Zdrowy mikroklimat w domu – jak o niego zadbać ?

Zdrowy mikroklimat w domu – jak o niego zadbać ?


Bezpieczny dom to nie tylko bezpieczna i prywatna przestrzeń. To także zdrowe środowisko, wolne od zanieczyszczeń i alergenów. Nie bez znaczenia dla komfortu domowników pozostaje jakość powietrza – warto zadbać o nie… już na etapie budowy.

Na domowy mikroklimat składają się przede wszystkim: odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza i sprawna wentylacja. To one w dużym stopniu oddziałują na zdrowie i samopoczucie domowników, a nawet na trwałość elementów wykończeniowych.

Nie za ciepło, nie za zimno, czyli odpowiednia temperatura w domu

Średnia optymalna temperatura w domu wynosi 18–22°C. Przy czym warto zadbać, by w sypialni było nieco chłodniej (około 17°C), ponieważ niższa temperatura dobrze wpływa na jakość snu i ułatwia zasypianie. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być z kolei łazienka (22–24oC), by zapewnić komfortowe warunki do kąpieli. W pozostałych pomieszczeniach za odpowiednią uważa się temperaturę około 20°C.

Jeśli w pokojach będzie bardzo ciepło – grozi to wysychaniem śluzówek dróg oddechowych, co zwiększa podatność na infekcję.

Warto zachować złoty środek. Zbyt wysoka temperatura może również stać się przyczyną problemów z koncentracją czy chronicznego zmęczenia. Zbyt niska temperatura znacząco obniża komfort przebywania w domu.

Optymalna wilgotność powietrza dla dobrego samopoczucia

Poziom wilgotności powietrza w domu powinien być:

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że poziom wilgotności w domu odbiega od normy, warto zbadać go za pomocą higrometru, a w razie potrzeby – użyć nawilżacza powietrza lub pochłaniacza wilgoci.

O prawidłowy poziom wilgoci warto zadbać jednak już na etapie budowy domu dzięki odpowiednim zabezpieczeniom:

Zobacz: Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią.

Największym sprzymierzeńcem w walce z wilgocią w każdym pomieszczeniu jest jednak prawidłowo działająca wentylacja.

Sprawna wentylacja to dobry mikroklimat

By zapewnienić właściwy mikroklimat w pomieszczeniach, warto zadbać o odpowiednią ilość świeżego powietrza. Dlatego nawet w okresie jesienno-zimowym nie należy rezygnować z regularnego wietrzenia. Co więcej – podczas budowy domu warto wybrać okna wyposażone w nawiewniki lub posiadające funkcję mikrowentylacji. Współczesna stolarka okienna jest bowiem na tyle szczelna, że przy zamkniętych skrzydłach okiennych nie dopuszcza do wymiany powietrza.

Tymczasem cyrkulacja powietrza jest konieczna do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. Świeże powietrze napływa przez szpary w oknach, a zużyte – jest wywiewane przez otwory wentylacyjne. Jeśli więc dopływ powietrza z zewnątrz zostaje odcięty – wentylacja nie działa. Rozwiązaniem problemu może być montaż elektrycznych wentylatorów w przewodach wentylacyjnych, które dodatkowo pozwalają na odzyskiwanie części ciepła z wywiewanego powietrza. Dowiedz się więcej na temat wentylacji mechanicznej.

Inne sposoby na zdrowe powietrze w domu

Domowy mikroklimat można poprawić również dzięki bardziej doraźnym sposobom, takim jak:

Zobacz również:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).