Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

CO SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI?

CO SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI?


Planujesz zakup działki? Pamiętaj, że ważna jest nie tylko jej wielkość, ale także rodzaj gruntu czy ukształtowanie terenu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Wybierając odpowiednią działkę, zapewnisz swojej rodzinie komfort na długie lata.

Stan prawny i lokalne przepisy

Przede wszystkim sprawdź stan prawny działki. Zajrzyj do księgi wieczystej. Dowiedz się, kto jest jej właścicielem i jakie jest przeznaczenie terenu. W przypadku działki budowlanej bez większych trudności będziesz mógł się starać o pozwolenie na budowę domu. Działkę rolną będziesz musiał najpierw wyłączyć z użytkowania rolniczego.

Bardzo ważnym krokiem jest również sprawdzenie planu miejscowego zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy. To miejscowe przepisy, które określają, jakie budynki mogą zostać zbudowane na danym obszarze, jaki jest ich charakter, wysokość, minimalna odległość od ulicy itp. Dokumenty te uzyskasz w urzędzie gminy. Koniecznie też sprawdź, czy istnieje możliwość przyłączenia energii elektrycznej i gazu.

Wielkość działki

Od wielkości działki będzie pośrednio zależał charakter Twojego domu. Na małej działce najlepiej sprawdzi się dom z poddaszem lub dom piętrowy. Otoczenie budynku nie musi być wówczas duże, a piękne widoki z piętra zrekompensują brak dużego ogrodu. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na większą działkę, wówczas lepiej wybrać dom parterowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Dom piętrowy ma bardziej zwartą bryłę, dzięki czemu wolniej traci ciepło. W takim domu wydatki na ogrzewanie mogą być w przyszłości nieco niższe. Z kolei dom parterowy pozwala dowolnie rozplanować układ pomieszczeń. Weź pod uwagę, że dom o wielu kondygnacjach nie jest wskazany dla osób chorych i starszych, które mogą mieć problemy z poruszaniem się po schodach.

Od powierzchni zakupionego terenu będzie również zależał charakter ogrodu. Zbyt mała działka nie pozostawia zbyt dużego pola manewru. Pamiętaj, że możesz też potrzebować miejsca na pomieszczenia gospodarcze albo wolnostojący garaż. Jeśli z kolei działka jest za duża, część terenu pozostanie niezagospodarowana i będzie zarastać dziką roślinnością. Działka nie powinna być węższa niż 16 m. Inaczej trudno będzie wybudować na niej wygodny dom.

Otoczenie działki i ukształtowanie terenu

Istotny jest również charakter działki i terenów do niej przylegających. Sprawdź, czy w pobliżu nie znajduje się fabryka, hurtownia albo wytwórnia. Duże obiekty przemysłowe mogą być źródłem hałasu, kurzu i przykrych zapachów. Zwróć uwagę na dojazd do działki i komunikację publiczną. Jeśli najbliższy przystanek autobusowy znajduje się pięć kilometrów od działki, codzienne życie może się okazać uciążliwe.

Ważne jest też ukształtowanie terenu. Zbudowanie domu na zboczu może się okazać trudne lub w ogóle niemożliwe. Przed zakupem działki warto też dotrzeć do map geologicznych lub hydrologicznych, które są dostępne w urzędzie gminy. Dzięki nim poznasz rodzaj gruntu. Możesz też zlecić badania geotechniczne. Specjalista wykona odpowiednie pomiary i przygotuje zalecenia dotyczące posadowienia budynku.

Działka a wybór projektu

Projekt domu powinien uwzględniać wielkość działki, jej kształt i otoczenie. Wybierz dom, który będzie pasował do okolicznych zabudowań. Zastanów się też, ile miejsca chcesz zostawić na ogród, garaż czy pomieszczenia gospodarcze. Jeśli dobrze wybierzesz projekt, zapewnisz sobie komfort na lata, a Twój dom stanie się miejscem, do którego będziesz chciał wracać. Nasza pracownia Dobre Domy oferuje ponad 400 rozmaitych gotowych projektów domów parterowych i z poddaszem oraz stworzonych specjalnie z myślą o właścicielach wąskich działek.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie