Jak i z czego wykonać tradycyjną więźbę dachową?

Jak i z czego wykonać tradycyjną więźbę dachową?


Budowanie zadaszenia domu to odpowiedzialna kwestia. Jak się do tego należycie przygotować? Wszystko zaczyna się od więźby dachowej, czyli drewnianego szkieletu pokrycia. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje więźby dachowej. Sprawdź też, jak i z czego wybudować solidną więźbę dachową.

Z tekstu dowiesz się:

Zadaniem więźby dachowej jest utrzymanie ciężaru dachu i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Nic więc dziwnego, że do jej budowy przykłada się wielką wagę, a ukończenie więźby dachowej stanowi pierwszą okazję do świętowania. Zgodnie bowiem z polską tradycją, po jej zbudowaniu lub po ustawieniu pierwszej krokwi ekipa budowlana wiesza wianek na budowie, czyli wiechę ­– kolorowy, kwietny wieniec. To znak, że najważniejsze i najtrudniejsze za Tobą.

Zobacz, czym dokładnie jest więźba dachowa, jak wykonać taką konstrukcję, a przede wszystkim – jaki rodzaj więźby wybrać.

Czym jest tradycyjna więźba dachowa a czym prefabrykowana?

Więźba dachowa jest to stelaż, który składa się z wielu elementów. Z ich połączenia powstaje konstrukcja odpowiedzialna za rozkład ciężaru pokrycia dachowego. Istnieją dwa rozwiązania montażowe więźby. Tradycyjne, czyli zbudowane z litych elementów drewnianych, które wymagają złożenia, oraz prefabrykowane – wyprodukowane w fabryce i dostarczane na budowę w całości. Jeśli stoi przed Tobą wybór – więźba prefabrykowana czy tradycyjna – musisz znać ich specyfikę. Przedstawiamy ją poniżej:

Rodzaje więźby dachowej – czym różni się więźba krokwiowa od jętkowej i więźby płatwiowo-kleszczowej?

Więźba dachowa jest konstrukcją wieloelementową, co przekłada się na mnogość jej rodzajów, podzielonych ze względu na zastosowanie i montaż elementów składowych. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje więźby dachowej:

Montaż więźby dachowej – zasady

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja ekipa budowla prawidłowo montuje więźbę, sprawdź, jak wygląda ten proces krok po kroku:

  1. Mocowanie murłat.
  2. Wykonanie konstrukcji z belek podwalinowych, słupów i płatwi.
  3. Montowanie krokwi skrajnych, narożnych i koszowych.
  4. Montowanie pozostałych krokwi.
  5. Budowa ścian i dachu lukarn (inaczej kukułek).

Pamiętaj też, że drewno musi być oddzielone od muru, dlatego należy umieścić między tymi elementami przekładkę. W tej roli świetnie sprawdzi się papa.

Przeczytaj: Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

Wybór więźby dachowej jest niezwykle istotny – pozwala na osiągnięcie największego poziomu bezpieczeństwa w domu, gdyż zapewnia stabilizację dachu. Montaż więźby jest pierwszym etapem zwiastującym wkroczenia w dalszy etap budowy. Następnie odbywa się montaż kolejnych elementów – dachówki, okien, drzwi. Powoli więc można mówić o budynku, który staje się domem. Na tym etapie powoli czas myśleć o najprzyjemniejszej części, czyli urządzaniu nowego mieszkania.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).