Jak najlepiej przygotować się do budowy więźby dachowej?

Jak najlepiej przygotować się do budowy więźby dachowej?


Dach – jedna z najważniejszych części domu. Jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana niż myślisz, a sukces opiera się na więźbie dachowej. Co musisz o niej wiedzieć?

Czym jest więźba dachowa? To drewniany  lub stalowy stelaż dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego. Stosuje się ją w przypadku dachów skośnych jako konstrukcję nośną. Odpowiada za właściwy kształt zadaszenia i utrzymuje pokrycie, ocieplenie oraz hydroizolację. O czym pamiętać przy wyborze więźby?

Więźba – przemyśl to wcześniej

To, jaki dach swojego przyszłego domu wybierzesz, ściśle łączy się z budżetem, który będziesz musiał przygotować przed inwestycją. Z tego względu dobrze zacząć o tym myśleć na długo przed zdecydowaniem się na konkretny projekt domu. Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z którego wykonana będzie więźba. Zapoznając się z ofertami, najczęściej spotkasz się z konstrukcją drewnianą, jednak w niektórych przypadkach na miejscu drewna pojawia się stal, ponieważ można wykorzystać jako główny lub pomocniczy materiał.

Sam wybór drewna nie jest jednoznaczny. Specjalista pomoże Ci zdecydować, która opcja jest najkorzystniejsza: tradycyjna impregnowana tarcica, drewno suszone komorowo czy drewno KVH.

Dach dwuspadowy – prosta klasyka

Nie jest tajemnicą, że najłatwiej zaprojektować skośny dach o sporej rozpiętości. Mały stopień skomplikowania oraz stosunkowo niewielkie koszty sprawiają, że dachy dwuspadowe wciąż są ulubionym modelem zadaszenia dla wielu Polaków.

A jak wygląda to od strony projektanta domu? W swojej pracy bierze on pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja budynku – w zależności od strefy przyjmuje się inne normy dotyczące obciążenia śniegiem dachu. W Polsce obowiązuje podział na trzy rejony, które różnią się przyjętymi standardami. Architekt myśli również o tym, czy więźba będzie musiała zostać przeprojektowana. Takie rozwiązanie można zastosować, jeśli jest to opłacalne z perspektywy finansowej. Koszt przeprojektowania to ok. 1000 zł. Ważne – absolutnie nie zabieraj się za takie prace samodzielnie! Złym pomysłem będzie także zlecenie tego osobom nieposiadającym odpowiednich uprawnień, nawet jeżeli cena robocizny okaże się niższa. To bardzo niebezpieczne, a potencjalne naprawy błędów wynikających z braku profesjonalizmu mogą wygenerować znacznie wyższe koszty niż modyfikacje specjalisty.

Bogactwo projektu domu

W projekcie domu znajduje się rzut i przekroje więźby dachowej, klient otrzymuje także spis materiałów niezbędnych do jej wybudowania. Jednym z następnych kroków jest wizyta w tartaku. Przed tym warto też porozmawiać z cieślą. Pozwoli to na ustalenie odpowiedniego terminu – ważne jest, żeby zamówione drewno nie leżało zbyt długo na terenie budowy. Warto także podpytać o najtańszy tartak, specjaliści w branży na pewno posiadają takie informacje. Czujesz, że Twoja wiedza na temat dachów nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie?

Przeczytaj tekst o tym, jaki powinien być idealny kąt nachylenia. Znajdziesz go na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jaki-powinien-byc-kat-nachylenia-dachu/.

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).