Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

10 najczęstszych błędów popełnianych przy wykonywaniu elewacji

10 najczęstszych błędów popełnianych przy wykonywaniu elewacji


Elewacja to wizytówka domu, dopełnienie i wykończenie projektu budynku. Dlatego też powinna zostać wykonana z najwyższą starannością i z zachowaniem zaleceń projektantów i producentów wykorzystywanych produktów. Niestety – przy wykonywaniu elewacji można łatwo popełnić błędy. Przedstawiamy 10 najpowszechniejszych.

Prawidłowo położona elewacja jest trwała, estetyczna i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Wystarczy jednak jeden błąd, by po krótkim czasie zaczęła pękać lub na jej powierzchni pojawiły się brzydkie plamy. Sprawdź, co może być tego przyczyną.

  1. Wykonywanie elewacji w niesprzyjających warunkach

Równomiernemu twardnieniu i odpowiedniemu wiązaniu się zaprawy tynkarskiej sprzyjają umiarkowane temperatury i dość wysoka wilgotność powietrza. Dlatego też prace nad elewacją należy wykonywać w czasie, gdy panują takie sprzyjające warunki – w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku.

Zbyt niskie (poniżej 5oC) lub zbyt wysokie (powyżej 25oC) temperatury, nadmierne nasłonecznienie czy obfite opady deszczu mogą spowodować znaczące obniżenie trwałości elewacji. Jeśli jednak prace muszą odbywać się latem, wczesną wiosną lub późną jesienią – warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, np. stosować osłony lub zraszacze do nawilżania tynku.

  1. Nieoczyszczone podłoże

Ściany pod elewację muszą być oczyszczone z kurzu, pyłu, plam z tłuszczu czy sadzy. W innym przypadku tynk może nie związać się w pełni z podłożem. Ściany nie powinny być jednak całkiem gładkie – drobne chropowatości powierzchni poprawiają przyczepność preparatów stosowanych do wykonywania elewacji.

  1. Zbyt wczesne tynkowanie

Tynkowanie należy przeprowadzić po upływie kilku miesięcy od murowania ścian i położenia dachu. Jeśli prace zostaną przeprowadzone zbyt wcześnie – elewacja może popękać pod wpływem osiadania budynku.

  1. Zły dobór warstw ściennych

Warstwy ścienne są dobierane na etapie projektowania budynku – tak, by zapewnić optymalną paroprzepuszczalność ścian. Dużym błędem jest samodzielnie dokonywanie zmian materiału termoizolacyjnego czy tynku zewnętrznego. Może to sprawić, że wilgoć znajdująca się w ścianie nie będzie odpowiednio odprowadzana, co wpłynie na obniżenie trwałości konstrukcji budynku oraz powstanie mikroklimatu niekorzystnego dla zdrowia mieszkańców.

  1. Niewłaściwy skład zaprawy tynkarskiej

Najbezpieczniejsze rozwiązanie to zakup gotowego tynku, który ma odpowiednio dobrany skład. Jeśli mieszanka jest przygotowywana na budowie, należy bardzo dokładnie sprawdzać zarówno jakość składników, jak i ich proporcje. Zanieczyszczenia organiczne z wody lub piachu czy niewielka domieszka gliny mogą sprawić, że na tynku zaczną pojawiać się zacieki lub wykwity (efekt zachodzących reakcji chemicznych). Źle dobrane proporcje, np. zbyt dużo cementu, staną się z kolei powodem pękania elewacji lub jej odpadania od powierzchni.

  1. Źle wymurowana ściana elewacyjna

Należy pamiętać, by podczas murowania ściany układać cegły naprzemienne z różnych palet lub opakowań. W innym przypadku po nałożeniu tynku mogą pojawić się na nim odbarwienia.

  1. Niedokładne wypełnienie spoin między cegłami

W trakcie murowania spoinę w pobliżu lica ściany początkowo zostawia się pustą. Wypełnia się ją na dalszym etapie pracy. Służąca do tego masa powinna być dość gęsta, jednak często zdarza się, że wykonawcy rozrzedzają ją w celu ułatwienia sobie pracy. Może to powodować powstawanie szczelin, do których potem będzie się dostawać woda i drobne zanieczyszczenia.

  1. Niedokładnie nałożony tynk

Gładkie tynki, przede wszystkim na dużych powierzchniach, są bardzo trudne do prawidłowego nałożenia. Mogą łatwo uwidocznić również każdą nierówność ściany, zwłaszcza pod wpływem zmieniającego się kąta padania światła. Z równomiernym nałożeniem produktu poradzi sobie tylko doświadczony wykonawca. Dlatego bezpieczniej wybrać tynk o urozmaiconej strukturze (np. tzw. baranek).

  1. Nieodpowiednia konserwacja drewna

Jeśli elementem wykończenia elewacji ma być drewno, to musi ono być:

Drewno należy konserwować co 4-5 lat, najlepiej przy użyciu środków wnikających w głąb ich struktury. Można również wybrać łatwiejsze w pielęgnacji panele drewnopochodne lub żywice z fakturą drewna.

  1. Źle wykonane wykończenie z płytek lub kamienia

Układanie płytek kamiennych, kamienia i cegieł klinkierowanych wymaga dużej staranności. Do ich mocowania należy użyć odpowiedniego, równomiernie rozprowadzonego kleju. Płytki należy dobrze docisnąć, jednak bez dobijania ich młotkiem do ściany. Warto zwrócić uwagę, by nie używać zbyt dużo kleju, gdyż może to utrudnić fugowanie. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie nałożona zbyt duża ilość preparatu, należy usunąć nadmiar, zanim jeszcze klej zwiąże się z podłożem.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie