Blachodachówka wizualnie przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. W odróżnieniu od niej jest jednak wykonana ze specjalnie profilowanej, ocynkowanej i lakierowanej blachy stalowej. To właśnie materiał w dużym stopniu odpowiada za właściwości tego pokrycia dachowego. Co sprawia, że blachodachówka wciąż zyskuje na popularności? Sprawdź!
Blachodachówka jest oferowana w postaci arkuszy (przygotowanych na wymiar dachu) lub modułów o niewielkich rozmiarach, przeznaczonych na dachy o urozmaiconym kształcie. Najczęściej występuje w kolorze czarnym, brązowym, czerwonym i szarym, jednak na zamówienie można dostać pokrycie o niemal dowolnej barwie.
Blachodachówka – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Blachodachówka jest znacznie tańsza niż klasyczna dachówka ceramiczna lub cementowa. Jednocześnie pozwala na uzyskanie zbliżonego efektu wizualnego. To jednak nie jedyna zaleta tego materiału.
Blachodachówka wyróżnia się również:
- niewielką wagą (około 5 kg/m2)– umożliwia to zamontowanie blachodachówki nawet na niezbyt masywnej więźbie dachowej. Co więcej – materiał ten nie nasiąka wodą, nie zwiększa więc swojej masy pod jej wpływem;
- łatwa pielęgnacja – konserwacja blachodachówki ogranicza się w praktyce do mycia i malowania blachy co kilka lat;
- łatwy montaż – blachodachówkę montuje się na ruszcie z łat i kontrłat, z zastosowaniem folii wstępnego krycia. Nie ma potrzeby wykonywania pełnego poszycia.
Wady dachu z blachodachówki
Niestety blachodachówka nie jest rozwiązaniem idealnym. Można bowiem stosować ją tylko na dachach o nachyleniu połaci ponad 9° (w przypadku blachodachówki pokrytej warstwą posypki mineralnej lub ceramicznej – ponad 12°). Przy budowie dachów prostych nie będzie możliwe zastosowanie tego materiału.
Inne wady blachodachówki to:
- niska trwałość – producenci oferują na blachodachówkę gwarancję jedynie na 15–20 lat. Szacunkowa trwałość tego pokrycia nie przekracza jednocześnie 50 lat. Tymczasem w przypadku klasycznej dachówki – to nawet 100 lat. O trwałości blachodachówki decyduje przede wszystkim grubość stali i rodzaj powłoki zabezpieczającej;
- zła izolacyjność akustyczna – jest to słyszalne zwłaszcza podczas opadów deszczu lub gradu, kiedy krople uderzają w dach, a rezonujące blachodachówki wydają niezbyt przyjemne dźwięki.
Więcej na temat konstrukcji i pokrycia dachu dowiesz się z artykułów:
- Dachówka ceramiczna i cementowa – podobieństwa i różnice
- Co wybrać: dom z dachem płaskim czy spadowym?
- Pokrycie dachowe na lata: dachówki ceramiczne dla nowoczesnych domów