Zmiana kąta nachylenia dachu

Zmiana kąta nachylenia dachu


O zależności kąta nachylenia dachu a projektem domu mieliście już okazję przeczytać w jednym z tekstów poradnika pracowni Dobre Domy. Bywa, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wymaga od inwestora dokonania zmian związanych z kątem nachylenia dachu uwzględnionego w projekcie domu. Wbrew temu, co może się wydawać taka sytuacja zdarza się częściej niż myślisz. Co wtedy należy zrobić?

Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu – przypomnij sobie informacje o tym, jak się mają do siebie kąt nachylenia dachu a wybór projektu domu.

Zmiana w projekcie domu?

Najczęstszym dylematem w takim wypadku jest to, czy bardziej opłaca się dokonywać zmian w już zakupionym projekcie czy po prostu zdecydować się na nowy projekt. W większości przypadków kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 30º do 45º. Nie jest to coś, co można zlekceważyć, ponieważ niespełnienie wymagań gminy może w konsekwencji doprowadzić do braku pozwolenia na budowę domu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie wszystkich szczegółów i upewnienie się co do właściwych liczb jeszcze przed zakupem projektu – pozwoli to oszczędzić zarówno późniejszych nerwów, jak i pieniędzy.

Jeżeli zwiększenie kąta nachylenia dachu jest mniejsze niż 5 cm, nie powinno sprawić większych problemów technicznych, chyba że sama konstrukcja zadaszenia należy do bardziej skomplikowanych. Co więcej, taką zmianę często dopuszcza się w projektach katalogowych nawet bez obowiązku uzyskania akceptacji autora.

Kupno nowego projektu domu

Niemniej jednak przy wyższych wartościach może pojawić się problem. Pamiętajmy, że zwiększenie kąta nachylenia dachu sprawia, że początkowo wybrany przez nas budynek znacznie się zmieni. Inna będzie jego powierzchnia, a także wysokość. Wszystkie modyfikacje, które będzie trzeba wprowadzić przez to w trakcie budowy, mogą się okazać naprawdę kosztowne. Dlatego w tym przypadku bardziej opłaci się zdecydować się na nowy projekt – taki, w którym kąt nachylenia będzie już odpowiedni do stawianych wymagań. Bardzo często taki zakup wyniesie nas taniej niż alternatywa. Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa dachu w domu jednorodzinnym? Koniecznie zajrzyj do tekstu na ten temat.

Kto może wprowadzić zmiany w projekcie domu?

Tylko… kto właściwie może dokonać zmiany kąta nachylenia dachu, jeżeli jednak zdecydujemy się na takie działanie? Odpowiednim specjalistą będzie w tym przypadku architekt, który dostosuje cały projekt do lokalnych wymagań. Nie jest to jednak takie bezproblemowe, ponieważ przed wprowadzeniem jakichkolwiek modyfikacji niezbędne będzie pozwolenie od autora danego projektu

Możliwe utrudnienia w trakcie zmiany projektu domu

Problemem, z którym często spotykają się inwestorzy przy zmianie kąta nachylenia dachu, jest konieczność przeprojektowania wcześniejszej jego konstrukcji i potrzeba wykonania nowej. Można to zrobić przez wydłużenie słupów podtrzymujących wiązary, co pozwala zmienić kąt o kilka stopni; przeprojektowanie prostej konstrukcji krokwiowej na nieco bardziej złożoną lub przestawienie słupów oraz wykonanie dodatkowych wzmocnień na stropie.

Pamiętaj, że podstawową czynnością przed budową domu jest sprawdzenie wszystkich lokalnych wymagań. Następnie należy wybrać projekt domu z pracowni Dobre Domy, który je spełnia.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).