Panele słoneczne na dachu, czyli panele fotowoltaiczne, są dobrym uzupełnieniem dla nieodnawialnych źródeł energii. Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z dobrodziejstw fotowoltaiki. Czy takie panele mogą jednak pracować również jesienią i zimą? Czy instalacje fotowoltaiczne mogą się okazać nieopłacalne? W tym tekście przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania.
Z tekstu dowiesz się:
- czy warto korzystać z paneli słonecznych,
- jak uzyskać dofinansowanie do paneli słonecznych.
Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które pozwalają bezpośrednio zamieniać energię słoneczną na prąd stały. Jest on przekazywany do falownika, który przekształca go w prąd zmienny, czyli taki, którego używamy, korzystając z naszych domowych gniazdek. W tym tekście podpowiadamy, czy warto zastosować takie źródło prądu i jak to zrobić z głową.
Panele fotowoltaiczne – czy warto z nich korzystać?
Niezależność energetyczna, przyjazność dla środowiska, dużo niższe rachunki – to wszystko sprawia, że panele fotowoltaiczne kupione u rzetelnych dostawców mogą nam się wydawać bardzo korzystnym rozwiązaniem. I w większości przypadków rzeczywiście tak jest, tym bardziej, że nadwyżki prądu generowanego przez instalację można… odesłać do sieci. Jesienią i zimą, gdy światła, a więc i produkowanej przez panele energii, jest mniej, możesz go odebrać od dostawcy. Formą zapłaty za magazynowanie prądu jest oddawanie 20% tej nadwyżki dostawcy. 80% energii wciąż będzie należeć do Ciebie. To oznacza, że w naszym kraju można korzystać z energii odnawialnej przez cały rok.
Niestety, od 2022 roku może się to zmienić – zgodnie z projektem nowelizacji prawa energetycznego nadwyżka energii będzie teraz sprzedawana i kupowana po cenach rynkowych, a to oznacza dużo mniejsze oszczędności dla inwestorów. Panele słoneczne na dom mogą więc wkrótce przestać być już tak opłacalną inwestycją.
Instalacje fotowoltaiczne, choć mają wiele zalet, nie zawsze są opłacalne. W jakich przypadkach efekt może być odwrotny do zamierzonego? Sprawdź:
- Bardzo niskie zużycie prądu w gospodarstwie domowym – jeśli miesięcznie płacisz za prąd ok. 100-150 zł, zainstalowanie fotowoltaiki nie będzie rentowną inwestycją. W takim przypadku potrzebowałbyś naprawdę małej instalacji, a im jest ona mniejsza, tym większa cena paneli, inwertera i samej konstrukcji.
- Założenie paneli o zbyt dużej powierzchni – przed podjęciem decyzji o montażu paneli słonecznych zawsze warto przeprowadzić rzetelny audyt energetyczny. Uchroni Cię to przed przewymiarowaniem instalacji, która w rezultacie nie będzie opłacalna.
- Niekorzystny kąt nachylenia dachu oraz położenie względem kierunków świata lub jego zacienienie – jeśli jednak masz wystarczająco dużo miejsca na działce, to rozwiązanie tego problemu jest jednak dość proste: baterie słoneczne możesz zainstalować także na ziemi.
Poznaj też nasze projekty domów energooszczędnych.
Panele słoneczne a dofinansowanie – jak i gdzie je uzyskać?
Zakup urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej to duży wydatek – panele słoneczne niestety nie stanowią tutaj wyjątku. Im więcej energii chcesz dzięki nim uzyskać, tym większą powierzchnię muszą zajmować. Na szczęście możesz uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych. Obecnie istnieje kilka źródeł takiej pomocy. Oto niektóre z nich:
- Dotacja Mój Prąd – w 2021 roku będziesz mógł skorzystać z programu Mój Prąd, ale warunki wzięcia w nim udziału będą nieco inne niż w poprzednich latach. Wsparcie ma bowiem objąć nie tylko dofinansowanie fotowoltaiki, ale też np. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, systemów zarządzania energią czy magazynów energii.
- Program Czyste Powietrze – w 2021 roku nadal prężnie działa program Czyste Powietrze, z którego można otrzymać dotację na prace termomodernizacyjne, w tym również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dotacji zależy od Twojego dochodu oraz zakresu przeprowadzonych przez Ciebie prac.
- Agroenergia – jeśli jesteś rolnikiem, w 2021 będziesz mógł skorzystać z programu dofinansowań do fotowoltaiki dla rolników Agroenergia. Wymogiem jest posiadanie gruntów rolnych o powierzchni 1-300 ha. Pomoc może przyjąć formę bezzwrotnej dotacji (w wysokości maksymalnie 25 tys. zł) lub pożyczki na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.
Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na roku i trudno się temu dziwić: oprócz produkcji ekologicznej energii odnawialnej w długofalowej perspektywie mogą one także przynieść znaczną oszczędność i pełną lub częściową niezależność energetyczną. W bardzo wielu przypadkach instalacja fotowoltaiki może być bardzo korzystna. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, pamiętaj, aby rozważyć, czy montaż instalacji się opłaci, czy też będzie wydatkiem, którego koszty przerosną zyski. Zwróć także uwagę na to, by firma, którą wybierasz, była wyspecjalizowana w fotowoltacie. Jakość materiałów, możliwość zbudowania całego systemu w jednej firmie, renoma marki na rynku – to wszystko powinieneś dokładnie przeanalizować, a następnie wybrać odpowiednią ofertę.