Wentylacja, czyli sposób na zdrowe powietrze w domu

Wentylacja, czyli sposób na zdrowe powietrze w domu


Budujesz dom w zielonej i spokojnej okolicy? To dobry wybór – dzięki temu zamieszkasz z dala od miejskich spalin i hałasu. Nic tak dobrze nie wpływa na zdrowie jak kontakt z naturą i czystym powietrzem. Jednak oprócz tego, które nas otacza, ważne jest również powietrze we wnętrzu domu, o które możemy sami zadbać.

Dlaczego tak ważna jest wymiana powietrza w naszych domach? Nie chodzi tylko o dobre samopoczucie i komfort mieszkania, lecz także o usuwanie wilgoci z pomieszczeń, która może spowodować powstanie grzybów i pleśni. Na takie wykwity na ścianach narażone są szczególnie miejsca o dużej wilgotności, takie jak łazienka, kuchnia czy piwnica. A stąd krótka droga do alergii i ciągłych przeziębień.

Na szczęście już na etapie budowy domu masz wpływ na jakość powietrza, którym będą oddychać Twoi domownicy. Poznaj sposoby na to, by cieszyć się zdrowym powietrzem przez cały rok.

  1. Grawitacyjna czy mechaniczna

Zastanawiasz się, jaki sposób wentylacji wybrać? Grawitacyjny oznacza, że wentylacja odbywa się naturalnie, czyli świeże powietrze napływa przez szpary w oknach, a zużyte – wywiewane jest przez otwory wentylacyjne (kratki). Taki sposób wentylacji nie jest efektywny, ponieważ powoduje straty ciepła i działa prawidłowo tylko wtedy, gdy na dworze wieje wiatr.

Innym sposobem na zapewnienie świeżego powietrza w domu jest wentylacja mechaniczna, oparta na wentylatorach elektrycznych zainstalowanych w przewodach wentylacyjnych. Takie wentylatory mogą pracować przez całą dobę lub tylko w określonym czasie, np. podczas kąpieli, gdy powietrze nabiera dużo wilgoci.

  1. Powietrze za kratkami

…a dokładniej kratkami wentylacyjnymi, których obecności nie doceniamy. Wydaje się, że taki niewielki otwór w ścianie jest zbędny, jednak nic bardziej mylnego. Dzięki kratkom wentylacyjnym w łazience czy kuchni zużyte powietrze jest wywiewane na zewnątrz i następnie wprowadzane jest czyste. Pamiętaj, żeby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i regularnie czyścić je z kurzu.

  1. Ciepło i zdrowo

Czy grzejnik może pomóc zadbać o zdrowe powietrze? Tak, pod warunkiem że jest to grzejnik ze specjalnymi zestawami wentylacyjnymi i filtrami, które nie tylko ogrzewają pomieszczenia, lecz także dbają o świeże i czyste powietrze we wnętrzach.

  1. Zamknięty na cztery spusty

Wybierając okna do domu, chcesz, żeby były jak najbardziej szczelne, bo przecież dzięki temu unikniesz strat ciepła i zabezpieczysz wnętrza przed chłodem. Niestety zbyt szczelne okna wcale nie są tak dobre, jak myślisz. Oddychające okna? Tak, jeżeli wybierzesz te wykonane z drewna. Wolisz plastikowe? Zadbaj o nawiewniki, które umożliwią prawidłową cyrkulację powietrza.

  1. Wiatr we włosach i w Twoim domu

Regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń  w domu to podstawa dbania o zdrowe powietrze. I chodzi nie tylko o otwieranie okien po przebudzeniu i przed spaniem, lecz także w kuchni w czasie gotowania, łazience (jeśli mamy w niej okna) oraz jadalni (jeśli połączona jest z kuchnią).

„Rekuperacja do twojego domu. Poznaj energooszczędne rozwiązania Komfovent DOMEKT. Doświadcz prostej w zarządzaniu i bogatej w funkcje automatyki sterowania. Zobacz ultra cienki, dotykowy wyświetlacz.”
Pobierz broszurę >>>

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).