Fakty i mity na temat termomodernizacji budynku

Fakty i mity na temat termomodernizacji budynku


Termomodernizacja pozwala ograniczyć zużycie energii w domu i tym samym obniżyć rachunki za prąd. Jednak wbrew pozorom przeprowadzenie termomodernizacji nie sprowadza się wyłącznie do uszczelnienia okien. To także zastosowanie technologii, które zapobiegają stratom ciepła.

Sprawdź fakty i mity związane z termomodernizacją.

Mit 1: Termomodernizacja jest kosztowna

Inwestorzy nie muszą ponosić wszystkich kosztów związanych z termomodernizacją domów. Przyjmuje się, że średnia cena termomodernizacji 1 m² powierzchni użytkowej wynosi od 200 do 400 zł. Na szczęście można skorzystać ze wsparcia finansowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielanego w ramach programu Ryś. Dofinansowanie do pracy remontowych wynosi 20 lub 40 proc. Dostępny jest również niskooprocentowany kredyt.

Więcej informacji o programie Ryś znajdziesz tutaj.

Mit 2: Ciepło ucieka tylko przez nieszczelne okna

Ogrzewasz dom, a mimo to nadal jest w nim zimno? Jeśli nie chcesz płacić astronomicznych rachunków za ocieplanie pomieszczeń, sprawdź nie tylko szczelność okien, ale także izolację ścian zewnętrznych, dachu, podłogi na gruncie oraz nad nieogrzewaną piwnicą.

Istotną rolę w zachowaniu komfortu cieplnego w pokojach ma także wentylacja. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, gdzie są największe straty ciepła, przeprowadź audyt energetyczny.

Mit 3: Pora roku nie ma znaczenia

Budowę domu można rozpocząć teoretycznie o każdej porze, jednak eksperci zalecają robić to wiosną. Podobnie jest z termomodernizacją budynku. Dzięki temu wszystkie prace zostaną skończone do jesieni bez niepotrzebnego pośpiechu.

Mit 4: Nie da się przesadzić ze szczelnością

Im bardziej szczelne okna, nadproża i inne elementy, tym większe ryzyko, że uniemożliwimy prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Może to przyczynić się do pojawienia się pleśni czy grzybów.

Fakt 1: Termomodernizacja się opłaca

Przede wszystkim ograniczenie strat ciepła sprawia, że ogrzewanie jest efektywne, a więc mniej kosztowne. Dzięki zabiegom termomodernizacyjnym uda się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o co najmniej 30 proc. Możesz też zyskać tzw. premię termomodernizacyjną, czyli umorzenie części kredytu wziętego na ocieplenie domu lub wymianę systemu ogrzewania. Termomodernizacja podnosi również wartość rynkową Twojej nieruchomości.

Fakt 2: Termomodernizacja to także energia ze źródeł odnawialnych

Instalacja kolektorów słonecznych pozwala wykorzystać do ogrzewania energię słoneczną, którą można czerpać przez cały rok za darmo. Na montaż takiego urządzenia można uzyskać dofinansowanie podobnie jak na termomodernizację budynku.

Fakt 3: Nie tylko materiały, lecz także ich magazynowanie

Odpowiednia izolacja to podstawa. Pamiętaj jednak, że wełna mineralna, styropian i inne materiały spełnią swoje zadanie, pod warunkiem że wcześniej były odpowiednio przechowywane. Wystawienie na działanie czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz może skutecznie pogorszyć ich parametry techniczne.

Fakt 4: Termomodernizacja to zdrowie

W domu, w którym przeprowadzono termomodernizację, poprawia się komfort mieszkania. Co to oznacza? Ciepłe, ale nie przegrzane wnętrza, zmniejszona wilgotność, brak pleśni – a więc odpowiedni i zdrowy klimat dla wszystkich domowników.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).