Komfort cieplny poddasza – jak go zapewnić?

Komfort cieplny poddasza – jak go zapewnić?


Odpowiednia izolacja poddasza jest kluczowa dla komfortu cieplnego całego domu, a co za tym idzie – dla naszych portfeli. Latem na poddaszu jest gorąco, zimą – zimno. W jaki sposób ocieplić strych, aby w upalne miesiące letnie można się tam ochłodzić, a w grudniu ogrzać przy filiżance ciepłej herbaty?

Komfort cieplny to taki stan, w którym ciało człowieka nie odczuwa ani zimna, ani ciepła. To kwestia silnie zindywidualizowana, zależna od osobistych preferencji. Niemniej jednak przyjmuje się, że w zimie dla osoby ubranej temperatura, jaka zapewnia komfort, wynosi od 20 do 23 ºC, w lecie natomiast – 24–28 ºC. Kluczem do osiągnięcia najbardziej optymalnej temperatury na poddaszu jest maksymalne odizolowanie pomieszczenia od warunków panujących na zewnątrz.

Ocieplenie poddasza – jak je wykonać?

Ocieplenie poddasza to stosunkowo prosty zabieg i może być wykonywane zarówno w trakcie budowy domu, jak i podczas adaptacji strychu – kiedy dom jest zamieszkały. Przestrzeń między dachem a jego konstrukcją należy wypełnić materiałem izolującym. Kluczowa okazuje się  dokładność – nie możemy pozostawić żadnej wolnej szczeliny. W przeciwnym razie powstaną tzw. mostki termiczne, którymi zimą będzie uciekało ciepła, a latem – żar wdzierał się do wnętrza.

Izolacja – wybór materiałów

Pierwsza decyzja, jaką musimy podjąć, dotyczy materiału izolacyjnego. Najbardziej popularne to:

Wełna mineralna – dźwiękoszczelna, wodo- i ognioodporna, ma dobrą sprężystość i niski współczynnik przewodności cieplnej. Jej wada to ciężar – jest cięższa od styropianu.

Styropian z kolei ma także dużą sprężystość i giętkość, dlatego z łatwością dopasowuje się do przestrzeni między krokwiami. Dobrze pamiętać, że styropian grafitowy charakteryzuje się większą izolacyjnością niż biały.

Polistyren ekspandowany to rodzaj styropianu, w przeciwieństwie do niego nie nasiąka jednak wodą i jest dużo twardszy.

Piankę polietylenową specjaliści uznają za najlepsze tworzywo do ocieplania domów – trwała, długowieczna, a dzięki metodzie nakładania (wtryskiwanie przy pomocy pistoletu) dociera do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Przed stosowaniem pianki może jednak odstraszać stosunkowo wysoka cena.

Ocieplenie poddasza – co dalej?

Ważne, abyśmy – bez względu na wybór materiału – stosowali podwójne warstwy ocieplenia. Przy czym trzeba pamiętać, aby układać je systemem mijankowym, czyli tak, aby wszelkie łączenia pierwszej warstwy nie pokrywały się z łączeniami drugiej. Zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych.

Poddasze użytkowe i okna

Nie bez znaczenia w utrzymaniu odpowiedniego komfortu cieplnego na poddaszu mają także odpowiednie, szczelne okna. Najlepsze są te drewniane energooszczędne. Dzięki specjalnym potrójnym pakietom szybowym zapobiegną utracie ciepła dwa razy skuteczniej niż okna tradycyjne.

Adaptujesz poddasze? Sprawdź tutaj, o czym jeszcze należy pamiętać podczas remontu.

 

 

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje