Izolacja ścian fundamentowych – jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian fundamentowych – jaki styropian wybrać?


Fundamenty to pierwsze widoczne elementy budowanego domu, które stanowią o trwałości, stabilności budynku oraz o bezpieczeństwie jego użytkowników. Prace budowlane związane z ich wykonaniem, w tym ocieplanie styropianem, powinny być zrealizowane z należytą starannością, gdyż ewentualne poprawki mogą okazać się bardzo drogie lub wręcz niemożliwe.

Końcowy etap prac ziemnych to zazwyczaj nieodwracalny proces, ponieważ po zasypaniu wykopów zaczyna się wstępne porządkowanie wokół budynku i w praktyce nikt nie wraca do tego, co już zostało zrobione. Dlatego skontrolowanie poprawności wykonanych prac w obrębie ścian fundamentowych jest możliwe tylko przed zasypaniem wykopów i wyrównaniem terenu. Warto zadbać zwłaszcza o sprawdzenie fundamentów w przypadku budynków energooszczędnych, które powinny zostać skutecznie ocieplone w każdym miejscu mogącym powodować stratę ciepła.

Do elementów obowiązkowego ocieplenia należy zaliczyć ściany fundamentów, ponieważ duża część ciepła „ucieka” przez kontakt budynku z podłożem. Ocieplanie styropianem fundamentów staje się szczególnie ważne w przypadku, gdy w budynku zaplanowano piwnicę. By utrzymać w niej odpowiednią temperaturę i uniknąć zawilgocenia, należy wykonać izolację ścian fundamentowych: przeciwwilgociową i cieplną. Jak ocieplić dom w strefie fundamentów? Jaki styropian wybrać?

Rozwiązaniem jest izolacja styropianem Termo Organika z grupy fundament (SILVER fundament, GOLD fundament i TERMONIUM fundament), który posiada:

Poprawnie wykonany montaż izolacji zapewni stabilną i trwałą ochronę cieplną części budynku zagłębioną w gruncie. Materiały izolacyjne stosowane na ściany fundamentowe są narażone na oddziaływanie ekstremalnych warunków, takich jak

Dlatego bezwzględnie należy zastosować styropian z kategorii „fundament”, którego właściwości nie ulegają zmianie w czasie, mimo ciężkich warunków, jakie panują poniżej poziomu gruntu. Styropian fundamentowy cechuje się bardzo ograniczoną chłonnością wody, niezmienną w czasie. Potwierdzają to badania laboratoryjne przeprowadzane w instytutach naukowych, np. w Instytucie Techniki Budowlanej. Najlepsze wyroby fundamentowe posiadają parametr nasiąkliwości wodą równy lub mniejszy niż 3%, co świadczy o bardzo dużej odporności na zawilgocenie.

Prace przy ocieplaniu ścian fundamentowych. Jak to zrobić?

Izolację w postaci specjalnych płyt styropianowych typu fundament zaleca się mocować do ściany fundamentowej przy pomocy kleju poliuretanowego, który w czasie zaledwie kilkunastu minut tworzy stabilne połączenie pomiędzy płytą styropianową i ścianą fundamentową. Zaletą zastosowania kleju poliuretanowego TO-KPS jest przede wszystkim szybkość wykonywanych prac, co wiąże się z mniejszymi kosztami robocizny. Na co zwrócić uwagę w trakcie ocieplania ścian fundamentów?

  1. Należy pamiętać, że przed zamocowaniem płyt styropianowych powierzchnia ścian fundamentów powinna zostać zabezpieczona warstwą izolacji przeciwwodnej, wykonanej przy użyciu masy bitumicznej (wodorozcieńczalnej), która jest dopuszczona do kontaktu ze styropianem.
  1. Po przyklejeniu, gdy płyty styropianowe są już solidnie przytwierdzone do ściany, można przystąpić do kolejnego etapu prac, jakim jest obłożenie ocieplonych ścian fundamentowych folią kubełkową (lub grubą folią budowlaną) i obsypanie otoczenia fundamentów gruntem.
  1. Powyżej poziomu gruntu, czyli na powierzchni płyt styropianowych, które będą stanowić ocieplenie cokołu, należy wykonać warstwę zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w kleju uniwersalnym) i wykończyć tynkiem mozaikowym lub inną okładziną elewacyjną. W przypadku okładzin kamiennych zaleca się przymocować płyty styropianowe łącznikami mechanicznymi.

Ocieplenie ścian fundamentowych powinno być połączone z ociepleniem ścian zewnętrznych, które należy wykonać w dowolnie wybranym wariancie materiałowym i kolorystycznym, ale powinien to być kompletny system ociepleń, objęty aprobatą techniczną.

Wybierając styropian do ocieplenia fundamentów warto dokładnie sprawdzić poszczególne parametry deklarowane przez producentów. Aby jednak być pewnym ich zgodności ze stanem faktycznym, wybierajmy produkty z rekomendacją, którą otrzymał producent styropianu dla swoich wyrobów co zwiększa wiarygodność zakupionych materiałów.

Izolacja ścian fundamentów – najczęściej popełniane błędy przy ociepleniu ścian fundamentowych

Warto także pamiętać o następujących typach błędów popełnianych przy ocieplaniu fundamentów, tak aby uniknąć ich w przypadku budowy:

Dowiedz się także, jakie dobrać fundamenty pod dom jednorodzinny.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje