Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Grzyby i pleśń w domu – jak z nimi walczyć?

Grzyby i pleśń w domu – jak z nimi walczyć?


Grzyby i pleśń rozwijają się na ścianach, gdy w domu panuje zbyt duża wilgotność. To nie tylko problem estetyczny, lecz również poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Jak zapobiegać rozwojowi grzybów? Jak walczyć z pleśnią, gdy już się pojawi?

Grzyby i pleśń wytwarzają nieprzyjemny zapach i tworzą nieestetyczne plamy na ścianach. Negatywnie oddziałują na:

Mogą też stać się przyczyną ogólnego złego samopoczucia, a także powodować wysypkę, katar, zapalenie zatok czy bóle głowy. Stymulują również powstawanie nowotworów. Właśnie dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do rozwoju pleśni i grzybów we własnym domu.

Jak usunąć pleśń i grzyby?

Jeśli na ścianie pojawiła się pleśń, należy usunąć ją wraz z tynkiem (np. za pomocą młotka i przecinaka) w promieniu o kilkanaście centymetrów większym niż zakres występowania nalotu. Następnie na zainfekowanej powierzchni trzeba zastosować preparat grzybobójczy. Dopiero tak przygotowaną ścianę można pokryć nowym tynkiem, podkładem i ponownie pomalować. Warto użyć do tego farby o właściwościach hydrofobowych, tradycyjnie stosowanej w pomieszczeniach narażonych na intensywne działanie wilgoci – w kuchni i łazience.

Samo mechaniczne usunięcie pleśni i grzybów ze ściany jednak nie wystarczy. Bez znalezienia i usunięcia przyczyny szkodliwy nalot wkrótce pojawi się ponownie.

Praca u podstaw – przyczyny pojawiania się pleśni i grzybów

Pleśń i grzyby rozwijają się, gdy wilgotność powietrza w domu jest zbyt wysoka. Najczęściej występują dwie przyczyny tego problemu.

Konieczne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń – także zimą. Dobrym pomysłem może okazać się również zamontowanie w oknach nawiewników, które usprawnią cyrkulację powietrza w domu.

Sprzymierzeńcy w walce z pleśnią i grzybami

Prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien wynosić 40–60%. W jego utrzymaniu pomogą takie sprzęty jak:

Zobacz również: Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie