Planujesz zakup działki? Pamiętaj, że ważna jest nie tylko jej wielkość, ale także rodzaj gruntu czy ukształtowanie terenu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Wybierając odpowiednią działkę, zapewnisz swojej rodzinie komfort na długie lata.
Stan prawny i lokalne przepisy
Przede wszystkim sprawdź stan prawny działki. Zajrzyj do księgi wieczystej. Dowiedz się, kto jest jej właścicielem i jakie jest przeznaczenie terenu. W przypadku działki budowlanej bez większych trudności będziesz mógł się starać o pozwolenie na budowę domu. Działkę rolną będziesz musiał najpierw wyłączyć z użytkowania rolniczego.
Bardzo ważnym krokiem jest również sprawdzenie planu miejscowego zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy. To miejscowe przepisy, które określają, jakie budynki mogą zostać zbudowane na danym obszarze, jaki jest ich charakter, wysokość, minimalna odległość od ulicy itp. Dokumenty te uzyskasz w urzędzie gminy. Koniecznie też sprawdź, czy istnieje możliwość przyłączenia energii elektrycznej i gazu.
Wielkość działki
Od wielkości działki będzie pośrednio zależał charakter Twojego domu. Na małej działce najlepiej sprawdzi się dom z poddaszem lub dom piętrowy. Otoczenie budynku nie musi być wówczas duże, a piękne widoki z piętra zrekompensują brak dużego ogrodu. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na większą działkę, wówczas lepiej wybrać dom parterowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dom piętrowy ma bardziej zwartą bryłę, dzięki czemu wolniej traci ciepło. W takim domu wydatki na ogrzewanie mogą być w przyszłości nieco niższe. Z kolei dom parterowy pozwala dowolnie rozplanować układ pomieszczeń. Weź pod uwagę, że dom o wielu kondygnacjach nie jest wskazany dla osób chorych i starszych, które mogą mieć problemy z poruszaniem się po schodach.
Od powierzchni zakupionego terenu będzie również zależał charakter ogrodu. Zbyt mała działka nie pozostawia zbyt dużego pola manewru. Pamiętaj, że możesz też potrzebować miejsca na pomieszczenia gospodarcze albo wolnostojący garaż. Jeśli z kolei działka jest za duża, część terenu pozostanie niezagospodarowana i będzie zarastać dziką roślinnością. Działka nie powinna być węższa niż 16 m. Inaczej trudno będzie wybudować na niej wygodny dom.
Otoczenie działki i ukształtowanie terenu
Istotny jest również charakter działki i terenów do niej przylegających. Sprawdź, czy w pobliżu nie znajduje się fabryka, hurtownia albo wytwórnia. Duże obiekty przemysłowe mogą być źródłem hałasu, kurzu i przykrych zapachów. Zwróć uwagę na dojazd do działki i komunikację publiczną. Jeśli najbliższy przystanek autobusowy znajduje się pięć kilometrów od działki, codzienne życie może się okazać uciążliwe.
Ważne jest też ukształtowanie terenu. Zbudowanie domu na zboczu może się okazać trudne lub w ogóle niemożliwe. Przed zakupem działki warto też dotrzeć do map geologicznych lub hydrologicznych, które są dostępne w urzędzie gminy. Dzięki nim poznasz rodzaj gruntu. Możesz też zlecić badania geotechniczne. Specjalista wykona odpowiednie pomiary i przygotuje zalecenia dotyczące posadowienia budynku.
Działka a wybór projektu
Projekt domu powinien uwzględniać wielkość działki, jej kształt i otoczenie. Wybierz dom, który będzie pasował do okolicznych zabudowań. Zastanów się też, ile miejsca chcesz zostawić na ogród, garaż czy pomieszczenia gospodarcze. Jeśli dobrze wybierzesz projekt, zapewnisz sobie komfort na lata, a Twój dom stanie się miejscem, do którego będziesz chciał wracać. Nasza pracownia Dobre Domy oferuje ponad 400 rozmaitych gotowych projektów domów parterowych i z poddaszem oraz stworzonych specjalnie z myślą o właścicielach wąskich działek.