Zasady adaptacji niskiego poddasza

Zasady adaptacji niskiego poddasza


Marzysz o tym, by Twój dom miał jak największą powierzchnię i wyglądał nowocześnie? Sposobem na połączenie tego jest wykorzystanie nieużywanego dotąd poddasza. Może być oddzielnym mieszkaniem lub dodatkowym piętrem.

Adaptacja poddasza staje się coraz popularniejsza. W ten sposób otrzymujemy większą powierzchnię użytkową, którą można przeznaczyć na dodatkową sypialnię, gabinet lub pracownię. Niezależnie od intencji, otrzymasz w ten sposób naprawdę charakterystyczne wnętrze pełne uroku. Warunek jest jeden: dobrze przeprowadzone prace adaptacyjne.

Wszystkie ręce na pokład, czyli jak powiększyć przestrzeń użytkową domu

Ożywienie dawno zapomnianego poddasza, które służyło dotąd za składzik na graty, może ułatwić funkcjonowanie mieszkańców. Jednak zanim podejmiesz się tego zadania, musisz sprawdzić, czy Twoja dodatkowa przestrzeń spełnia warunki i czy uzyskane metry kwadratowe zrehabilitują poniesione koszty remontu.

Aby w ogóle móc myśleć o adaptacji, poddasze, zgodnie z przepisami, musi mieć wysokość ok. 2,2 m (jeśli ma to być miejsce stałego pobytu osób) lub 1,9 m (jeśli przeznaczeniem jest pobyt czasowy, do 4 godzin na dobę). Jeśli natomiast chodzi o szerokość pomieszczenia, to dla pokoju przeznaczonego na jednoosobową sypialnię jest ona równa 220 cm. Warto także zwrócić uwagę na formę dachu – najlepszy będzie ten dwuspadowy. Ostatnią, bardzo ważna sprawą, którą należy sprawdzić, jest możliwość doprowadzenia na poddasze wygodnych schodów (sprawdza się te jednobiegowe, o wysokości stopnia max. 19 cm i szerokości min. 25cm).

Adaptacja poddasza a prawo budowlane

Urządzenie mieszkania na strychu stanowi nie lada wyzwanie. Szereg warunków, które trzeba spełnić potrafi bowiem zniechęcić. Najważniejsze jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni (w Starostwie Powiatowym).

Przed rozpoczęciem prac, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi wymogami prawa budowlanego. Otrzymanie wyżej wspomnianego pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania jest stosunkowo proste. Po pozwolenie na budowę trzeba się ubiegać, jeśli:

Jeśli zamieszkujesz budynek uznany za zabytkowy, niezbędna jest także zgoda konserwatora. Jeśli modyfikacje nie są aż tak duże, wystarczy zgłoszenie remontu w urzędzie.

Dowiedz się, jakie zaszły zmiany w prawie budowlanym na 2015 rok.

Energooszczędne rozwiązania, czyli okna i izolacja

Adaptacja znajdującego się bezpośrednio pod pokryciem dachu poddasza wymaga odpowiedniego izolatora, dzięki któremu uda się kontrolować zmiany temperatury wewnątrz pomieszczenia. Potrzebne do tego są szczelne okna oraz odpowiedni materiał izolacyjny – np. wełna mineralna lub filc z wełny szklanej. Nieudolna izolacja sprawi, że latem na poddaszu będą panowały tropikalne upały, zimą natomiast arktyczny chłód.

 

Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być wyższy niż 0,25W/(m2K), natomiast w budynkach energooszczędnych nie może przekraczać 0, 15W/(m2K). W utrzymaniu takich parametrów pomogą także drewniane okna energooszczędne, które dzięki specjalnej budowie i wbudowanym czterem różnym uszczelkom zapewniają szczelność i utrzymywanie temperatury.

 

Sprawdź, od czego zależy komfort cieplny budynku

Rozwiązanie pełne korzyści

Pod warunkiem opłacalności realizacji takiego projektu, jak adaptacja nieużytkowanego poddasza, pomysł ten niesie za sobą wiele korzyści. Dodatkowa przestrzeń, ciekawy wystrój i możliwość stworzenia wnętrza wedle potrzeb.

 

24

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).