Zmiany w prawie budowalnym 2015

Zmiany w prawie budowalnym 2015


To ważny moment dla wszystkich, którzy planują rozpocząć budowę domu w 2015. Zmiany w projekcie nowelizacji Prawa Budowlanego nad którymi obecnie głosują posłowie, mają być korzystne dla inwestorów. A dokładniej uprościć nadmiernie rozbudowane formalności związane dotychczas z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Obecnie uzyskanie takiego pozwolenia to co najmniej trzy, cztery miesiące oczekiwania. Dzięki nowym regulacjom, proces ten ma zostać skrócony do trzydziestu dni.

Jak zmieni się pozwolenie na budowę w 2015 – zobacz informator.

Oprócz nowelizacji ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku, trwają prace nad Kodeksem Budowlanym, którego projekt ma szansę zostać ogłoszony jeszcze w 2014 roku.

Najważniejsza zmiana

Zdecydowana większość powstających w Polsce nowych budynków mieszkalnych to domy jednorodzinne. Zgodnie z nowym prawem budowlanym, wprowadzona zostanie zasada:

zgodnie z którą budowa jednorodzinnego budynku mieszkalnego o obszarze oddziaływania nie wykraczającym poza granice działki może być realizowana w oparciu o zgłoszenie z projektem budowlanym, przy zapewnieniu możliwości ochrony praw osób trzecich”.

Oznacza to, że nie będzie wymagane pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Podobnie będzie w przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na przebudowę domu jednorodzinnego, o ile nie będzie prowadzić to do zmiany, która zwiększy obszar oddziaływania obiektu.

 

Dokumentem, który je zastąpi będzie zgłoszenie, do którego trzeba będzie dołączyć projekt budowlany. W ciągu trzydziestu dni od złożenia, odpowiedni organ będzie mógł wnieść sprzeciw.

Zgłoszenie dotyczyć ma inwestycji, w których stroną nie są sąsiedzi (osoby trzecie), a których nieruchomości mogą znajdować się w obszarze oddziaływania projektowanego budynku. Jeśli jednak dom będzie wykraczał poza granice działki pod inwestycje lub oddziaływał negatywnie na środowisko, inwestor będzie zobowiązany wnioskować o pozwolenie na budowę.

Pozostałe zmiany

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego przewiduje także uproszczenie projektu budowlanego poprzez:

Inne zmiany to:

Zniesienie pozwolenia na budowę w 2015 roku i zastąpienie go zgłoszeniem ma przyczynić się do skrócenia procesu ubiegania się o pozwolenia na budowę. Dodatkowo, znowelizowane przepisy przynoszą krótszy czas oczekiwania na uprawomocnienie decyzji dotyczącej zgłoszenia – tzw. milczącą zgodę (zamiast 21 – 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu przez organ administracji).

Ponadto każdy, kto zamierza rozpocząć budowę będzie musiał poinformować o tym fakcie sąsiadów (poprzez tablicę informacyjną postawioną na budowie co najmniej 7 dni przed dniem dokonania zgłoszenia lub osobiście). Natomiast osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej, będą miały możliwość wystąpić z wnioskiem o płatność w ratach opłaty legalizacyjnej lub jej umorzenie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje