NA CZYM MOŻNA OSZCZĘDZIĆ PODCZAS BUDOWY DOMU?

NA CZYM MOŻNA OSZCZĘDZIĆ PODCZAS BUDOWY DOMU?


Chcesz zaoszczędzić przy budowie domu? To możliwe, jeżeli do całego procesu podejdziesz z głową i odpowiednim planem. Są aspekty, przy których nie opłaca się ciąć kosztów – budynek straci na jakości. Niektóre kwestie pozostawiają jednak inwestorowi trochę elastyczności.Sprawdź, o czym mowa.

Nikt nie lubi niepotrzebnego wydawania ciężko zarobionych pieniędzy. Budowa domu wymaga przygotowania znaczącego budżetu, jednak nie znaczy to, że nie możesz zrobić nic, aby wydatki z tym związane były chociaż trochę mniejsze. Dom to skomplikowana inwestycja, która zawiera w sobie wiele czynników wpływających na cenę. Sprawdź, gdzie możesz szukać potencjalnych oszczędności.

Grunt to… dobry grunt

Bez działki nie wybudujesz domu, jest jednym z pierwszych zakupów, których musisz dokonać jako inwestor. Przy jej wyborze pojawia się sporo pytań, wiele z nich jest mniej lub bardziej związanych z kosztami. Budując dom, zależy Ci na pewnego rodzaju odosobnieniu, które daje wygodę, jednak jeśli równocześnie pracujesz w mieście, chcesz, aby dojazd był jak najwygodniejszy. To wszystko wiąże się z kosztem działki. Wiadomo, że działki bliższe centrum są droższe od tych położonych nieco dalej. Pamiętaj jednak, aby cena nie była jedynym argumentem w podejmowaniu tej decyzji. Jeśli wiesz, że dużo czasu spędzasz w centrum lub masz dzieci, które chodzą tam do szkoły, może lepiej wybrać działkę bliżej miasta? Z drugiej strony- czy warto dokładać kilkaset tysięcy złotych, jeżeli alternatywą ma być jedynie kilka kilometrów mniej? Dokładnie zorientuj się w cenie i lokalizacji działek, decyzja wymaga przemyślenia i odpowiednich kalkulacji. Znajdź na to czas.

Kto pyta nie błądzi – wybierz dobrą ekipę

Oszczędzać można również przy wyborze ekipy, która zajmie się budową domu. Należy to robić bardzo racjonalnie. Złym pomysłem jest przesadne obniżanie kosztów robocizny, ponieważ nieprofesjonalna ekipa może przyczynić się do powstania nieodwracalnych szkód, za które trzeba będzie sporo zapłacić. Jednak bezrefleksyjny wybór najdroższej firmy na rynku również nie jest konieczny. Warto rozejrzeć się za kimś poleconym, spytać krewnych lub znajomych, którzy budowę domu mają już za sobą. A nuż uda Ci się zdobyć kontakt do sprawdzonych fachowców, którzy w dobrej cenie podejmą się prac budowlanych nad Twoim przyszłym domem. Jeżeli nie – nie przejmuj się. Spokojnie przejrzyj oferty potencjalnych wykonawców, porównaj ceny i zapoznaj się z opiniami w internecie (o tym, jak dobrze wybrać ekipę budowlaną, przeczytasz tutaj https://www.dobredomy.pl/poradnik,jak_znalezc_dobra_ekipe_budowlana.html. Pamiętaj, aby uzyskać informacje o wszelkich dodatkowych kosztach dodatkowych – pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek już w trakcie budowy.

Dom – ale z czego?

Nie bez znaczenia jest też wybór materiałów budowlanych. Można próbować zmniejszyć ich koszty – oczywiście z głową. Przecież zależy Ci na tym, aby dom był trwały i służył rodzinie przez wiele lat. Kupuj materiały z atestem, towar silnych marek i wiarygodnych producentów – w ten sposób zadbasz o jakość. Wybierz kilka dobrych sklepów w okolicy i regularnie porównuj ceny materiałów, jest duża szansa, że uda Ci się trafić na naprawdę dobrą promocję. Pamiętaj jednak o ostrożności. Oszczędności na dłuższą metę mogą okazać się jedynie pozorne. Nierzadko okazuje się, że budynek wykonany z nietrwałych materiałów potrzebuje gruntownego remontu, a wyposażenie i instalacje skomplikowanych napraw. Niska cena, która nie idzie w parze z jakością to w tym przypadku zawsze zły pomysł. Uwaga! Nie warto oszczędzać na materiałach, dzięki którym postawisz fundamenty budynku, złym pomysłem jest również zamienianie na tańsze tych przeznaczonych do budowy ścian zewnętrznych, szczególnie wtedy, kiedy posiadają gorsze parametry cieplne i wytrzymałościowe.

Oszczędzać przy budowie domu można, pod warunkiem, że szacunek kosztów nie przestanie być racjonalny. Zamiast tracić na jakości, warto poczekać z decyzją na czas, kiedy budżet będzie nieco większy, opcją wartą uwzględnienia jest również zrezygnowanie z jednego pomieszczenia w budynku. Nie bój się oszczędzania, jednak nie zapomnij, że decydując się na budowę trwałego, solidnego domu, musisz być przygotowany na związane z tym wydatki. Na pewno Ci się uda!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje