Jakie dobrać fundamenty pod dom jednorodzinny?

Jakie dobrać fundamenty pod dom jednorodzinny?


Fundament to najważniejszy element, od którego rozpoczyna się budowa każdego domu. Decyduje on o trwałości budynku, a jego rodzaj zależy od stabilności, czyli nośności podłoża oraz przewidywanych obciążeń konstrukcji nośnej. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o fundamentach przez budową domu.

Wybierając gotowy projekt domu, należy wziąć pod uwagę oprócz wielkości inwestycji także warunki gruntowe i zlecić fachowcom obliczenie parametrów fundamentu. Na podstawie uzyskanych obliczeń, możliwy będzie dobór odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Grunt to sprawdzić grunt, czyli jakie warunki panują na działce?

Od tego, jaka jest nośność gruntu, a więc jego zdolność do przenoszenia obciążeń, którym podlega, uzależniony jest sposób wykonania fundamentów. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ekipa budowlana zaprojektuje odpowiednie fundamenty, na którym ma stanąć Twój dom jednorodzinny, możesz zdecydować się na badanie geotechniczne gruntu. Na podstawie przeprowadzonych odwiertów pozwoli ono uzyskać informacje na temat warstw i rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych, które określą np.:

Jakich gruntów pod budowę domu jednorodzinnego należy unikać?

Są to grunty organiczne takie jak torfy. Występują one na terenach dawnych zbiorników wodnych, które zdążyły porosnąć łąki. Fundamenty na takim podłożu będą się przemieszczać, co doprowadzi w konsekwencji do pękania konstrukcji i zachwiania stabilności domu.

Oprócz podmokłych gruntów niewskazane pod budowę są też grunty nasypowe (inaczej antropogeniczne), najczęściej z gliny i iłów. Powstają one w skutek przeniesienia ziemi z naturalnego terenu na inny i nie mają one właściwości nośnych.

Jaka powinna być głębokość fundamentów?

Od tego, w jakim regionie kraju kupiłeś działkę budowlaną, zależy głębokość posadowienia domu, czyli wylania fundamentów. Nie chcesz popełnić błędu? Poznaj 5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed kupnem działki. Przede wszystkim warto wiedzieć, że Polska została podzielona na cztery strefy głębokości przemarzania:

Pamiętaj, że fundamenty domu należy kłaść poniżej wskazanej głębokości przemarzania, jeśli budujesz dom na gruncie wysadzinowym, czyli takim, który pod wpływem zamarzającej w nim wody zmienia swoją objętość (wysadza). Tylko wtedy gdy buduje się lekki budynek – zwłaszcza na gruntach niewysadzinowych (piaskowych) – można zdecydować się na fundament płytki tj. na głębokości od 50 do 60 cm.

Budowa domu jednorodzinnego – rodzaje fundamentów

Wśród stosowanych rozwiązań w przypadku stawiania domów jednorodzinnych, a więc takich, które mają nieznaczne obciążenia na grunt, najczęściej wybiera się ławy i ściany fundamentowe (w projektach domów z podpiwniczeniem są one ścianami piwnic).

Czym jest ława fundamentowa? To poszerzenie ścian nośnych, zwykle wykonywane z betonu, które pozwala na rozłożenie obciążenia na większej powierzchni. To na nich kładzie się ściany fundamentowe. Zamiast betonu można zastosować żelbet, czyli zbrojony beton, w sytuacji dużych obciążeń i niewystarczającej nośności gruntu. Jeśli konstrukcja domu jednorodzinnego jest lekka, np. z drewna, niekiedy rezygnuje się z ław, a ściany fundamentowe opiera się na gruncie. Natomiast w przypadku gruntu o słabej nośności zamiast tradycyjnych fundamentów stosuje się płyty fundamentowe.

Ściany fundamentowe mogą mieć jednorodną konstrukcję lub posiadać ocieplenie (ściany warstwowe). To drugie rozwiązanie stosuje się w przypadku domów z podpiwniczeniem. Ściany mogą być monolityczne betonowe, czyli wylewane, lub murowane z bloczków betonowych (ewentualnie keramzytowych, silikatowych lub pustaków zasypowych).

Jak przedstawiają się średnie koszty budowy ław i ścian fundamentowych? Wykonanie 1 metra ławy waha się od 60 do 80 zł, a ściany fundamentowej (grubości 25 cm) – od 80 do 100 zł/m.

Pracownia projektowa Dobre Domy ma do zaoferowania szereg różnych projektów – przekonaj się, który przypadnie Ci do gustu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!