OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W DOMU JEDNORODZINNYM

OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII W DOMU JEDNORODZINNYM


Oszczędność energii w budownictwie to temat bardzo skomplikowany, ważny z punktu widzenia ekologii, ale przede wszystkim jednak ze względów ekonomicznych. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w projektowaniu, budowie i eksploatacji domów jednorodzinnych zaobserwowaliśmy już dawno że najbardziej odpowiednie podejście do tematu to rozdzielenie energooszczędności w budynkach na aktywną i pasywną.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ AKTYWNA I PASYWNA

Energooszczędność aktywna to taka, gdzie inteligentne urządzenia biorą udział w zmniejszaniu kosztów uzyskania ciepła w domu. Natomiast energooszczędność pasywna polega według nas na zabezpieczeniu budynku przed nadmiernymi stratami ciepła poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań konstrukcyjno – budowlanych. W przypadku energooszczędności pasywnej można też zadbać o lepsze pozyskanie ciepła dla domu. Podobnie w systemach ochrony aktywnej dąży się także do zmniejszenia strat ciepła. W skrócie jednak energooszczędność aktywna to taka w której ochronę przed stratami ciepła zapewniają urządzenia i instalacje, natomiast pasywna to taka gdzie budynek broni się „sam”.

Aktywne oszczędzanie energii wymaga zwykle dużych nakładów, dlatego też należy bardzo dokładnie i z pomocą dobrych specjalistów oceniać opłacalność poszczególnych inwestycji. Jednoczesne zainstalowanie pompy ciepła, paneli słonecznych, rekuperacji, wstępnego ogrzewania powietrza w ziemi, kominka z płaszczem wodnym czy ciepłej płyty fundamentowej z pewnością zrujnuje nasz budżet, a i zwróci się po bardzo długim czasie, często przekraczającym żywotność urządzeń. Można oczywiście powiedzieć że dom wyposażony w tak dużą ilość urządzeń, dodatkowo zintegrowanych w centralnym systemie sterowania, będzie budynkiem inteligentnym i energooszczędnym. Tylko czy ogromny koszt inwestycji, ryzyko usterek poszczególnych systemów oraz całkowite uzależnienie od energii elektrycznej nie zdają się przemawiać przeciwko nadmiernemu unowocześnianiu architektury?

NASZ ZŁOTY ŚRODEK – DOM INTELIGENTNIE ZAPROJEKTOWANY

Oczywiście nie jest naszym zamiarem zniechęcanie inwestorów do stosowania nowoczesnych technologii, urządzeń i systemów, zwłaszcza w dobie silnego lobbingu Europy na rzecz „ekologii”. Jednakże z naszego wieloletniego doświadczenia wynika fakt, że postawienie na dobrze zorganizowaną pasywną ochronę budynku, z nielicznymi elementami systemów aktywnych i inteligentnych, jest najlepszym wyborem. Z pewnością warto więc zastosować grubszą warstwę materiałów izolacyjnych, ale mieszczącą się w granicach zdrowego rozsądku. Użycie kotła kondensacyjnego w przypadku gazu będzie już zastosowaniem inteligentnego, aktywnego urządzenia, a koszty nie rzucą nas jeszcze na kolana. W przypadku zasilania kotła paliwem stałym, a więc i konieczności posiadania zbiornika buforowego, mądrym i nie astronomicznym wydatkiem będzie zainstalowanie kolektora słonecznego dla wstępnego podgrzania wody. Ogromne znaczenie w pasywnej ochronie budynku ma usytuowanie domu i jego okien względem stron świata i wynikające z tego zyski ciepła zarówno zimą jak i latem. Tutaj znakomite zastosowanie może znaleźć system automatycznego zamykania rolet okiennych – element inteligentnego domu.

Podsumowując tę krótką wypowiedź chcielibyśmy zachęcić Państwa, aby przed podjęciem decyzji o wyborze systemu ochrony cieplnej Waszego domu, zwracali się Państwo do doświadczonych specjalistów, którzy potrafią w wyważony sposób skompilować dla Państwa energooszczędność adekwatną do zastanych warunków.

Pracownia Dobre Domy stawia przede wszystkim na ochronę pasywną z elementami aktywnymi.

Dla nas dom inteligentny to dom inteligentnie zaprojektowany, który w konkretnych warunkach da najlepszą energooszczędność, przy jednoczesnej oszczędność portfela.

Po więcej sugestii, rozwiązań i wyjaśnień zapraszamy na naszą stronę internetową oraz do naszego biura.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje