formalności?

Uzbrojenie działki – jak załatwić wszystkie formalności?


Polskie prawo zakłada, że każda działka budowlana powinna być uzbrojona. Najczęściej obowiązek podłączenia gruntu do mediów spoczywa na inwestorze i właścicielu gruntu. Co to jednak dokładnie znaczy? Dowiedz się, na czym dokładnie polega uzbrojenie działki i jakich formalności należy dopełnić jeszcze przed budową domu.

Uzbrojenie działki budowlanej to inaczej podłączenie do niej wody, prądu oraz kanalizacji. Jeśli odkupujesz działkę od poprzedniego właściciela, to sprawdź, czy doprowadził do niej wszystkie potrzebne rury i wodociągi. Jeśli nie ma żadnego z wyżej wymienionych mediów, musisz samodzielnie zająć się uzbrojeniem. Zobacz, co w takiej sytuacji należy zrobić.

Po pierwsze – zobacz techniczne warunki podłączenia do sieci

Przed rozpoczęciem prac budowlanych i podjęciem działań związanych z uzbrojeniem terenu, powinieneś pójść do urzędu gminy, do której należy grunt. Miejscowe zakłady zarządzające sieciami dysponują technicznymi warunkami podłączenia do sieci, z których dowiesz się:

Po drugie – złóż wniosek

Aby zakłady zarządzające sieciami przyłączyły wszystkie media, musisz złożyć odpowiedni wniosek. W poszczególnych formularzach należy wpisać podstawowe informacje o właścicielu, rodzaju budynku i adresie działki. Poza tym:

Do każdego formularza należy dołączyć również dokument własności działki budowlanej.

Zastanawiasz się, jak dostosować swój wymarzony dom do wszystkich instalacji? Pracownia Dobre Domy przygotowała projekty, które są zgodne z prawnymi wymogami dotyczącymi przyłączania mediów.

Koszty podłączenia wody i kanalizacji na działce budowlanej

Jeśli chcesz podłączyć wodę i kanalizację do swojej działki, poniesiesz wszystkie koszty związane z tym przedsięwzięciem. Zapłacisz zarówno za projekt, jak i odbiór.

Gmina może także zarządzać od Ciebie opłaty adiacenckiej, która dotyczy tylko działek budowlanych. W niektórych sytuacjach jej koszt wynosi nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – zależnie od stopnia rozbudowy sieci. Jeśli nie jesteś w stanie jednorazowo wnieść tej opłaty, możesz rozłożyć ją nawet na 10 rat.

Koszty podłączenia prądu na działce budowlanej

Podłączenie prądu na działce budowlanej jest niezbędne. Bez tego zezwolenia nie możesz w ogóle zaczynać prac związanych z budową domu.

Po złożeniu wniosku o przyłączenie prądu, będziesz musiał wnieść zryczałtowaną opłatę, zależną od przedsiębiorstwa, mocy przyłączeniowej oraz długości przyłącza. W trakcie budowy domu można zamontować przyłącze tymczasowe, które później trzeba jednak rozbudować o przyłącze docelowe.

Koszty podłączenia gazu na działce budowlanej

Opłaty za podłączenie gazu na działce są bardzo podobne do podłączania sieci elektrycznej. Wystarczy, że w gazowni zapłacisz zryczałtowaną opłatę zależną głównie od długości gazociągu. Po 30 dniach od złożenia wniosku otrzymasz bezpłatnie techniczne warunki przyłączenia do sieci.

Pobór gazu dla wszystkich domów jednorodzinnych jest taki sam i wynosi 10m3/h gazu.

Więcej praktycznych porad dotyczących budowy domu i przygotowania działki do prac związanych ze stawianiem budynku znajdziesz na www.dobredomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!