Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?


Odpowiednia izolacja to najlepsza ochrona przed wilgocią. Ta gromadzi się jednak nie tylko we wnętrzach, gdzie może powodować pojawienie się pleśni lub odpadanie tynków ze ścian, lecz także na zewnątrz domu.

Dlaczego w domu pojawia się wilgoć? Przyczyną może być niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian czy niedokładnie zaizolowane nadproża. Wilgoć dostaje się do wnętrz również przez uszkodzone rynny, nieszczelne okna. Sprawdź, jak przeciwdziałać wilgoci w domu.

Impregnacja to podstawa

Dotyczy ona szczególnie elementów domu wykonanych z drewna. Żeby nie dopuścić do szkodliwego oddziaływania wody, należy je pokryć warstwą impregnatu przy pomocy pędzla lub metodą natryskową. Można też użyć wodoodpornego lakieru lub lakierobejcy.

Jak zabezpieczyć mury?

Jeżeli budujesz dom z cegieł lub płytek, którego nie będziesz tynkować, trzeba zabezpieczyć ściany przed deszczem i śniegiem bezbarwnym impregnatem do murów. Nie musisz natomiast impregnować ścian z klinkieru.

Sprawdź, jaką wybrać izolację cieplną.

Izolacja przeciwwilgociowa pionowa fundamentów

Oprócz izolacji poziomej (nad i pod ścianami fundamentowymi), konieczna jest izolacja pionowa zatrzymująca wodę pochodzącą z opadów deszczu i gruntową przed przedostaniem się w ścianę. Żeby izolacja pionowa była właściwym zabezpieczeniem i ściśle przylegała do podłoża, ściany fundamentowe muszą mieć równą powierzchnię. Jeżeli pojawią się nierówności, wystarczy je pokryć warstwą zaprawy cementowej. Po nałożeniu izolacji pionowej należy ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi przy pomocy folii kubełkowej lub warstwy ocieplenia np. ze styropianu.

Powiedz stop wilgoci we wnętrzach

Wilgoć może się dostawać przez okna, dlatego ważne, by od wewnątrz odpowiednio uszczelnić je pianką uszczelniającą i silikonem, a od zewnątrz – samoprzylepną folią paroprzepuszczalną. W przypadku pomieszczeń takich jak łazienka czy pralnia warto już na etapie kładzenia płytek pokryć ściany i podłogę warstwą z ciekłej folii hydroizolacyjnej, a narożniki wyłożyć taśmami z włókna poliestrowego powleczonego kauczukiem. Ściany i sufity dobrze pomalować farbami wodoodpornymi.

Prostym i skutecznym sposobem na ograniczenie wilgoci jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Okap z funkcją wyciągu w kuchni ma za zadanie nie tylko pochłaniać zapachy, lecz także parę powstającą w czasie gotowania, dlatego należy z niego korzystać. Poza tym do łazienki i kuchni warto wybrać meble z powłoką zabezpieczającą przed wnikaniem wody.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).