Jak wyeliminować mostki termiczne w konstrukcji budynku?

Jak wyeliminować mostki termiczne w konstrukcji budynku?


Ciepło ucieka z budynków nie tylko z powodu złej izolacji murów lub zastosowania materiałów o nieodpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Straty energii mogą być spowodowane także przez tzw. mostki termiczne (zwane również cieplnymi), czyli miejsca przegrodzenia budynku. Utrata ciepła przez mostek termiczny niekiedy sięga aż 30%. Co więcej, w tych miejscach temperatura powierzchni może się obniżyć w takim stopniu, że dochodzi do zawilgocenia ściany i rozwoju grzybów lub pleśni. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.


Do potencjalnych mostków cieplnych należą m.in. parapety, połączenie balkonu ze ścianą, otwory okienne i drzwiowe oraz inne miejsca, w których stykają się różne elementy przegród zewnętrznych budynków. Ze względów konstrukcyjnych całkowite wyeliminowanie mostków termicznych nie jest możliwe. Na etapie budowy domu warto jednak zadbać o to, by zminimalizować powodowane przez nie straty ciepła. W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  1. Otwory okienne i drzwiowe – ich wykonanie przerywa ciągłość przegrody (ściany), należy więc wybrać okna i drzwi zewnętrzne o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła. Istotne jest również jak najpełniejsze uszczelnienie połączeń. Stolarka okienna i drzwiowa powinna być zamontowana tak, by izolacja ściany nachodziła na ościeżnice na przynajmniej 3 cm. W tym celu wykonuje się tzw. węgarki, czyli rodzaj występów osłaniających ościeżnice ze strony zewnętrznej. Profiluje się je w warstwie termoizolacyjnej lub wykonuje ze styropianu albo pianki poliuretanowej.
  2. Połączenie ściany zewnętrznej z dachem – konieczne jest zachowanie ciągłości warstw termoizolacyjnych. Mimo zastosowania różnych materiałów (styropianu do izolacji ścian, wełny mineralnej – do dachu) należy zadbać o to, by ich powierzchnie ściśle do siebie przylegały.

Zobacz również, jak zapewnić komfort cieplny poddasza.

  1. Ściany fundamentowe – izolacja fundamentów powinna dokładnie łączyć się z izolacją ścian zewnętrznych. Co więcej, do izolacji fundamentów należy wybrać materiał o niskiej nasiąkliwości, a płyty termoizolacyjne znajdujące się pod powierzchnią gruntu dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
  2. Płyty balkonowe – potencjalny mostek termiczny znajduje się w miejscu połączenia wspornikowej płyty balkonowej ze stropem. Nie ma możliwości, by całkowicie wyeliminować w tym punkcie straty ciepła. Można jednak je ograniczyć poprzez wykonanie balkonu, którego konstrukcja opiera się na słupach. Warto też położyć warstwy ocieplenia z obu stron płyty balkonowej.
  3. Mocowania balustrad, zadaszeń, markiz itp. – elementy te przechodzą przez warstwę termoizolacji i stają się mostkami cieplnymi. Dlatego też powinny zostać umieszczone na specjalnych podkładkach wkręcanych w płytę termoizolacyjną.

Na koniec warto sprawdzić, czy izolacja jest starannie zamontowana. Jeśli pomiędzy płytami termoizolacyjnymi powstały szczeliny, należy wypełnić je pianką poliuretanową.

Sprawdź również:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).