Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

JAKI POWINIEN BYĆ KĄT NACHYLENIA DACHU?

JAKI POWINIEN BYĆ KĄT NACHYLENIA DACHU?


Kąt nachylenia dachu w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym wynosi zwykle od 35 do 45°. Zdarzają się jednak dachy wybiegające poza tę normę. Dowiedz się, jakie są wady i zalety dachów płaskich i stromych. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie pokrycie.

Klimat

Warunki klimatyczne, jakie panują w Polsce, mają duży wpływ na kąt nachylenia dachu. Dach o kącie powyżej 40° szybciej odprowadza wodę z odpadów atmosferycznych. Jest również odpowiedni w przypadku gromadzącego się na nim śniegu. Śnieg nie tworzy dużych czap, których ciężar mógłby zagrażać konstrukcji budynku, lecz spływa swobodnie do rynien. Spadzisty dach pełni również funkcję estetyczną. Sprawdza się zarówno w projektach domów nowoczesnych jak i tradycyjnych.

Dach spadzisty

Zaletą dachów o dużym kącie nachylenia są obniżone wymagania dotyczące jego szczelności. Opady atmosferyczne szybciej zostają z niego usunięte, a ryzyko przeciekania jest mniejsze. W praktyce nie buduje się jednak dachów o kącie nachylenia większym niż 60°. Spadzisty dach wymaga bowiem lepszego zamocowania pokrycia. Każda dachówka musi zostać przyczepiona za pomocą spinki, gwoździa lub wkrętu. Taka technologia generuje dodatkowe koszty. Duży kąt nachylenia zwiększa również podciśnienie, które się pojawia po zawietrznej stronie dachu. Prawdopodobieństwo uszkodzenia pokrycia dachowego znacznie się wówczas  zwiększa.

Kąt a pokrycie dachu

Wybierając pokrycie, warto się zastosować do zaleceń producenta. Niektóre rodzaje pokrycia dachowego nie nadają się do dachów płaskich, inne – niewskazane są w przypadku dachów stromych. Kąt nachylenia dachu pokrytego papą powinien wynosić od 3 do 22°. Mały kąt wskazany jest również w przypadku pokrycia z blachy stalowej, miedzianej i falistej. Dachówki i gonty nadają się na dach o wyższym kącie nachylenia. W przypadku połaci dachowych o kącie 40-45° najlepiej zastosować dachówkę zakładkową lub karpiówkę. Najwyższy kąt nachylenia (45-60°) wymaga z kolei położenia strzechy. Ten tradycyjny rodzaj pokrycia rzadko jest dziś jednak stosowany.

Projekt Tuliusz

Tuliusz to przykład domu z dachem o średnim kącie nachylenia. Jego spadek wynosi 40°. Jest tak zaprojektowany, że woda z opadów atmosferycznych swobodnie spływa do rynien i zostaje szybko usunięta poza budynek. Całkowita powierzchnia dachu to 210,3 m2. Może on być pokryty dachówką ceramiczną lub cementową. Dachówka ceramiczna jest wytrzymała i odporna na czynniki mechaniczne. Dachówka cementowa jest lżejsza i trochę mniej trwała, ale za to o wiele tańsza. Wybór dachówki zależy od inwestora.

Zamów bezpłatny katalog Darmowe konsultacje z arc

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie