Dachy z blachodachówki oraz inne pokrycia dachu. Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania

Dachy z blachodachówki oraz inne pokrycia dachu. Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania


Obecnie na rynku występuje wiele pokryć dachowych – od nowoczesnych bitumicznych po tradycyjny dach z blachodachówki. Inwestorzy chętnie zwracają uwagę zwłaszcza na blachodachówkę, która wizualnie przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. Jednak w odróżnieniu od niej blachodachówka jest wykonana ze specjalnie profilowanej, ocynkowanej i lakierowanej blachy stalowej. Co sprawia, że blachodachówka wciąż zyskuje na popularności? Czym innym można pokryć dach? Sprawdź.

Z tekstu dowiesz się:

Blachodachówka jest oferowana w postaci arkuszy (przygotowanych na wymiar dachu) lub modułów o niewielkich rozmiarach, przeznaczonych na dachy o urozmaiconym kształcie. Najczęściej występuje w kolorze czarnym, brązowym, czerwonym i szarym, jednak na zamówienie można dostać pokrycie o niemal dowolnym odcieniu.

Blachodachówka wady i zalety – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Blachodachówka jest znacznie tańsza niż klasyczna dachówka ceramiczna lub cementowa. Jednocześnie pokrycie dachu blachodachówką pozwala na uzyskanie efektu wizualnego zbliżonego do tradycyjnych dachówek. To jednak nie jedyna zaleta tego materiału.

Blachodachówka wyróżnia się również:

Wady dachu z blachodachówki

Niestety, blachodachówka nie jest rozwiązaniem idealnym. Można bowiem stosować ją tylko na dachach o nachyleniu połaci ponad 9°. Przy budowie dachów prostych nie będzie więc możliwe zastosowanie tego materiału.

Przeczytaj również: Zmiana kąta nachylenia dachu.

Inne wady blachodachówki to:

Inne rodzaje pokrycia dachowego – dachówka betonowa a ceramiczna

Dachówki betonowe (inaczej cementowe) i ceramiczne to wybór przede wszystkim dla właścicieli domów o solidnej więźbie. Takie pokrycie dachowe jest bowiem dość ciężkie, dlatego wymaga wytrzymałej konstrukcji stropu. Zarówno dachówki cementowe, jak i ceramiczne charakteryzują się także niskim współczynnikiem nasiąkania wody. Dzięki temu są niezwykle odporne na trudne warunki pogodowe, w tym mróz.

Dodatkowo:

Warto pamiętać, że dachówki betonowe są zwykle większe od dachówek ceramicznych. Są również nieco od nich lżejsze, wciąż jednak nie nadają się na delikatne konstrukcje więźby.

Przeczytaj również, jak wykonać tradycyjną więźbę dachową.

Dachówki betonowe – z czego powstają i czym się cechują?

Dachówki cementowe wytwarza się z piasku, wody, cementu portlandzkiego i pigmentów. Beton do produkcji dachówek jest zagęszczany (aby było w nim jak najmniej pęcherzyków powietrza, które wpływają na porowatość materiału) i formowany, a następnie sezonowany w specjalnych suszarniach. Surowiec pokrywa się dwukrotnie powłoką akrylową, a następnie barwi na kolor wybrany z dostępnej gamy. Najczęściej są to odcienie czerwonego i czarnego.

Cementowa dachówka jest wytwarzana z naturalnych składników, a więc bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Takie wykończenie spodoba się zatem fanom ekologicznego stylu życia.

Dachówka ceramiczna – proces powstawania i właściwości

Dachówka ceramiczna to jedno z najstarszych i najbardziej wytrzymałych pokryć dachowych. Podstawowym tworzywem dachówek ceramicznych jest glina z niewielką ilością margla i składników uszlachetniających. Z takiej masy formuje się dachówki, następnie suszy metodą przemysłową i wypala w wysokiej temperaturze.

