Kąt nachylenia dachu w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym wynosi zwykle od 35 do 45°. Zdarzają się jednak dachy wybiegające poza tę normę. Dowiedz się, jakie są wady i zalety dachów płaskich i stromych. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie pokrycie.
Klimat
Warunki klimatyczne, jakie panują w Polsce, mają duży wpływ na kąt nachylenia dachu. Dach o kącie powyżej 40° szybciej odprowadza wodę z odpadów atmosferycznych. Jest również odpowiedni w przypadku gromadzącego się na nim śniegu. Śnieg nie tworzy dużych czap, których ciężar mógłby zagrażać konstrukcji budynku, lecz spływa swobodnie do rynien. Spadzisty dach pełni również funkcję estetyczną. Sprawdza się zarówno w projektach domów nowoczesnych jak i tradycyjnych.
Dach spadzisty
Zaletą dachów o dużym kącie nachylenia są obniżone wymagania dotyczące jego szczelności. Opady atmosferyczne szybciej zostają z niego usunięte, a ryzyko przeciekania jest mniejsze. W praktyce nie buduje się jednak dachów o kącie nachylenia większym niż 60°. Spadzisty dach wymaga bowiem lepszego zamocowania pokrycia. Każda dachówka musi zostać przyczepiona za pomocą spinki, gwoździa lub wkrętu. Taka technologia generuje dodatkowe koszty. Duży kąt nachylenia zwiększa również podciśnienie, które się pojawia po zawietrznej stronie dachu. Prawdopodobieństwo uszkodzenia pokrycia dachowego znacznie się wówczas zwiększa.
Kąt a pokrycie dachu
Wybierając pokrycie, warto się zastosować do zaleceń producenta. Niektóre rodzaje pokrycia dachowego nie nadają się do dachów płaskich, inne – niewskazane są w przypadku dachów stromych. Kąt nachylenia dachu pokrytego papą powinien wynosić od 3 do 22°. Mały kąt wskazany jest również w przypadku pokrycia z blachy stalowej, miedzianej i falistej. Dachówki i gonty nadają się na dach o wyższym kącie nachylenia. W przypadku połaci dachowych o kącie 40-45° najlepiej zastosować dachówkę zakładkową lub karpiówkę. Najwyższy kąt nachylenia (45-60°) wymaga z kolei położenia strzechy. Ten tradycyjny rodzaj pokrycia rzadko jest dziś jednak stosowany.
Projekt Tuliusz
Tuliusz to przykład domu z dachem o średnim kącie nachylenia. Jego spadek wynosi 40°. Jest tak zaprojektowany, że woda z opadów atmosferycznych swobodnie spływa do rynien i zostaje szybko usunięta poza budynek. Całkowita powierzchnia dachu to 210,3 m2. Może on być pokryty dachówką ceramiczną lub cementową. Dachówka ceramiczna jest wytrzymała i odporna na czynniki mechaniczne. Dachówka cementowa jest lżejsza i trochę mniej trwała, ale za to o wiele tańsza. Wybór dachówki zależy od inwestora.
Zobacz projekt domu Tuliusz: