Pleśń i grzyby w domu rozwijają się na ścianach, gdy w budynku panuje zbyt duża wilgotność. To nie tylko problem estetyczny, ale też poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Jak zapobiegać rozwojowi grzybów? Jak walczyć z pleśnią, gdy już się pojawi?
Z tekstu dowiesz się:
- jak odróżnić grzyb w domu od pleśni,
- skąd pojawiają się pleśń i grzyby,
- jak usunąć pleśń i grzyby ze ścian.
Grzyby i pleśnie w domu wytwarzają nieprzyjemny zapach i tworzą nieestetyczne plamy na ścianach. Estetyka to jednak najmniejszy problem związany z pojawieniem się grzybów, wilgoci i pleśni na ścianach. Takie wykwity negatywnie oddziałują na układy oddechowy i nerwowy, a także skórę domowników. Mogą też stać się przyczyną ogólnego złego samopoczucia, a także powodować wysypkę, katar, zapalenie zatok czy bóle głowy. Właśnie dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do rozwoju wilgoci w domu i szybka walka z pleśnią i grzybami, jeśli już się pojawią.
Grzyb i pleśń w domu – czym się różnią?
Widoczne na ścianach czarne, białe lub rudawe plamy powinny być dla Ciebie sygnałem, że w pomieszczeniu mogły zadomowić się grzyby i pleśnie. Jak je rozróżnić? Sprawdź:
- Pleśń budowlana to zwyczajowe określenie grzyba pleśniowego. Ten rodzaj grzyba tworzy ogniska o szarawej, czarnej lub zielonej barwie. Grzyb pleśniowy nie atakuje konstrukcji domu, a jedynie porasta powierzchnię ścian, dlatego dość łatwo go usunąć.
- Grzyb budowlany zazwyczaj tworzy składające się malutkich nitek narośla. Takie grzyby wrastają w konstrukcję budynku, co wymusza konieczność usunięcia fragmentu muru czy belki drewnianej.
Praca u podstaw – przyczyny pojawiania się pleśni i grzybów w domu
Skąd biorą się pleśnie i grzyby w domu? Wykwity na ścianach rozwijają się, gdy wilgotność powietrza w budynku jest zbyt wysoka. Najczęściej mamy do czynienia z dwiema przyczynami tego problemu:
- Wilgoć przenika z zewnątrz – najczęściej dzieje się tak w wyniku niedostatecznej izolacji cieplnej. Prowadzi to do kondensacji pary wodnej w obrębie ścian. Wilgoć pojawia się zwłaszcza w pobliżu mostków termicznych, czyli miejsc, w których następuje przerwanie ciągłości izolacji (okien, drzwi, balkonów). Przyczyną pleśni w domu może być także wilgoć przedostająca się do pomieszczeń na skutek pęknięcia rynny lub wad konstrukcyjnych budynku – w takim wypadku należy zacząć od natychmiastowego usunięcia usterki.
- Wilgoć nie jest sprawnie odprowadzana z wewnątrz – para wodna powstaje również podczas suszenia prania wewnątrz domu, gotowania czy korzystania z prysznica. Należy więc zadbać o odpowiednią wydajność wentylacji, a w razie potrzeby wzmocnić ją poprzez zainstalowanie wentylatorów mechanicznych. Konieczne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń – także zimą. Dobrym pomysłem może się okazać również zamontowanie w oknach nawiewników, które usprawnią cyrkulację powietrza w domu.
Prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien wynosić 40-60%. W jego utrzymaniu pomogą takie sprzęty, jak:
- Osuszacz powietrza – to niewielkie urządzenie skrapla i wychwytuje z powietrza nadmiar wilgoci. W ciągu godziny może usunąć w ten sposób nawet kilka litrów wody.
- Czujnik wilgoci (higrometr) – na bieżąco mierzy poziom wilgoci w powietrzu i informuje, gdy ustawiony próg zostaje przekroczony.
Dowiedz się również, jak zadbać o właściwą wentylację w domu.
Jak walczyć z grzybem na ścianie?
Jeśli na ścianie pojawiła się już pleśń, należy zetrzeć ją szczotką ze sztywnym włosiem, a następnie zastosować środek grzybobójczy.
Jeśli jednak masz do czynienia z grzybem, który już wniknął w ścianę, należy go usunąć wraz z tynkiem (np. za pomocą młotka i przecinaka): surowy mur trzeba odsłonić w promieniu nawet 1 m od wykwitu. Jakie powinny być Twoje dalsze kroki? Sprawdź:
- Oczyszczoną ścianę oczyść szorstką szczotką i spłucz wodą, a następnie starannie wysusz.
- Kolejnym krokiem jest zastosowanie na zainfekowaną powierzchnię preparatu grzybobójczego. Stosując go, zachowaj wszelkie środki ostrożności (załóż maskę ochronną, gogle i rękawice) i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.
- Tak przygotowaną ścianę – po upływie kilkunastu godzin – możesz pokryć nowym tynkiem, podkładem i ponownie pomalować. Warto użyć do tego farby o właściwościach hydrofobowych, tradycyjnie stosowanej w pomieszczeniach narażonych na intensywne działanie wilgoci – w kuchni i łazience.
Pamiętaj, że sama walka z pleśnią w domu, podobnie zresztą jak z grzybem, poprzez wyszorowanie tynku i zastosowanie preparatu grzybobójczego to zdecydowanie za mało. Bez znalezienia i usunięcia przyczyny szkodliwy nalot wkrótce pojawi się ponownie. Jeśli uda Ci się to zrobić, już niebawem będziesz się mógł cieszyć domem wolnym od grzybów i pleśni.