W procesie produkcyjnym możliwe jest również dodanie barwnika, dzięki któremu uzyskuje się określony kolor. Dachówkę glazurowaną dodatkowo można pokryć szkliwem, także w wybranym odcieniu. Na większość wykończeń dachowych nakłada się dodatkową akrylową powłokę, dzięki czemu wyrównuje się odcień i zwiększa wytrzymałość pokrycia.

Czym jest blacha cynkowo-tytanowa?

Jeszcze innym rodzajem pokrycia dachowego jest dach z blachy cynkowo-tytanowej. Tego typu blachę produkuje się z elektrolitycznie oczyszczonego cynku z dodatkiem miedzi i tytanu. Czasami do stopu dodaje się również aluminium. Gęstość blachy wynosi ok. 7,2 g/cm3.

Cynk stanowi aż 99,995% stopu. Pozostałe składniki występują w bardzo małych ilościach: miedź to zaledwie 0,08-1,00% mieszanki, tytan – 0,06-0,20%, a aluminium – 0,015%. Pierwiastki te pozwalają ograniczyć wietrzenie cynku i zwiększają trwałość blachy. Stopiony materiał zostaje odlany i nawinięty na rolkę. Blacha cynkowo-tytanowa nadaje się na dachy o kącie nachylenia nie mniejszym niż 3°.

Najlepszym podłożem dla blachy cynkowo-tytanowej są deski z drewna sosnowego, jodłowego i świerkowego. Dobrym materiałem jest również buk i topola. Czasami jako podkład stosuje się wodoodporną sklejkę, a także płyty wiórowe, OSB i OMF. Deski powinny mieć długość od 2 do 6 m, szerokość od 80 do 140 mm i grubość od 20 do 40 mm. Szerokość blachy wynosi zwykle 53 lub 60 cm, a jej grubość nie przekracza 0,7 mm.

Istnieje kilka sposobów układania blachy cynkowo-tytanowej. Arkusze można ułożyć prostopadle lub równolegle do kierunku spływania opadów atmosferycznych. Połączenia prostopadłe można wykonać na tzw. rąbek leżący lub na zakład. Z kolei równoległe – na rąbek kątowy, rąbek stojący lub na listwy. W tym ostatnim przypadku stosuje się zwykle listwę belgijską lub niemiecką. Czasami wykorzystywana jest też listwa pięciokątna.

Podczas transportu blacha nie powinna mieć kontaktu z wilgocią. Inaczej na jej powierzchni może się wytrącić wodorotlenek cynku. Zjawisko to jest niepożądane ze względów estetycznych. Pomieszczenia magazynowe muszą być więc suche i przewiewne, powinna w nich panować dodatnia temperatura. Weź pod uwagę, że blacha, podobnie jak inne metale, kurczy się pod wpływem zimna i rozszerza pod wpływem ciepła. Pasy blachy muszą być więc zamontowane w taki sposób, który pozwala im pracować. Podłoże dla blachy musi być stabilne, trwałe i czyste.

Blacha cynkowo-tytanowa to trwałe i nowoczesne pokrycie dachu. Warto jednak pamiętać, że nie do wszystkich rodzajów dachu się nadaje. Nie decyduj się na to rozwiązanie w przypadku dachu płaskiego lub dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 3°.

Pokrycie dachowe powinno również pasować do domu pod względem estetycznym. Blacha cynkowo-tytanowa świetnie się sprawdza w budynkach nowoczesnych. Przykładem takiego projektu jest dom Achilles, który powstał z myślą o 4-6-osobowej rodzinie. Elewacje pokryte są tynkiem strukturalnym, drewnem i okładziną klinkierową. Wszystkie elementy tworzą spójną, estetyczną całość.

 

Dachówka ceramiczna czy betonowa? A może blachodachówka lub blacha cynkowo-tytanowa? Wybór pokrycia dachowego to bardzo ważne zadanie. Porównaj jeszcze raz wszystkie zalety i wady każdego z tych rozwiązań i podejmij decyzję, co najlepiej sprawdzi się na dachu Twojego domu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje