Grzyby i pleśń w domu – jak z nimi walczyć?

Grzyby i pleśń w domu – jak z nimi walczyć?


Pleśń i grzyby w domu rozwijają się na ścianach, gdy w budynku panuje zbyt duża wilgotność. To nie tylko problem estetyczny, ale też poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Jak zapobiegać rozwojowi grzybów? Jak walczyć z pleśnią, gdy już się pojawi?

Z tekstu dowiesz się:

Grzyby i pleśnie w domu wytwarzają nieprzyjemny zapach i tworzą nieestetyczne plamy na ścianach. Estetyka to jednak najmniejszy problem związany z pojawieniem się grzybów, wilgoci i pleśni na ścianach. Takie wykwity negatywnie oddziałują na układy oddechowy i nerwowy, a także skórę domowników. Mogą też stać się przyczyną ogólnego złego samopoczucia, a także powodować wysypkę, katar, zapalenie zatok czy bóle głowy. Właśnie dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do rozwoju wilgoci w domu i szybka walka z pleśnią i grzybami, jeśli już się pojawią.

Grzyb i pleśń w domu – czym się różnią?

Widoczne na ścianach czarne, białe lub rudawe plamy powinny być dla Ciebie sygnałem, że w pomieszczeniu mogły zadomowić się grzyby i pleśnie. Jak je rozróżnić? Sprawdź:

Praca u podstaw – przyczyny pojawiania się pleśni i grzybów w domu

Skąd biorą się pleśnie i grzyby w domu? Wykwity na ścianach rozwijają się, gdy wilgotność powietrza w budynku jest zbyt wysoka. Najczęściej mamy do czynienia z dwiema przyczynami tego problemu:

Prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien wynosić 40-60%. W jego utrzymaniu pomogą takie sprzęty, jak:

Dowiedz się również, jak zadbać o właściwą wentylację w domu.

Jak walczyć z grzybem na ścianie?

Jeśli na ścianie pojawiła się już pleśń, należy zetrzeć ją szczotką ze sztywnym włosiem, a następnie zastosować środek grzybobójczy.

Jeśli jednak masz do czynienia z grzybem, który już wniknął w ścianę, należy go usunąć wraz z tynkiem (np. za pomocą młotka i przecinaka): surowy mur trzeba odsłonić w promieniu nawet 1 m od wykwitu. Jakie powinny być Twoje dalsze kroki? Sprawdź:

Pamiętaj, że sama walka z pleśnią w domu, podobnie zresztą jak z grzybem, poprzez wyszorowanie tynku i zastosowanie preparatu grzybobójczego to zdecydowanie za mało. Bez znalezienia i usunięcia przyczyny szkodliwy nalot wkrótce pojawi się ponownie. Jeśli uda Ci się to zrobić, już niebawem będziesz się mógł cieszyć domem wolnym od grzybów i pleśni.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).