Czy warto zainwestować w panele słoneczne na dach?

Czy warto zainwestować w panele słoneczne na dach?


Panele słoneczne na dachu, czyli panele fotowoltaiczne, są dobrym uzupełnieniem dla nieodnawialnych źródeł energii. Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z dobrodziejstw fotowoltaiki. Czy takie panele mogą jednak pracować również jesienią i zimą? Czy instalacje fotowoltaiczne mogą się okazać nieopłacalne? W tym tekście przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Z tekstu dowiesz się:

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które pozwalają bezpośrednio zamieniać energię słoneczną na prąd stały. Jest on przekazywany do falownika, który przekształca go w prąd zmienny, czyli taki, którego używamy, korzystając z naszych domowych gniazdek. W tym tekście podpowiadamy, czy warto zastosować takie źródło prądu i jak to zrobić z głową.

Panele fotowoltaiczne – czy warto z nich korzystać?

Niezależność energetyczna, przyjazność dla środowiska, dużo niższe rachunki – to wszystko sprawia, że panele fotowoltaiczne kupione u rzetelnych dostawców mogą nam się wydawać bardzo korzystnym rozwiązaniem. I w większości przypadków rzeczywiście tak jest, tym bardziej, że nadwyżki prądu generowanego przez instalację można… odesłać do sieci. Jak to wygląda po zmianach wprowadzonych w 2022 roku?

Zgodnie z zasadami net-billingu, czyli systemu rozliczenia energii z fotowoltaiki, który opiera się na jej wartości w momencie jej wytworzenia, wartość energii jest wyceniana zgodnie z ustaloną w ustawie stawką.  Wartość tej energii (nazywanej depozytem prosumenckim) będzie zapisywana na koncie konsumenta prowadzonym przez sprzedawcę i pomniejszana o wartość energii czynnej pobieranej z sieci. Depozyt będzie ważny przez 12 miesięcy od daty jego pojawienia się na koncie.

Instalacje fotowoltaiczne, choć mają wiele zalet, nie zawsze są opłacalne. W jakich przypadkach efekt może być odwrotny do zamierzonego? Sprawdź:

Poznaj też nasze projekty domów energooszczędnych.

Panele słoneczne a dofinansowanie – jak i gdzie je uzyskać?

Zakup urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej to duży wydatek – panele słoneczne niestety nie stanowią tutaj wyjątku. Im więcej energii chcesz dzięki nim uzyskać, tym większą powierzchnię muszą zajmować. Na szczęście możesz uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych. Obecnie istnieje kilka źródeł takiej pomocy. Oto niektóre z nich:

Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na roku i trudno się temu dziwić: oprócz produkcji ekologicznej energii odnawialnej w długofalowej perspektywie mogą one także przynieść znaczną oszczędność i pełną lub częściową niezależność energetyczną. W bardzo wielu przypadkach instalacja fotowoltaiki może być bardzo korzystna. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, pamiętaj, aby rozważyć, czy montaż instalacji się opłaci, czy też będzie wydatkiem, którego koszty przerosną zyski. Zwróć także uwagę na to, by firma, którą wybierasz, była wyspecjalizowana w fotowoltacie. Jakość materiałów, możliwość zbudowania całego systemu w jednej firmie, renoma marki na rynku – to wszystko powinieneś dokładnie przeanalizować, a następnie wybrać odpowiednią ofertę.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).