Już na samym początku budowy domu należy zdecydować o tym, jakie okna zostaną w nim umieszczone. Odpowiednio dobrane i rozlokowane okna w budynku zapewnią dostęp do naturalnego światła dziennego, pomogą zmniejszyć straty ciepła i obniżyć koszty utrzymania domu. Aktualnie na rynku budowlanym można znaleźć wiele modeli okien wykonanych z plastiku lub drewna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.
W każdym projekcie domu przewidziana jest ściśle określona liczba okien w budynku, a także – ich wielkość. To jednak osoba realizująca projekt decyduje o zakupie konkretnego modelu. Warto zatem dowiedzieć się więcej, które okna wybrać w zależności od oczekiwań i potrzeb inwestora.
Materiał, czyli okna plastikowe czy okna drewniane
Najważniejszym czynnikiem różnicującym okna jest materiał, z którego są one wykonane. Najczęściej spotykane modele to okna tworzone na bazie PCV oraz okna z drewna. Czym się charakteryzują?
Okna plastikowe są zwykle tańsze niż okna drewniane, a mimo tego zapewniają podobne parametry użytkowe. PCV jest trwałym materiałem, dzięki czemu okna zachowują funkcjonalność na długie lata. Okna te można wyposażyć w funkcje antywłamaniowe, a ponadto nie trzeba ich szczególnie pielęgnować. Najczęściej dostępne są białe modele, ale mogą być one oklejane kolorowymi foliami lub okleinami drewnopodobnymi. Ich wadą jest wrażliwość na zmiany temperatury, w wyniku czego nie nadają się one do zastosowań w dużych przeszkleniach. Niestety mają również tendencję do odkształcania się.
Okna drewniane są wykonane z naturalnego materiału i różnią się właściwościami w zależności od gatunku. Mogą mieć nieco bardziej finezyjny kształt, a także ciekawą fakturę (malowane, rzeźbione, lakierowane, szczotkowane). Cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a w przypadku uszkodzeń czy zarysowań można je łatwo naprawić. Dzięki swojej trwałości nadają się do dużych przeszkleń. Wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacji co kilka lat, a także dodatkowego zabezpieczenia w wilgotnych pomieszczeniach.
Okna do domu – sprawdź współczynnik przenikania ciepła „U”
Jakość okien jest bardzo ważna w kwestii zminimalizowania strat ciepła w domu. Przez okna może bowiem uciekać od 25 do 40% ciepła, dlatego należy jak najbardziej ograniczyć to zjawisko i zwrócić uwagę na parametry produktów.
Im wartość współczynnika „U” Wartość nie może być wyższa niż 1,6 W/m2K, jednak możliwy jest dobór okien o znacznie lepszych parametrach.
Okna domowe – poznaj współczynnik przepuszczalności energii słonecznej „G”
Współczynnik przepuszczalności energii „G” (lub tzw. Solar Factor) to procent całkowitej energii słonecznej (ciepła słonecznego) przepuszczanej przez szybę, składający się z sumy energii przepuszczanej bezpośrednio oraz energii absorbowanej przez szybę.
Interpretacja jego wartości jest dwuznaczna, ponieważ z jednej strony im wyższy współczynnik G, tym więcej energii przechodzi przez szyby do pomieszczeń, dzięki czemu są one cieplejsze. Z drugiej jednak to, co korzystne w sezonie zimowym, niekoniecznie będzie postrzegane jako atut w sezonie letnim.
Wewnątrz okna – tafle szkła, komory i gaz szlachetny
Podczas wybierania okien do domu warto zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych czynników. Podstawowe kwestie to:
- z ilu tafli szkła zostało wykonane,
- jak szeroka jest przestrzeń między oknami,
- jakim gazem szlachetnym wypełniono oddzielające je komory.
Pakiety szybowe w oknach energooszczędnych powinny składać się z trzech tafli. Przestrzenie z gazem mogą mieć szerokość od 10 do 16 mm i czym są one szersze, tym wzrasta ich izolacyjność. Jednakże 16 mm powinno stanowić wartość graniczną, gdyż jeszcze szersza szczelina powodowałaby straty energii.
Gaz szlachetny wykorzystywany do wypełnienia komór (szczelin) między taflami szkła to:
- argon,
- ksenon,
- krypton – zapewnia najlepszą izolację cieplną.
Ponadto okno powinno być pokryte warstwą niskoemisyjną na szybie wewnętrznej, gdyż powoduje to mniejsze straty w ogrzewaniu pomieszczenia.
Warto zwrócić uwagę na powyższe parametry podczas doboru okien zarówno przy budowie nowego domu, jak i przy ich wymianie w budynku już użytkowanym. Decydując się na gotowy projekt domu, można także porozmawiać z projektantem, który z pewnością doradzi optymalne rozwiązanie.
Przeczytaj także: