Elewacja to wizytówka domu, dopełnienie i wykończenie projektu budynku. Dlatego też powinna zostać wykonana z najwyższą starannością i z zachowaniem zaleceń projektantów i producentów wykorzystywanych produktów. Niestety – przy wykonywaniu elewacji można łatwo popełnić błędy. Przedstawiamy 10 najpowszechniejszych.
Prawidłowo położona elewacja jest trwała, estetyczna i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Wystarczy jednak jeden błąd, by po krótkim czasie zaczęła pękać lub na jej powierzchni pojawiły się brzydkie plamy. Sprawdź, co może być tego przyczyną.
- Wykonywanie elewacji w niesprzyjających warunkach
Równomiernemu twardnieniu i odpowiedniemu wiązaniu się zaprawy tynkarskiej sprzyjają umiarkowane temperatury i dość wysoka wilgotność powietrza. Dlatego też prace nad elewacją należy wykonywać w czasie, gdy panują takie sprzyjające warunki – w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku.
Zbyt niskie (poniżej 5oC) lub zbyt wysokie (powyżej 25oC) temperatury, nadmierne nasłonecznienie czy obfite opady deszczu mogą spowodować znaczące obniżenie trwałości elewacji. Jeśli jednak prace muszą odbywać się latem, wczesną wiosną lub późną jesienią – warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, np. stosować osłony lub zraszacze do nawilżania tynku.
- Nieoczyszczone podłoże
Ściany pod elewację muszą być oczyszczone z kurzu, pyłu, plam z tłuszczu czy sadzy. W innym przypadku tynk może nie związać się w pełni z podłożem. Ściany nie powinny być jednak całkiem gładkie – drobne chropowatości powierzchni poprawiają przyczepność preparatów stosowanych do wykonywania elewacji.
- Zbyt wczesne tynkowanie
Tynkowanie należy przeprowadzić po upływie kilku miesięcy od murowania ścian i położenia dachu. Jeśli prace zostaną przeprowadzone zbyt wcześnie – elewacja może popękać pod wpływem osiadania budynku.
- Zły dobór warstw ściennych
Warstwy ścienne są dobierane na etapie projektowania budynku – tak, by zapewnić optymalną paroprzepuszczalność ścian. Dużym błędem jest samodzielnie dokonywanie zmian materiału termoizolacyjnego czy tynku zewnętrznego. Może to sprawić, że wilgoć znajdująca się w ścianie nie będzie odpowiednio odprowadzana, co wpłynie na obniżenie trwałości konstrukcji budynku oraz powstanie mikroklimatu niekorzystnego dla zdrowia mieszkańców.
- Niewłaściwy skład zaprawy tynkarskiej
Najbezpieczniejsze rozwiązanie to zakup gotowego tynku, który ma odpowiednio dobrany skład. Jeśli mieszanka jest przygotowywana na budowie, należy bardzo dokładnie sprawdzać zarówno jakość składników, jak i ich proporcje. Zanieczyszczenia organiczne z wody lub piachu czy niewielka domieszka gliny mogą sprawić, że na tynku zaczną pojawiać się zacieki lub wykwity (efekt zachodzących reakcji chemicznych). Źle dobrane proporcje, np. zbyt dużo cementu, staną się z kolei powodem pękania elewacji lub jej odpadania od powierzchni.
- Źle wymurowana ściana elewacyjna
Należy pamiętać, by podczas murowania ściany układać cegły naprzemienne z różnych palet lub opakowań. W innym przypadku po nałożeniu tynku mogą pojawić się na nim odbarwienia.
- Niedokładne wypełnienie spoin między cegłami
W trakcie murowania spoinę w pobliżu lica ściany początkowo zostawia się pustą. Wypełnia się ją na dalszym etapie pracy. Służąca do tego masa powinna być dość gęsta, jednak często zdarza się, że wykonawcy rozrzedzają ją w celu ułatwienia sobie pracy. Może to powodować powstawanie szczelin, do których potem będzie się dostawać woda i drobne zanieczyszczenia.
- Niedokładnie nałożony tynk
Gładkie tynki, przede wszystkim na dużych powierzchniach, są bardzo trudne do prawidłowego nałożenia. Mogą łatwo uwidocznić również każdą nierówność ściany, zwłaszcza pod wpływem zmieniającego się kąta padania światła. Z równomiernym nałożeniem produktu poradzi sobie tylko doświadczony wykonawca. Dlatego bezpieczniej wybrać tynk o urozmaiconej strukturze (np. tzw. baranek).
- Nieodpowiednia konserwacja drewna
Jeśli elementem wykończenia elewacji ma być drewno, to musi ono być:
- dobrej jakości,
- odpowiednio wysuszone,
- dobrze zaimpregnowane.
Drewno należy konserwować co 4-5 lat, najlepiej przy użyciu środków wnikających w głąb ich struktury. Można również wybrać łatwiejsze w pielęgnacji panele drewnopochodne lub żywice z fakturą drewna.
- Źle wykonane wykończenie z płytek lub kamienia
Układanie płytek kamiennych, kamienia i cegieł klinkierowanych wymaga dużej staranności. Do ich mocowania należy użyć odpowiedniego, równomiernie rozprowadzonego kleju. Płytki należy dobrze docisnąć, jednak bez dobijania ich młotkiem do ściany. Warto zwrócić uwagę, by nie używać zbyt dużo kleju, gdyż może to utrudnić fugowanie. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie nałożona zbyt duża ilość preparatu, należy usunąć nadmiar, zanim jeszcze klej zwiąże się z podłożem.