Odpowiednio nawilżone powietrze w domu

Odpowiednio nawilżone powietrze w domu


Suche powietrze w klimatyzowanych biurach, intensywne ogrzewanie domu, a na zewnątrz mróz – taka mieszanka bywa zabójcza dla naszych dróg oddechowych. Stąd też krótka droga do infekcji, które są częste zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest jednak sposób, by zadbać o zdrowie całej rodziny dzięki jednemu urządzeniu – nawilżaczowi powietrza.

Marzyłeś o projekcie domu z kominkiem, a jednak zamiast rozkoszować się ciepłem oraz blaskiem ognia, odczuwasz spadek energii, często kaszlesz lub przeziębiasz się? Przyczyna nie leży w instalacji kominka lub w systemie klimatyzacji, a w powietrzu, które w czasie sezonu grzewczego staje się szczególnie suche.

Nie masz ochoty kłaść mokrych ręczników na kaloryfery lub przenosić prania z kotłowni do salonu, żeby w ten sposób nawilżyć powietrze? Wygodniejszym i bardziej skutecznym sposobem jest zakup nawilżacza. Sprawdź, jak dobrać jego parametry do wnętrz w swoim domu.

Jak działa nawilżacz powietrza?

W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli nawilżaczy, czyli ceramicznych pojemników, w które wlewa się wodę, przeznaczonych do wieszania na kaloryfery, nowoczesne nawilżacze podłącza się do prądu. Posiadają one również pojemniki na wodę, jednak większych rozmiarów i pozwalają monitorować oraz utrzymywać poziom wilgotności w pomieszczeniu dzięki wbudowanym higrostatowi.

Ultradźwiękowy, mechaniczny czy parowy – rodzaje nawilżaczy powietrza

Jeśli ktoś z Twoich bliskich często ma dolegliwości układu oddechowego, warto wybrać nawilżacz parowy, który pozwala na wykonywanie inhalacji i nawilża pomieszczenia o powierzchni 50-60 m2. Takie urządzenie ma jednak pewną wadę, a mianowicie wydobywana z niego para ogrzewa powietrze, co powoduje, że latem może podnosić temperaturę w domu. Jeżeli chcesz, by powietrze było nawilżane przez wodę, która uwalniana jest w postaci chłodnej mgiełki, wybierz nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny (mechaniczny). Ten pierwszy rozbija wodę na cząsteczki pary przy pomocy ultradźwięków. Powstała mgiełka jest delikatna i może w zależności od modelu być zimna lub ciepła.

Najbardziej zaawansowane są nawilżacze ewaporacyjne o zbliżonej powierzchni nawilżania do parowych i ultradźwiękowych. Wentylator, który znajduje się w urządzeniu zapewnia równomierną emisję mgiełki w pomieszczeniu oraz oczyszcza powietrze z kurzu, jak również pyłków, dlatego polecany jest do stosowania przez alergików.

Niektóre modele nawilżaczy, najczęściej ultradźwiękowych i ewaporacyjnych, posiadają także dodatkowe funkcje jak np. jonizacja, która zapobiega elektryzowaniu się włosów i ubrań oraz eliminuje szkodliwe jony dodatnie, które wytwarzają urządzenia elektroniczne (telewizor, komputer). Nawilżacze z jonizacją ograniczają również skłonność do infekcji oraz wzmacniają organizm.

Jak wybrać nawilżacz do domu?

Najważniejsze to zwrócić uwagę na powierzchnię nawilżania. Jeśli masz duży salon, efektywny będzie nawilżacz co najmniej o parametrach 40-50 m2. W ofercie producentów są też modele, które pozwalają nawilżyć wnętrza 100 lub nawet 300 m2.

Wydajność parowania (określana w mililitrach na godzinę lub litrach na dobę) informuje o tym, ile pary wydziela urządzenie. Wartość ta zależy od rozmiarów danego modelu i powierzchni nawilżania. Przyjmuje się, że pokój o powierzchni 40 m² nawilży urządzenie o wydajności 5 lub 6 l na dobę. Jeśli chcesz postawić nawilżacz w pokoju dziecka lub w sypialni, sprawdź, jaki ma poziom głośności. Im mniej decybeli, tym lepiej i zdrowiej.

Zastanawiasz się, czy nawilżacz zużywa dużo energii elektrycznej? W porównaniu do innych urządzeń mniej energii zużywają nawilżacze emitujące chłodną mgiełkę. Wybierając nawilżacz, warto zdecydować się na taki, który pozwala na regulację ilości wytwarzanej pary i np. po nawilżeniu pomieszczenia automatycznie się wyłącza, co pozwala ograniczyć wydatki na prąd.

Zobacz też, jak dbać o czyste powietrze w domu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).