Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed kupnem działki

5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed kupnem działki


Ceny za m2 działek budowlanych wahają się od ok. 100 zł do nawet 450 zł w zależności od województwa i odległości od dużych aglomeracji miejskich. Dlatego też kupno terenu, na którym kiedyś stanie Twój wymarzony dom, jest bardzo poważną inwestycją, wymagającą odpowiedniego przygotowania. Zobacz, jak się do niej przygotować.

Znalazłeś na jednym z portali ogłoszeniowych ofertę idealną – tani grunt, w dobrej lokalizacji, a wszystko to uzupełnione pięknymi zdjęciami? Uwaga! Nie kupuj kota w worku i nie podejmuj pochopnej decyzji. Zanim zdecydujesz się na kupno tego terenu, sprawdź 5 najważniejszych rzeczy.

  1. Status prawny działki

Pierwszą rzeczą, którą musisz ustalić, są informacje dotyczące prawnego statusu działki. Co to oznacza? Przede wszystkim musisz wiedzieć, czy jest to:

Koniecznie upewnij się też, czy interesujący Cię grunt nie jest obciążony kredytem lub długami. Pamiętaj, że w chwili przepisania działki na Ciebie, zyskujesz nie tylko wszystkie związane z nią zalety, lecz także wady. Wszystkich tych informacji dowiesz się z księgi wieczystej, na której namiary powinien Ci udostępnić każdy sprzedający.

  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Wspomniany wcześniej MPZP, czyli Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to dla Ciebie jeden z najważniejszych dokumentów. Dzięki niemu dowiesz się, czy na interesującym Cię gruncie możesz postawić dom, jaki chcesz. W niektórych regionach obowiązują bowiem ścisłe przepisy dotyczące:

Niektóre obostrzenia są bardzo łagodne i dotyczą drobnych elementów budowy. Jednak przed zakupem działki na terenie objętym ścisłymi zalecenia, koniecznie zastanów się, czy warto.

  1. Ukształtowanie terenu

Kolejną ważną rzeczą, którą musisz sprawdzić, jest ukształtowanie terenu danej działki. Może się bowiem okazać, że pozornie gładka powierzchnia prezentowana na zdjęciach jest w rzeczywistości pełna wzniesień i dziur.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę już na etapie przeglądania ofert? Przede wszystkim działki z bardzo dużą ilością wysokich traw i innej roślinności. W takiej sytuacji najlepiej zobaczyć teren na własne oczy i wynająć profesjonalistę, który zmierzy kąt nachylenia działki.

Niektórzy sprzedawcy wystawiają także grunty położone na skarpie. Kupno działki budowlanej na dużych nierównościach niesie za sobą kilka utrudnień, które jednak łatwo pokonać. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  1. Dojazd i media

Przed zakupem działki musisz się także upewnić, czy jest ona połączona z drogą dojazdową. Jeśli nie, przed postawieniem domu będziesz musiał zadbać o jej doprowadzenie. Pamiętaj, że nie zawsze masz możliwość bezpośredniego przyłączenia się do drogi publicznej. W tym celu musisz:

Upewnij się także, czy wybrana przez Ciebie działka jest uzbrojona, a więc czy ma dostęp do wody, kanalizacji, prądu i gazu. Bez podłączenia działki do gazu, nie możesz rozpocząć budowy domu. Doprowadzenie wszystkich mediów jest dosyć kosztowne i powoduje znaczny wzrost ostatecznej ceny za działkę. O formalnościach związanych z uzbrojeniem działki przeczytasz tutaj.

  1. Badanie gruntu

Sprawdziłeś już status prawny działki, znasz MPZP, poznałeś ukształtowanie terenu i uzbrojenie. Pozostała Ci tylko jedna rzecz do zbadania – grunt. W przeciwieństwie do ukształtowania terenu nie jesteś w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. W tym celu musisz wynająć geodetę, który zbada:

Bardzo ważne jest także zbadanie jakości gruntu. Przed zakupem działki upewnij się, że teren, na którym chcesz postawić dom, nie jest skażony. Twoje wątpliwości powinien wzbudzić przede wszystkim dziwny zapach wydostający się z ziemi.

Znalazłeś działkę budowlaną, która spełnia wszystkie Twoje wymagania? Teraz czas na budowę domu. Na stronie www.dobredomy.pl znajdziesz najlepsze projekty idealne nawet dla najbardziej wymagających.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie