Panele słoneczne (inaczej: panele fotowoltaiczne) w polskim klimacie nadal mogą stanowić jedynie uzupełnienie dla nieodnawialnych źródeł energii. Istnieją jednak sytuacje, w których warto skorzystać z tego nowoczesnego sposobu pozyskiwania energii. Ile prądu wytwarzają panele słoneczne? Czy mogą pracować również jesienią i zimą? Sprawdzamy.
Panele słoneczne najczęściej interesują tych inwestorów, którzy realizują projekt domu energooszczędnego, a zatem są zainteresowani jak największą minimalizacją kosztów związanych ze zużyciem energii nieodnawialnej. Warto pamiętać także, że czarna powierzchnia połączonych ze sobą ogniw tworzących panele słoneczne lepiej pasuje do minimalistycznego wystroju domów nowoczesnych (jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie ich na dachu).
O tym, czy warto zainwestować w panele słoneczne, w znacznej mierze decydują jednak czynniki ekonomiczno-finansowe, nie estetyczne. Fotowoltaika może być pomocna również w tradycyjnych domach – wystarczy tylko pamiętać o kilku rzeczach.
Panele słoneczne a dofinansowanie – jak i gdzie je uzyskać?
Budowa odnawialnych źródeł energii to zawsze duży wydatek – panele słoneczne nie stanowią wyjątku. Im więcej energii chcesz dzięki nim uzyskać, tym większą powierzchnię muszą zajmować. Na szczęście możesz uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych. Obecnie istnieją 3 źródła takiej pomocy:
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – sprawdź, czy w Twoim województwie funkcjonuje program wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Możesz otrzymać zwrot kosztów poniesionych przy zakupie i montażu lub pożyczkę na samą inwestycję;
- Fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego – w ramach środków unijnych przedsiębiorstwa, związki i stowarzyszenia mogą otrzymać dofinansowanie na budowę lub rozbudowę infrastruktury służącej pozyskiwaniu energii odnawialnej;
- Dotacja Prosument II od Banku Ochrony Środowiska – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje w wysokości 30% wartości instalacji fotowoltaicznej oraz pożyczkę lub kredyt preferencyjny do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Szczegółowe informacje na temat terminów i zasad składania wniosków znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Interesuje Cię także pozyskanie dofinansowania na budowę pompy ciepła lub kolektorów słonecznych? Więcej o tych dwóch technologiach dowiesz się z tego artykułu.
Czy korzystanie z paneli słonecznych się opłaca?
Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Faktem jest, że szczytowa moc małej instalacji fotowoltaicznej o powierzchni 3,5 × 1,7 m skierowanej na południe wynosi od 800 do 1000 kWh (co wystarczy do nieprzerwanej pracy 8000 żarówek stuwatowych przez godzinę).
Co istotne, panele słoneczne produkują energię elektryczną również w miesiące jesienno-zimowe. Dzięki niższej temperaturze ogniwa fotowoltaiczne działają wówczas sprawniej niż latem, ale produkują odpowiednio mniej prądu (w pochmurny dzień wartość wytwarzanej energii potrafi spaść nawet do poziomu 0,2 kWh). Wyższą sprawnością w złych warunkach pogodowych wykazują się tzw. panele słoneczne drugiej generacji, wykonane z kadmu, telluru i arsenku galu.
Nawet mała instalacja fotowoltaiczna może stanowić korzystne rozwiązanie dla osób chcących zmniejszyć koszty zużycia energii w swoim domu. Warto bowiem zakładać panele słoneczne dostosowane do naszych potrzeb – system produkujący więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać będzie drogi w budowie, a nadwyżka prądu jest po prostu tracona (prywatni inwestorzy nie mogą sprzedawać nadwyżek energii elektrycznej).
Więcej informacji dotyczących ekologicznego podejścia do budowy domu i jego wyposażenia znajdziesz w poradniku Dobre Domy.