Piętrowy czy parterowy – jaki dom wybrać i jakie będą koszty budowy?

Piętrowy czy parterowy – jaki dom wybrać i jakie będą koszty budowy?


Parter czy piętro – który projekt bardziej do Ciebie przemawia? Poznaj zalety oraz wady obu rodzajów zabudowy i wybierz ten spełniający wszystkie Twoje oczekiwania!

Mniejsze, tańsze w budowie, zapewniające bliskość natury – domy parterowe ze względu na wiele swoich zalet od dawna cieszą się nieprzemijającym powodzeniem. To dobry wybór dla ceniących wygodę oraz ekonomiczność. Ostatnio jednak trendy się zmieniają, dlatego rośnie zainteresowanie piętrową zabudową. Rozległa przestrzeń to coś, co napełnia energią każdego dnia.

Poznaj zalety domu parterowego

Określenie „parterowy” pochodzi od francuskiego słowa par terre, czyli „stojący na ziemi”. Zobacz, na jakie korzyści wynikające z zabudowy tego typu zwracają uwagę specjaliści naszej pracowni Dobre Domy:

Po pierwsze: małe rozmiary

Dom parterowy można rozbudować tylko wszerz albo z tego zrezygnować i wybrać wersję minimalistyczną.  Dzięki temu na pewno zaoszczędzisz nie tylko na budowie, lecz także na późniejszej eksploatacji. Wszystko zależy oczywiście od liczebności Twojej rodziny.

Po drugie: brak schodów

Dla wielu jest to największa wada zarówno domów z użytkowym poddaszem, jak i tych piętrowych. W zabudowie parterowej unikamy takiego problemu. To doskonałe rozwiązanie dla starszych członków rodziny – nikt nie będzie się czuł wyłączony z codziennego życia, a i komunikacja między wszystkimi okaże się zdecydowanie łatwiejsza.

Po trzecie: niższe koszty budowy

Oczywiście trzeba przyjąć, że im większa powierzchnia domu, tym większe koszty. W przypadku domu parterowego znika konieczność budowania klatki schodowej oraz schodów, a także ocieplania poddasza i doprowadzania tam wszystkich mediów.

Czy domy parterowe mają wady?

Tak. Przede wszystkim warto pamiętać, że zabudowa parterowa wymaga większej działki. Dodatkowo dom parterowy może być słabiej oświetlony, ponieważ okna bywają przysłonięte przez drzewa czy wysokie ogrodzenie.

Zobacz ofertę projektów domów parterowych dostępnych na stronie Dobrych Domów.

Dom piętrowy – czy warto w niego inwestować?

Coraz chętniej wraca się do klasycznych domów w nowoczesnej odsłonie. Dlaczego?

Po pierwsze: duża przestrzeń

Domy piętrowe są rozwiązaniem dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. Dzięki klarownemu podziałowi na strefę dzienną i nocną oraz ze względu na liczbę pokojów każdy znajdzie tam swoją oazę.

Po drugie: brak skosów na piętrze

Piętrowa zabudowa tym różni się od domów z użytkowym poddaszem, że na piętrze oferuje pełnowymiarowe pomieszczenia bez skosów. Dzięki temu dużo łatwiej zaaranżować wnętrza, i – co może nawet ważniejsze – powierzchnia użytkowa domu staje się większa oraz lepiej dostępna. Przy dużej liczbie mieszkańców ma to istotne znaczenie.

Po trzecie: koszty budowy

Nie są one małe, ale… porównywalne do kosztów budowy domu z użytkowym poddaszem. Poddasze to skomplikowana konstrukcja wymagająca większej ilości materiałów. To także skosy, które trzeba właściwie wykonać. Okazje się zatem, że za podobną kwotę zyskujesz tradycyjny dom piętrowy i… więcej przestrzeni.

Jakie są koszty budowy domu?

W zależności od wybranej metody, gospodarczej lub z pomocą ekipy budowlanej, koszty budowy się różnią. Przybliżone ceny wykonania poszczególnych elementów wynoszą:

Chcesz wiedzieć, na czym można zaoszczędzić podczas budowy? Zobacz nasz poradnik Dobrych Domów.

To oczywiście przybliżone wartości. Przyjmuje się, że w domu jednorodzinnym koszt budowy jednego metra kwadratowego wynosi ok. 3 000 zł netto.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje