Wybór okien – na co zwracać uwagę, aby nie narazić się na zbędne koszty

Wybór okien – na co zwracać uwagę, aby nie narazić się na zbędne koszty


Już na samym początku budowy domu należy zdecydować o tym, jakie okna zostaną w nim umieszczone. Odpowiednio dobrane i rozlokowane okna w budynku zapewnią dostęp do naturalnego światła dziennego, pomogą zmniejszyć straty ciepła i obniżyć koszty utrzymania domu. Aktualnie na rynku budowlanym można znaleźć wiele modeli okien wykonanych z plastiku lub drewna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

W każdym projekcie domu przewidziana jest ściśle określona liczba okien w budynku, a także – ich wielkość. To jednak osoba realizująca projekt decyduje o zakupie konkretnego modelu. Warto zatem dowiedzieć się więcej, które okna wybrać w zależności od oczekiwań i potrzeb inwestora.

Materiał, czyli okna plastikowe czy okna drewniane

Najważniejszym czynnikiem różnicującym okna jest materiał, z którego są one wykonane. Najczęściej spotykane modele to okna tworzone na bazie PCV oraz okna z drewna. Czym się charakteryzują?

Okna plastikowe są zwykle tańsze niż okna drewniane, a mimo tego zapewniają podobne parametry użytkowe. PCV jest trwałym materiałem, dzięki czemu okna zachowują funkcjonalność na długie lata. Okna te można wyposażyć w funkcje antywłamaniowe, a ponadto nie trzeba ich szczególnie pielęgnować. Najczęściej dostępne są białe modele, ale mogą być one oklejane kolorowymi foliami lub okleinami drewnopodobnymi. Ich wadą jest wrażliwość na zmiany temperatury, w wyniku czego nie nadają się one do zastosowań w dużych przeszkleniach. Niestety mają również tendencję do odkształcania się.

Okna drewniane są wykonane z naturalnego materiału i różnią się właściwościami w zależności od gatunku. Mogą mieć nieco bardziej finezyjny kształt, a także ciekawą fakturę (malowane, rzeźbione, lakierowane, szczotkowane). Cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a w przypadku uszkodzeń czy zarysowań można je łatwo naprawić. Dzięki swojej trwałości nadają się do dużych przeszkleń. Wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacji co kilka lat, a także dodatkowego zabezpieczenia w wilgotnych pomieszczeniach.

Okna do domu – sprawdź współczynnik przenikania ciepła „U”

Jakość okien jest bardzo ważna w kwestii zminimalizowania strat ciepła w domu. Przez okna może bowiem uciekać od 25 do 40% ciepła, dlatego należy jak najbardziej ograniczyć to zjawisko i zwrócić uwagę na parametry produktów.

Im wartość współczynnika „U” Wartość nie może być wyższa niż 1,6 W/m2K, jednak możliwy jest dobór okien o znacznie lepszych parametrach.

Okna domowe – poznaj współczynnik przepuszczalności energii słonecznej „G”

Współczynnik przepuszczalności energii „G” (lub tzw. Solar Factor) to procent całkowitej energii słonecznej (ciepła słonecznego) przepuszczanej przez szybę, składający się z sumy energii przepuszczanej bezpośrednio oraz energii absorbowanej przez szybę.

Interpretacja jego wartości jest dwuznaczna, ponieważ z jednej strony im wyższy współczynnik G, tym więcej energii przechodzi przez szyby do pomieszczeń, dzięki czemu są one cieplejsze. Z drugiej jednak to, co korzystne w sezonie zimowym, niekoniecznie będzie postrzegane jako atut w sezonie letnim.

Wewnątrz okna – tafle szkła, komory i gaz szlachetny

Podczas wybierania okien do domu warto zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych czynników. Podstawowe kwestie to:

Pakiety szybowe w oknach energooszczędnych powinny składać się z trzech tafli. Przestrzenie z gazem mogą mieć szerokość od 10 do 16 mm i czym są one szersze, tym wzrasta ich izolacyjność. Jednakże 16 mm powinno stanowić wartość graniczną, gdyż jeszcze szersza szczelina powodowałaby straty energii.

Gaz szlachetny wykorzystywany do wypełnienia komór (szczelin) między taflami szkła to:

Ponadto okno powinno być pokryte warstwą niskoemisyjną na szybie wewnętrznej, gdyż powoduje to mniejsze straty w ogrzewaniu pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę na powyższe parametry podczas doboru okien zarówno przy budowie nowego domu, jak i przy ich wymianie w budynku już użytkowanym. Decydując się na gotowy projekt domu, można także porozmawiać z projektantem, który z pewnością doradzi optymalne rozwiązanie.

Przeczytaj także:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!