Jak zaprojektować poddasze ze skosami?

Jak zaprojektować poddasze ze skosami?


Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Strome skosy dachu wyglądają bardzo efektownie, mogą jednak sprawiać wiele problemów aranżacyjnych. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń nawet przy bardzo niskich ścianach kolankowych. Zobacz, jak racjonalnie zaprojektować poddasze ze skosami!

 

Z tekstu dowiesz się:

 

Poddasze może być uznane za użytkowe, jeśli zostało przystosowane do tego, by na jego przestrzeni przebywali ludzie. Powinno mieć średnio 2,20 m wysokości (1,90 m – pod warunkiem, że domownicy nie będą przebywać na nim dłużej niż cztery godziny dziennie). Należy je dodatkowo ocieplić, doświetlić (powierzchnia świateł okien w każdym pomieszczeniu powinna stanowić ok. ⅛ powierzchni podłóg) i zadbać o system wentylacyjny oraz o oddzielenie od palnych elementów konstrukcji dachu. Decyzję
o wykorzystaniu poddasza do celów mieszkalnych najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu.

Zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym

Wysokość ścianki kolankowej i rodzaj dachu a aranżacja poddasza

 

Duży wpływ na sposób wykorzystania poddasza użytkowego ma wysokość ścianek kolankowych, które są przedłużeniem ścian nośnych, a jednocześnie zapewniają podparcie dla dachu. Wykonuje się je po to, by zwiększyć wysokość i przestrzeń poddasza. Na poddaszach nieużytkowych wysokość ścianki kolankowej zazwyczaj nie przekracza 70 cm, na poddaszach użytkowych sięga natomiast nawet 1,5 m. Im wyższe ścianki, tym łatwiej zaaranżować przestrzeń. Pamiętaj jednak o tym, że wysokości ścianki kolankowej nie wolno zmieniać bez porozumienia z architektem!

Nie bez znaczenia pozostają również konstrukcja, kształt i wysokość dachu. Największe możliwości aranżacyjne stwarza dach dwuspadowy – ze względu na regularny układ. Dobrym rozwiązaniem jest również dach mansardowy, ponieważ jego połacie załamują się pod różnymi kątami, a dzięki temu udaje się ograniczyć skosy. Najmniej miejsca do wykorzystania daje natomiast dach czterospadowy, w jego przypadku powierzchnia poddasza jest bowiem zmniejszona skosami z każdej strony.

Wpływ na wielkość przestrzeni poddasza ma także kąt nachylenia połaci. Najlepiej, by wynosił 35-45° lub więcejMniejszy sprawi bowiem, że duża część powierzchni będzie zbyt niska, by wygodnie z niej korzystać.

Więcej dowiesz się z artykułu: Kąt nachylenia dachu a urządzanie poddasza użytkowego

Rozwiązania aranżacyjne pod stromymi skosami

 

Przestrzeń pod skosami może zostać zaaranżowana na sypialnię, łazienkę czy gabinet. Niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia warto jednak zadbać o to, by optymalnie wykorzystać dostępne miejsce, niekiedy sięgając po niestandardowe rozwiązania. Jak zatem uporać się z pozornie nieustawnymi skosami?

Zobacz również: Jak zagospodarować poddasze użytkowe?

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).