Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Jak i z czego wykonać tradycyjną więźbę dachową?

Jak i z czego wykonać tradycyjną więźbę dachową?


Każdy z nas chciałby mieć dach nad głową. Jak jednak ten dach zbudować? Wszystko zaczyna się od więźby dachowej, czyli drewnianego szkieletu dachu. Wybór jej rodzaju zależy od charakteru budowy, a materiału – od strefy klimatycznej. Sprawdź, jak i z czego wybudować tradycyjną więźbę dachową w Polsce.

Zadaniem więźby dachowej jest utrzymanie ciężaru dachu i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że do jej budowy przykłada się wielką wagę, a ukończenie więźby dachowej stanowi pierwszą okazję do świętowania. Zgodnie bowiem z polską tradycją po ukończeniu więźby lub po ustawieniu pierwszej krokwi wiesza się tam… wiechę, czyli kolorowy wieniec. Potem to już wystarczy wypatrywać czasu przeprowadzki.

Czym jest tradycyjna więźba dachowa a czym prefabrykowana więźba dachowa?

Określenie „tradycyjna” odnosi się tutaj do materiału. Tradycyjna więźba dachowa jest bowiem wykonana z drewna (najczęściej pochodzącego z tartaku). W tym celu używa się najczęściej drewna z drzew iglastych – sosny lub świerku. Zwróć też uwagę na wilgotność drewna – tylko odpowiednio suche drewna będzie nadawało się na więźbę dachową.

Drewno iglaste może mieć od 13 do 23% wilgotności. Pamiętaj jednak, żeby wybór drewna skonsultować przed zakupem z kierownikiem Twoje budowy. On będzie wiedział, czy klasa upatrzonego drewna jest zgodna z tym uwzględnionym w projekcie.

Zobacz: Jak dobrze wybrać kierownika budowy?

Przeciwstawieniem tradycyjnej więźby dachowej jest ta wykonana z prefabrykatów. Najpopularniejsza konstrukcja prefabrykowana składa się z kratownic, płytek kolczastych, pasa dolnego i dwóch pasów górnych (odpowiedników krokwi). Co ważne – prefabrykaty to także drewna, jednak przemysłowo suszone w temperaturze 70°C. Należy je więc zaimpregnować. Tylko wtedy zapobiegniesz gniciu lub niszczeniu konstrukcji.

Więźba dachowa – elementy jej konstrukcji

Brzmi dość prosto – więźba dachowa. Tak, jakby to był jeden duży element, który wystarczy kupić w sklepie, zamontować i gotowe. Otóż, nic bardziej mylnego. Na konstrukcję więźby dachowej składa się wiele mniejszych elementów. Dopiero w połączeniu mogą one faktycznie odpowiadać za rozkład ciężaru pokrycia dachowego.

W skład więźby dachowej wchodzą:

Rodzaje więźby dachowej

W związku z tym, że więźba dachowa jest konstrukcją wieloelementową, to i jej rodzajów może być wiele. Wyróżniamy więc 3 podstawowe rodzaje więźby dachowej:

  1. Więźba krokwiowa

Najprostsza ze wszystkich, jednak rozpiętość między ścianami nie może być większa niż 6 metrów, a nachylenie dachu musi mieścić się w granicy 40–60°.

Elementem nośnym jest tu para krokwi o maksymalnej długości 4,5 metra. Rozstawienie między kolejnymi belkami wynosi minimalnie 80 cm, a maksymalnie – 120 cm.

Krokwie montujemy albo do belki ściągowej, albo do murłat. Ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na solidne wykonanie mocowania do murłat. To od tego elementu zależy stabilność całej więźby.

  1. Więźba jętkowa

Ten rodzaj konstrukcji wykorzystuje się w tych budynkach, gdzie odległość między ścianami jest większa niż 6 metrów. Dzięki temu całość jest znacznie sztywniejsza, stabilniejsza i bezpieczniejsza. Krokwie zyskują tutaj powiem dodatkowy element – jętki – umieszczone mniej więcej w połowie ich długości.

  1. Więźba płatwiowo-kleszczowa

O ile w więźbie krokwiowej jedynym punktem podporu są murłaty (belka ułożona równolegle na murze, której zadaniem jest przenoszenie obciążenia z więźby na ściany), o tyle w więźbie płatwiowo-kleszczowej mamy do czynienia z dodatkowymi płatwiami– znajdującymi się mniej więcej w połowie długości krokwi. Elementy te są natomiast złączone kleszczami, dzięki czemu konstrukcja staje się stabilna.

Montaż więźby dachowej – zasady

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja ekipa budowla na prawidłowo montuje więźbę, to zobacz, jak wygląda ten proces krok po kroku.

Zobacz: Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

  1. Mocowanie murłat.
  2. Wykonanie konstrukcji z belek podwalinowych, słupów i płatwi.
  3. Montowanie krokwi skrajnych, narożnych i koszowych.
  4. Montowanie pozostałych krokwi.
  5. Budowa ścian i dachu lukarn.

Pamiętaj też, że drewno musi być oddzielone od muru, dlatego warto umieścić między tymi elementami przekładkę. W tej roli świetnie sprawdzi się np. wełna mineralna.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie