Jak zabezpieczyć dom przed wysokimi temperaturami?

Jak zabezpieczyć dom przed wysokimi temperaturami?


Montaż klimatyzacji nie jest jedynym sposobem na walkę z wysokimi temperaturami we wnętrzu. Dobre efekty uzyskamy również dzięki odpowiedniej izolacji ścian na etapie budowy oraz zabezpieczeniu okien przed słońcem. Rozwiązania te nie tylko uchronią nasz dom przed letnim żarem, ale także pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych.

Według ekspertów optymalna temperatura wewnątrz domu to 20–21 stopni. Choć latem jesteśmy w stanie znieść wyższe temperatury, nie pozostają one bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Gdy wnętrze, w którym żyjemy, w znacznym stopniu się nagrzewa, uskarżamy się na bóle głowy, osłabienie koncentracji i obniżenie jakości snu. Ponadto wysokie temperatury wywołują wysychanie śluzówek – to zaś osłabia naturalne procesy obronne organizmu i sprzyja rozwojowi wielu chorób układu oddechowego. Dlatego aby zabezpieczyć się przed zgubnymi skutkami przegrzania powietrza, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią izolację termiczną na zewnątrz budynku.

Jaki materiał wybrać do termoizolacji?

­O optymalną temperaturę we wnętrzu warto zadbać już na etapie budowy domu – wówczas najłatwiej będzie nam wykonać odpowiednią termoizolację budynku. Jeśli wówczas nie zaplanowaliśmy tego rodzaju zabezpieczenia, najlepiej będzie wykonać je latem – mówi Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.

Wysokiej jakości izolacja cieplna domu, która została wykonana fachowo, zapewni optymalną temperaturę wnętrza zarówno latem, jak i zimą. W ciepłych miesiącach uchroni nasz dom przed przenikaniem ciepła z zewnątrz, zimą – przed jego uciekaniem na zewnątrz, co dodatkowo przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

·       Termoizolacja styropianem

Najczęściej do termoizolacji zewnętrznych ścian budynków mieszkalnych stosowany jest styropian kropkowany o grubości 9–10 cm. Do budynków o cieńszych ścianach warto wybrać grubszy styropian pomarańczowy – o grubości 12 cm. W obu przypadkach ważna jest jednak jego klasa: lepszą izolację zapewni nam styropian o niskim współczynniku przewodzenia ciepła – poniżej 0,04 W/(mK). Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej, jest jednak wrażliwy na wysokie temperatury oraz ogień.

·       Termoizolacja wełną mineralną

Innym często wybieranym materiałem do izolacji termicznej jest wełna mineralna. To materiał niepalny, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,032 do 0,045 W/(mK). Niższym współczynnikiem, z dolnego rejestru tych wartości, cechują się płyty miękkie i półtwarde. Bardzo dobrze sprawdzą się one w przypadku izolacji cieplnej poddaszy i stropodachów wentylowanych, a także ścian murowanych i szkieletowych. Warto pamiętać, że płyty z wełny mają wysoki stopień przepuszczalności pary wodnej.

·       Izolacja wewnętrzna: perlit

Do izolacji termicznej wewnątrz budynku można zastosować perlit ekspandowany – niepalny granulat, trwały oraz obojętny biologicznie i chemicznie. Produkuje się go z minerału pochodzenia wulkanicznego, który w procesie produkcji uzyskuje porowatą strukturę i niewielki ciężar. Będzie odpowiedni do izolacji wewnętrznych ścian i sufitów. Zapewnia dobry stopień izolacji cieplej – jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,04 do 0,059 W/(mK).

Nie przepuszcza wody, dlatego pomoże nam zabezpieczyć dom przed wilgocią, pleśnią oraz rozwojem grzybów. Jako materiał występujący w naturze jest przyjazny dla środowiska i naszego zdrowia.

·       Termoizolacja z korka

Innym ekologicznym materiałem do izolacji termicznej budynku jest korek ekspandowany. Wytwarza się go z granulatu korkowego, który poddawany jest obróbce termicznej w autoklawach. Materiał, który powstaje w ten sposób, jest niezwykle lekki (połowę jego masy stanowi powietrze) oraz zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Jego współczynnik przewodzenia ciepła to 0,037–0,040 W/(mK).

 

Korek jest trudno zapalny i bardzo trwały. Nie przepuszcza cieczy i gazów, więc dodatkowo zabezpieczy nasz budynek przez grzybami i pleśnią. Można go stosować w termoizolacji dachów, ścian zewnętrznych, warstwowych oraz stropów i ścian wewnętrznych. W ostatnim przypadku nie tylko zapewni optymalną temperaturę w domu, ale również korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Rolety i markizy odbijające promienie słoneczne

Jeśli nie mamy obecnie w planach dużych prac remontowych lub chcemy ulepszyć dom o dodatkowe zabezpieczenia termiczne, warto zamontować rolety przeciwsłoneczne lub markizy.

Więcej o roletach wewnętrznych przeczytasz w poradniku Dobre Domy: Rodzaje rolet wewnętrznych.

Domowe sposoby na upał w mieszkaniu

Aby dodatkowo zwiększyć komfort w domu, należy często wietrzyć pomieszczenie metodą kontrolowanych przeciągów. Ponadto warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który wzbogaci powietrze o jony ujemne. Duży wybór tych urządzeń sprawi, że dopasujesz je do swoich potrzeb.

Potrzebujesz porady przy wyborze odpowiedniego nawilżacza powietrza? Przeczytaj nasz artykuł.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje