Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Fotowoltaika – jak prawidłowo ustawić panele słoneczne?

Fotowoltaika – jak prawidłowo ustawić panele słoneczne?


Panele fotowoltaiczne to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, zapewniające dostęp do energii elektrycznej, której pobór nie wiąże się z wysokim kosztem. Jednak aby panele pochłaniały jak najwięcej energii słonecznej, kluczowe jest ich właściwe ustawienie. Sprawdź, pod jakim kątem powinny zostać zamontowane panele fotowoltaiczne i jak dostosować je do konstrukcji dachu, aby ich praca była najbardziej efektywna.

Mimo że w Polsce trudno mówić o dużym nasłonecznieniu – rocznie jego średnia wartość wynosi ok. 1000 kW na metr kwadratowy – to inwestycja w urządzenia słoneczne jest opłacalna. Korzystanie z energii słonecznej daje możliwość zmniejszenia kosztów za energię potrzebną do podgrzania wody w budynku lub zasilenia urządzeń.

Na rynku można wyróżnić takie urządzenia do magazynowania energii słonecznej, jak:

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne (często ze sobą mylone) służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną postać. Różnią się jednak pod względem działania.

Czym są panele fotowoltaiczne i na czym polega ich działanie?

Panele fotowoltaiczne to pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne o napięciu 0,5 V, zbudowane na bazie krzemu, połączone ze sobą szeregowo po to, aby uzyskać wyższą wartość napięcia. Na styku tych ogniw pod wpływem światła słonecznego, przenikającego przez materiał absorbujący, powstają ładunki elektryczne. Jako że ładunki te są rozdzielone barierą potencjału, to zaczynają się przemieszczać względem siebie, dzięki czemu w urządzeniu płynie prąd.

Panele fotowoltaiczne mogą występować w formie małych instalacji dachowych lub elektrowni słonecznych ulokowanych na otwartym terenie. Aby mogły wytwarzać przydatny w gospodarstwie prąd zmienny o odpowiedniej częstotliwości i napięciu, budowa całej instalacji powinna składać się z takich elementów, jak:

Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytwarzania prądu o szerokim zastosowaniu: podgrzewanie wody lub zasilanie wszelakich urządzeń. Natomiast kolektory słoneczne dostarczają wyłącznie energii cieplnej, która może służyć do podgrzania wody użytkowej lub do częściowego ogrzewania budynku.

Jak odpowiednio ustawić panele fotowoltaiczne, aby działały wydajnie?

Usytuowanie i montaż paneli fotowoltaicznych posiada duże znaczenie, jeśli cała instalacja ma działać efektywnie. Najczęściej są one umieszczane na dachu lub na elewacji, aby nie zabierały niepotrzebnie miejsca na posesji lub aby zapewnić im możliwie najbardziej nasłonecznione miejsce, niezacienione przez pobliskie drzewa czy inne budynki. Jeśli dach jest spadzisty, panele fotowoltaiczne można zainstalować bezpośrednio na jego pokryciu, w innym przypadku wykorzystuje się stojaki pozwalające na ulokowanie paneli nad powierzchnią dachu.

Najwyższą wydajność paneli fotowoltaicznych można osiągnąć poprzez ustawienie ich powierzchni czynnej w stronę słońca. Jednak ze względu na stały ruch Ziemi nie o każdej porze dnia panele mogą być bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. Zatem aby zmaksymalizować pobór promieni słonecznych, panele fotowoltaiczne ustawia się pod odpowiednim kątem:

Nie należy ustawiać paneli w kierunku północnym oraz pod kątem nachylenia większym niż 60°.

Na wzrost popularności korzystania z alternatywnych źródeł prądu ma wpływ coraz tańsza technologia (między 2006 a 2014 rokiem staniała o ok. 70%) oraz wzrost wydajności paneli (około 10 W w skali roku). Zaletą montowania paneli fotowoltaicznych jest również ich uniwersalność, gdyż pozwalają one uzyskać energię, którą w gospodarstwie domowym można wykorzystać w dowolny sposób.

Zobacz także:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie