Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wybrać?

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wybrać?


Budujesz dom i zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji? Jeżeli choć raz miałeś okazję spędzić dobę w klimatyzowanym pokoju hotelowym, wiesz, że podczas upałów możliwość regulacji temperatury we wnętrzach to niezastąpione rozwiązanie. Klimatyzator przenośny, split, a może system klimatyzacji?

Nie czekaj aż zaskoczy Cię lato. Sprawdź, jaki rodzaj klimatyzacji wybrać do swojego domu.

Klimatyzatory – rodzaje

Wśród dostępnych na rynku klimatyzatorów znajdziemy: urządzenia przenośne oraz klimatyzatory split.

Klimatyzatory przenośne (tzw. monoblokowe) to rozwiązania najczęściej przeznaczone do stosowania tymczasowego np. podczas wyjątkowych upałów. Takie urządzenia są wygodne, ponieważ łatwo wstawić je do dowolnego pomieszczenia z oknem.

Ich wadą okazuje się konieczność poprowadzenia rury wylotowej na zewnątrz np. przez otwarte okno. To rozwiązanie nie tylko mało estetyczne, ale także nieefektywne – ciepłe powietrze dostaje się z powrotem do chłodzonego wnętrza. Ten typ klimatyzatorów jest również stosunkowo głośny.

Klimatyzator split to najbardziej wydajne urządzenie chłodzące. Składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej (sprężarka oraz skraplacz) i wewnętrznej (parownik i nawiew). Takie klimatyzatory mogą mieć również kilka jednostek wewnętrznych w różnych pomieszczeniach (multi split).

Oprócz efektywności zaletą modeli split jest umieszczenie sprężarki poza wnętrzem domu, co zapewnia cichą pracę urządzenia. Niektóre klimatyzatory typu split są wyposażone w pompę ciepła, dzięki czemu w czasie chłodów mogą być ekonomicznym sposobem na ogrzewanie wybranego pomieszczenia.

Innym funkcjonalnym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych jest klimatyzacja centralna, która nie tylko pozwala na ochładzanie pomieszczeń, lecz także doprowadza do nich świeże, czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności.

Co należy sprawdzić przed wyborem klimatyzatora?

Najważniejszym parametrem jest moc urządzenia. Przyjmuje się, że na 10 m2 pomieszczenia przypada 1 kW mocy chłodniczej. Urządzenie o mocy 3,5 kW wystarcza do schłodzenia powietrza we wnętrzu o powierzchni 25 m2.

Oprócz powierzchni ważne jest również nasłonecznienie danego pokoju. Jeśli jego położenie sprawia, że latem wpada do niego najwięcej promieni słonecznych, wybierz klimatyzator o mocy 30 proc. większej.

Zwróć też uwagę na poziom głośności. Jednostki wewnętrzne najlepszych klimatyzatorów split emitują hałas na poziomie zaledwie 30 dB, natomiast głośność pracy urządzeń przenośnych może wynosić od 50 do 70 dB.

Kiedy montować klimatyzację w domu?

O ile w przypadku klimatyzatorów przenośnych i typu split można zdecydować się na nie praktycznie zawsze, o tyle system klimatyzacji centralnej wymaga zaplanowania przed rozpoczęciem budowy czy dużego remontu. Jest to związane z tym, że kanały, którymi odprowadzane jest powietrze, muszą zostać ukryte w ścianach i stropach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Klimatyzatory przenośne o mocy 2 kW to wydatek ok. 1000 zł, urządzenia 4-kilowatowe – ok. 2000 zł. W porównaniu do nich bardziej opłacalny jest zakup klimatyzatora split z mocą 3,5 kW, którego cena wynosi ok. 1800 zł. Im wyższa moc urządzenia, tym wyższa cena. Klimatyzacja centralna to natomiast wydatek zaczynający się od kilku tysięcy złotych.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje