Skuteczna wentylacja to nie tylko świeże powietrze we wnętrzu, lecz także ochrona przed zawilgoceniem i chorobami. Kanały wentylacyjne należą do podstawowych elementów wentylacji grawitacyjnej. Co musisz wiedzieć, aby zadbać o prawidłową wentylację każdego pomieszczenia?
Ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu? W jakich pomieszczeniach należy je uwzględnić? Dlaczego wentylacja budynku jest aż tak istotna? Na te pytania powinien znać odpowiedź każdy inwestor decydujący się na budowę domu. Wymiana powietrza to element wpływający na nasze bezpieczeństwo, komfort mieszkania i zdrowie (szczególnie zimą, kiedy domownicy są narażeni na szereg infekcji). Nieodpowiednia jakość powietrza w domu ma wpływ na:
- sen;
- walkę z alergiami i infekcjami;
- samopoczucie;
- koncentrację;
- efektywną naukę i pracę;
- wysychanie śluzówek (zbyt suche powietrze);
- obniżenie odporności (zbyt suche powietrze);
- przyspieszenie starzenia się skóry (zbyt suche powietrze);
- powstawanie pleśni i grzybów (zbyt wilgote powietrze);
- dolegliwości nazywane „syndromem chorego budynku”: zawroty i bóle głowy, omdlenia, uczucie duszności, przemęczenie, podrażnienia śluzówek oczu, błon śluzowych nosa i gardła oraz mdłości.
Wyróżnić można trzy rodzaje systemów wentylacji:
- wentylacja naturalna (grawitacyjna), która wykorzystuje różnicę temperatury i ciśnień między ujściem kanału wentylacyjnego a miejscem wentylowanym);
- wentylacja mechaniczna wspomagana przez wentylatory mechaniczne;
- wentylacja hybrydowa będąca połączeniem wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.
Ile kanałów wentylacyjnych umieścić w domu?
Ilość kanałów wentylacyjnych zależy od potrzeb domowników oraz przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, z których należy usuwać zużyte powietrze. W budynkach z wentylacją grawitacyjną kanały powinny znaleźć się w:
- łazienkach;
- kuchniach;
- garderobach, spiżarniach i schowkach (oraz wszelkich pomieszczeniach bez okien);
- toaletach;
- pomieszczeniach oddalonych trojgiem i więcej drzwi od najbliższych kanałów wywiewnych.
Kanał wentylacyjny, a tym samym kratka wentylacyjna, powinny znaleźć się w pomieszczeniach na górnych kondygnacjach, na piętrze czy poddaszu użytkowym. W tych miejscach często wentylacja jest pomijana. Kanały wentylacyjne mają za zadanie usuwać zużyte powietrze z pomieszczeń przy temperaturze zewnętrznej 12°C, temperaturze w pokojach 20°C i łazienkach 24°C.
Zamów projekt wentylacji mechanicznej pracowni Dobre Domy.
Jakie wymiary muszą mieć kanały wentylacyjne?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pole przekroju kanału wywiewnego powinno być większe niż 0,016 m², zaś kanał prostokątny musi być większy niż 10 cm. To właśnie od wielkości pola przekroju zależy ilość usuwanego powietrza, natomiast na ciąg w kanale wpływ ma jego długość. Zwyczajowo przyjmowana jest wielkość kanału 14 na 21 cm lub 14 na 14 cm. Zimą różnica temperatur powoduje usuwanie większej ilości powietrza z budynku, a w ciepłych miesiącach wydajność kanałów maleje.
System wentylacji wykonany prawidłowo to klucz do zdrowia i komfortu
Wewnętrzna powierzchnia kanału powinna być gładka, aby powietrze nie napotykało na opór. Niedbale wykonana powierzchnia zmniejsza zdecydowanie ciąg, a co za tym idzie – wydajność wentylacji.
- pustaki, cegły, bloczki, kształtki, z których powstał kanał, muszą być wykonane z wyjątkową starannością;
- uskoki na krawędziach elementów należy wyeliminować;
- spoiny nie powinny mieć zagłębień;
- zaprawa ma nie wyciekać ze spoin;
- kanał nie może się zwężać lub rozszerzać, a jego pole przekroju musi być niezmienne;
- kanały nie mogą być prowadzone poziomo (nawet na niewielkich odcinkach);
- niedopuszczalne są załamania kanału;
- odchylenia od pionu wpływają na zmniejszenie skuteczności kanału.
Jak wybrać klimatyzację do domu jednorodzinnego? Sprawdź tutaj.
Wentylacja domu będzie skuteczna, jeśli zadbamy o odpowiednie zakończenie kanału ponad dachem. Zakończenie, zgodnie z istniejącymi zaleceniami, powinno być wykonane tak, aby nie osłabiało działania wentylacji. Ważna okazują się następujące zależności:
- zależność między odległością zakończenia komina od połaci dachowej;
- rodzaj pokrycia dachowego;
- kąt nachylenia dachu;
- odległość od wyższych elementów budynku;
- odległość od wszelkiego rodzaju przeszkód umieszczonych na dachu.
Istnieje ryzyko, że w kominie, który kończy się tuż nad połacią, ciąg będzie zdecydowanie osłabiony. W takim przypadku stosuje się nasady kominowe.
Błędy i kontrolowanie wentylacji
Co ważne, w domu jednorodzinnym wentylacja powinna być sprawdzana przynajmniej raz w roku przez kominiarzy (wentylacja naturalna). Sprawdza się dopływ powietrza zewnętrznego oraz szczelność i drożność kanałów wywiewnych. Istnieje również kilka podstawowych błędów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, że tyle powietrza, ile wywiewa z mieszkania, musi do niego wrócić. Bez zapewnienia wywiewu kanały nie będą działać sprawnie, a do odpowiedniej wymiany powietrza nie dojdzie. Innę często spotykane błędy to uszczelnianie okien oraz zaklejanie kratek wywiewnych.
Sprawdź projekty pracowni Dobre Domy i wybierz dom na miarę swoich potrzeb.