5 zasad, które warto przestrzegać, jeśli chcesz zbudować dom energooszczędny

5 zasad, które warto przestrzegać, jeśli chcesz zbudować dom energooszczędny


Domy energooszczędne są droższe w budowie, jednak pozwalają obniżyć koszty eksploatacji budynku niemal o połowę. Z tego względu coraz więcej ludzi decyduje się na wybór projektu domu energooszczędnego. Ty też zastanawiasz się nad tego typu rozwiązaniem? Zobacz, jak zbudować dom energooszczędny.

Z tekstu dowiesz się:

Aby dom mógł zostać uznany ze energooszczędny, musi spełnić kilka warunków. Istotne są m.in.: kształt bryły budynku, rozlokowanie pomieszczeń, przegrody zewnętrzne czy wentylacja.

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie 5 najważniejszych zasad, które – jeśli będziesz ich przestrzegał – pozwolą Ci zbudować tani w eksploatacji dom energooszczędny.

Zobacz projekty domów energooszczędnych.

Zasada 1: Domy energooszczędne tanie w budowie muszą mieć prostą bryłę

Domy energooszczędne są budowane na planie prostokąta lub kwadratu. Najczęściej mają dach jedno- lub dwuspadowy. W budownictwie energooszczędnym pomija się też różne wnęki, balkony czy lukarny. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy dodatkowy element może pogarszać właściwości izolacyjne budynku. W skomplikowanej bryle znacznie łatwiej o powstawanie tzw. mostków cieplnych, przez które może uciekać bardzo dużo energii.

Czy wiesz, że zaleca się, aby domy energooszczędne miały dodatkową kondygnację w postaci poddasza użytkowego? Ciepło, które unosi się do góry, jest wtedy zatrzymywane przez dodatkowe piętro oraz izolację dachu, co zwiększa energooszczędność domu. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem domów parterowych lub domów z płaskim dachem, wystarczy, że zwiększysz grubość warstwy izolacyjnej dachu.

Zasada 2: Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie mają określony układ pomieszczeń

Ogromny wpływ na energooszczędność budynku ma rozmieszczenie pomieszczeń. Przy planowaniu układu należy brać pod uwagę ciepło, które można uzyskać bez żadnych dodatkowych kosztów za pomocą słońca padającego na okienne szyby.

Jaki układ pomieszczeń jest więc optymalny? Sprawdź:

Co z sypialniami? W ich wypadku należy pogodzić kwestie pozyskiwania dodatkowej energii cieplnej oraz komfortu. Sypialnia skierowana wyłącznie na południe będzie bardzo ciepła, jednak latem trudno będzie w niej spędzać więcej czasu. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie jej od strony południowo-wschodniej.

Zasada 3: Energooszczędność w domu zależy od okien

Okna w energooszczędnym domu powinny być bardzo szczelne. Przed zakupem sprawdź, jaki mają współczynnik przenikania ciepła (nie powinien on przekraczać wartości U = 0,8 W/m2K).

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Zasada 4: Dom energooszczędny musi mieć dobrą izolację ścian wykonaną z materiałów wysokiej jakości

Przy wyborze materiałów na ściany zewnętrzne, zwracaj uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła. Im będzie on niższy, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że sam materiał to nie wszystko. Bardzo ważne jest także prawidłowe ułożenie materiałów i wykonanie szczelnej izolacji przegrody zewnętrznej. Jakie rozwiązania masz do wyboru?

Zasada 5: Domy energooszczędne powinny mieć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Wykorzystywana w większości domów wentylacja grawitacyjna usuwa z mieszkania nagromadzone zapachy, wilgoć oraz dwutlenek węgla. Niestety uwalnia także całe ciepło z domu, przez co w pomieszczeniach robi się chłodniej i trzeba zużyć więcej energii do ich ogrzania. Co więcej, przez coraz lepszą izolację budynku, naturalna wymiana powietrza staje się trudniejsza.

W związku z tym dom energooszczędny powinien być wyposażony w mechaniczny system wentylacji z dodatkowym odzyskiem ciepła. Sprzętem, który do tego służy, jest rekuperator. Choć koszt tego urządzania jest wysoki, może on się szybko zwrócić. Dzięki rekuperatorowi zmniejszysz rachunki za ogrzewanie. Urządzenie odzyskuje bowiem ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń.

Dom energooszczędny – zasady. Jak wybudować dom energooszczędny?

Gdy znasz już najważniejsze zasady budowy domu energooszczędnego, możesz przystąpić do działania. Czas teraz wybrać odpowiedni dla siebie projekt. Na naszej stronie znajdziesz projekty domów energooszczędnych, dzięki którym łatwo będzie Ci trzymać się powyższych zasad.

Który projekt podoba Ci się najbardziej? A może chciałbyś znaleźć jeszcze coś innego? Sprawdź, jakie jeszcze gotowe projekty energooszczędne są dostępne na naszej stronie. Jesteśmy pewni, że wśród wielu propozycji znajdziesz rozwiązanie, które sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje