5 zasad, których musisz przestrzegać, aby zbudować dom energooszczędny

5 zasad, których musisz przestrzegać, aby zbudować dom energooszczędny


Domy energooszczędne zużywają nawet do 5 razy mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki, a koszt takich inwestycji jest tylko o 5–6% większy. Dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się na wybór projektu energooszczędnego. Zobacz, jak zbudować energooszczędny dom.

Jakie warunki musi spełnić dom, aby był uznany za energooszczędny? Na jakie elementy konstrukcji w trakcie budowy musisz zwrócić największą uwagę? Poznaj 5 podstawowych zasad dotyczących budowy domów energooszczędnych.

Zasada 1: Zbuduj dom o prostej konstrukcji

Domy energooszczędne budowane są planie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem. Najczęściej pomijane zostają różne wnęki, balkony, tarasy oraz lukarny, przez które może uciekać bardzo dużo ciepła.

Przyjmuje się, że energooszczędne domy powinny mieć dodatkową kondygnację np. w postaci użytkowego poddasza. Unoszące się do góry ciepło jest zatrzymywane przez dodatkowe piętro, co zwiększa energooszczędność domu. Jednak dom parterowy także może być energooszczędny – wystarczy, że zwiększysz grubość warstwy izolacyjnej dachu.

Zasada 2: Dobrze rozplanuj układ pomieszczeń

Na energooszczędność budynku ma także wpływ rozmieszczenie pokojów wewnątrz domu. Po północnej stronie powinny znajdować się pomieszczenia gospodarcze takie jak schowek, garderoba lub garaż – w miejscach tych nie przebywa się przez cały dzień, w związku z czym można w nich utrzymywać niższą temperaturę.

Pokoje, w których spędza się najwięcej czasu w domu, powinny wychodzić na południe. Miejsca takie jak salon czy sypialnia będą wtedy dodatkowo ogrzewane, dzięki wpadającym przez okna promieniom słonecznym.

Zasada 3: Rozsądnie wybieraj okna

Okna w energooszczędnym domu powinny być bardzo szczelne. Przed zakupem sprawdź, jaki mają współczynnik przenikania ciepła (nie powinien on przekraczać wartości U = 0,8W/m2).

Okna od strony południowej mogą być duże, jednak nie powinny sięgać do samej ziemi – takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do niepotrzebnego przedostawania się ciepła na zewnątrz.

W części południowej domu okna powinny być dużo mniejsze. W niektórych pomieszczeniach, takich jak spiżarnia czy garderoba, możesz całkowicie zrezygnować ze wstawiania okien.

Zasada 4: Sprawdzaj jakość materiałów budowlanych

Aby dom mógł być energooszczędny, niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolujących ściany. Najlepsze i najczęściej wykorzystywane z nich to:

Zasada 5: Nie oszczędzaj na wentylacji

Wykorzystywana w większości domów wentylacja grawitacyjna usuwa z mieszkania nagromadzone zapachy, wilgoć oraz dwutlenek węgla. Niestety uwalnia także całe ciepło z domu, przez co w pomieszczeniach robi się chłodniej i trzeba zużyć więcej energii do ich ogrzania. Ustalono, że przez wentylację grawitacyjną ucieka nawet 50% ciepła.

Energooszczędny dom powinien być wyposażony w mechaniczny system wentylacji, który będzie odzyskiwał ciepło z wywiewanego powietrza. Sprzętem, który do tego służy, jest rekupator. Koszt tego urządzenia jest bardzo wysoki, może on jednak szybko się zwrócić, gdyż zmniejszone zostaną rachunki za ogrzewanie.

Gotowe projekty domów energooszczędnych

Na stronie www.dobredomy.pl dostępne są projekty energooszczędnych domów, w których uwzględniono wszystkie powyższe zasady. Są to:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!