Jak przygotować ogród do wiosny?

Jak przygotować ogród do wiosny?


Wraz ze wzrostem temperatur przyroda, w tym również przydomowy ogród, budzi się do życia. To czas porządkowania przestrzeni po zimie i przygotowania roślin do okresu wegetacyjnego. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać w ogrodzie wiosną, by pięknie rozkwitł latem.

Wiosna to intensywny czas dla ogrodnika. Od wykonanych teraz prac zależy bowiem wygląd ogrodu w późniejszych miesiącach. Należy przede wszystkim uprzątnąć działkę po zimie – wygrabić suche liście i resztki roślin, usunąć nieczystości, które przywiał wiatr itd. To jednak nie koniec zadań.

Wiosenne prace w ogrodzie

Już w marcu lub na przełomie marca i kwietnia w ogrodzie należy wykonać szereg prac, takich jak:

Pod koniec marca – o ile nie występują już przymrozki – można usunąć osłony, które chroniły rośliny przed zimnem. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło delikatnych liści.

Ważnym zabiegiem jest również przycinanie drzew i krzewów owocowych. Zapewni im to obfitsze owocowanie. Cięcie można przeprowadzać już w marcu lub – jeśli pogoda dopisze – nawet pod koniec lutego. Należy przerzedzić korony jabłoni, grusz i śliw, by do ich wnętrza docierało jak najwięcej światła. Powinno się również przyciąć najstarsze pędy agrestu, porzeczek, malin i borówek amerykańskich. Warto wykonać także cięcie pędów róż rabatowych i innych krzewów ozdobnych, by pobudzić je do zdrowego wzrostu.

Przed wysianiem lub posadzeniem roślin gleba powinna zostać przekopana, a następnie osiadać przez około tydzień.

Pod koniec marca można zasilić nawozem rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację, aby zaopatrzyć je w odpowiednią porcję składników odżywczych. W tym celu należy rozłożyć na grządkach kilkucentymetrową warstwę kompostu.

Przełom marca i kwietnia to czas wysiewania do skrzynek przechowywanych w pomieszczeniach takich roślin jak aksamitki, astry, szałwia czy floksy. Pozwala to przyspieszyć ich kwitnienie, dzięki czemu już w maju ogród zapełni się kolorami.

Po wykonaniu tych prac można przygotować się do sadzenia i wysiewania roślin do gruntu. Ważne jednak, by zwracać uwagę przede wszystkim na warunki atmosferyczne, a nie na datę w kalendarzu.

Zobacz również:

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).