Jak najlepiej przygotować się do budowy więźby dachowej?

Jak najlepiej przygotować się do budowy więźby dachowej?


Dach – jedna z najważniejszych części domu. Jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana niż myślisz, a sukces opiera się na więźbie dachowej. Co musisz o niej wiedzieć?

Czym jest więźba dachowa? To drewniany  lub stalowy stelaż dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego. Stosuje się ją w przypadku dachów skośnych jako konstrukcję nośną. Odpowiada za właściwy kształt zadaszenia i utrzymuje pokrycie, ocieplenie oraz hydroizolację. O czym pamiętać przy wyborze więźby?

Więźba – przemyśl to wcześniej

To, jaki dach swojego przyszłego domu wybierzesz, ściśle łączy się z budżetem, który będziesz musiał przygotować przed inwestycją. Z tego względu dobrze zacząć o tym myśleć na długo przed zdecydowaniem się na konkretny projekt domu. Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z którego wykonana będzie więźba. Zapoznając się z ofertami, najczęściej spotkasz się z konstrukcją drewnianą, jednak w niektórych przypadkach na miejscu drewna pojawia się stal, ponieważ można wykorzystać jako główny lub pomocniczy materiał.

Sam wybór drewna nie jest jednoznaczny. Specjalista pomoże Ci zdecydować, która opcja jest najkorzystniejsza: tradycyjna impregnowana tarcica, drewno suszone komorowo czy drewno KVH.

Dach dwuspadowy – prosta klasyka

Nie jest tajemnicą, że najłatwiej zaprojektować skośny dach o sporej rozpiętości. Mały stopień skomplikowania oraz stosunkowo niewielkie koszty sprawiają, że dachy dwuspadowe wciąż są ulubionym modelem zadaszenia dla wielu Polaków.

A jak wygląda to od strony projektanta domu? W swojej pracy bierze on pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja budynku – w zależności od strefy przyjmuje się inne normy dotyczące obciążenia śniegiem dachu. W Polsce obowiązuje podział na trzy rejony, które różnią się przyjętymi standardami. Architekt myśli również o tym, czy więźba będzie musiała zostać przeprojektowana. Takie rozwiązanie można zastosować, jeśli jest to opłacalne z perspektywy finansowej. Koszt przeprojektowania to ok. 1000 zł. Ważne – absolutnie nie zabieraj się za takie prace samodzielnie! Złym pomysłem będzie także zlecenie tego osobom nieposiadającym odpowiednich uprawnień, nawet jeżeli cena robocizny okaże się niższa. To bardzo niebezpieczne, a potencjalne naprawy błędów wynikających z braku profesjonalizmu mogą wygenerować znacznie wyższe koszty niż modyfikacje specjalisty.

Bogactwo projektu domu

W projekcie domu znajduje się rzut i przekroje więźby dachowej, klient otrzymuje także spis materiałów niezbędnych do jej wybudowania. Jednym z następnych kroków jest wizyta w tartaku. Przed tym warto też porozmawiać z cieślą. Pozwoli to na ustalenie odpowiedniego terminu – ważne jest, żeby zamówione drewno nie leżało zbyt długo na terenie budowy. Warto także podpytać o najtańszy tartak, specjaliści w branży na pewno posiadają takie informacje. Czujesz, że Twoja wiedza na temat dachów nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie?

Przeczytaj tekst o tym, jaki powinien być idealny kąt nachylenia. Znajdziesz go na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jaki-powinien-byc-kat-nachylenia-dachu/.

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje