Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Czy warto zainwestować w panele słoneczne na dachu?

Czy warto zainwestować w panele słoneczne na dachu?


Panele słoneczne (inaczej: panele fotowoltaiczne) w polskim klimacie nadal mogą stanowić jedynie uzupełnienie dla nieodnawialnych źródeł energii. Istnieją jednak sytuacje, w których warto skorzystać z tego nowoczesnego sposobu pozyskiwania energii. Ile prądu wytwarzają panele słoneczne? Czy mogą pracować również jesienią i zimą? Sprawdzamy.

Panele słoneczne najczęściej interesują tych inwestorów, którzy realizują projekt domu energooszczędnego, a zatem są zainteresowani jak największą minimalizacją kosztów związanych ze zużyciem energii nieodnawialnej. Warto pamiętać także, że czarna powierzchnia połączonych ze sobą ogniw tworzących panele słoneczne lepiej pasuje do minimalistycznego wystroju domów nowoczesnych (jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie ich na dachu).

O tym, czy warto zainwestować w panele słoneczne, w znacznej mierze decydują jednak czynniki ekonomiczno-finansowe, nie estetyczne. Fotowoltaika może być pomocna również w tradycyjnych domach – wystarczy tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Panele słoneczne a dofinansowanie – jak i gdzie je uzyskać?

Budowa odnawialnych źródeł energii to zawsze duży wydatek – panele słoneczne nie stanowią wyjątku. Im więcej energii chcesz dzięki nim uzyskać, tym większą powierzchnię muszą zajmować. Na szczęście możesz uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż paneli słonecznych. Obecnie istnieją 3 źródła takiej pomocy:

Szczegółowe informacje na temat terminów i zasad składania wniosków znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Interesuje Cię także pozyskanie dofinansowania na budowę pompy ciepła lub kolektorów słonecznych? Więcej o tych dwóch technologiach dowiesz się z tego artykułu.

Czy korzystanie z paneli słonecznych się opłaca?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Faktem jest, że szczytowa moc małej instalacji fotowoltaicznej o powierzchni 3,5 × 1,7 m skierowanej na południe wynosi od 800 do 1000 kWh (co wystarczy do nieprzerwanej pracy 8000 żarówek stuwatowych przez godzinę).

Co istotne, panele słoneczne produkują energię elektryczną również w miesiące jesienno-zimowe. Dzięki niższej temperaturze ogniwa fotowoltaiczne działają wówczas sprawniej niż latem, ale produkują odpowiednio mniej prądu (w pochmurny dzień wartość wytwarzanej energii potrafi spaść nawet do poziomu 0,2 kWh). Wyższą sprawnością w złych warunkach pogodowych wykazują się tzw. panele słoneczne drugiej generacji, wykonane z kadmu, telluru i arsenku galu.

Nawet mała instalacja fotowoltaiczna może stanowić korzystne rozwiązanie dla osób chcących zmniejszyć koszty zużycia energii w swoim domu. Warto bowiem zakładać panele słoneczne dostosowane do naszych potrzeb – system produkujący więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać będzie drogi w budowie, a nadwyżka prądu jest po prostu tracona (prywatni inwestorzy nie mogą sprzedawać nadwyżek energii elektrycznej).

Więcej informacji dotyczących ekologicznego podejścia do budowy domu i jego wyposażenia znajdziesz w poradniku Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie