Okna drewniane czy okna plastikowe – które wybrać?

Okna drewniane czy okna plastikowe – które wybrać?


Najpopularniejszymi typami stolarki okiennej wykorzystywanej w domach są ramy okien z drewna lub plastiku. Mają one duże grono zwolenników i przeciwników wskazujących szereg zalet oraz wad obu rozwiązań. Nie jesteś w stanie ustalić, który rodzaj okien sprawdzi się w Twoim domu? Zobacz, jak wypada porównanie okien plastikowych (nazywanych często oknami PCV lub PCW) i drewnianych na podstawie ich najważniejszych parametrów.

Przy wyborze okien do domu warto wziąć pod uwagę 3 kwestie, które pozwolą Ci zdecydować się na konkretny model. Dowiedz się, jaki współczynnik przenikania ciepła mają okna plastikowe i okna drewniane, ile lat wytrzymają i do jakiego stylu aranżacyjnego najlepiej pasują.

Okna drewniane czy plastikowe – zatrzymywanie ciepła

Okna drewniane i okna plastikowe mogą mieć bardzo podobny współczynnik infiltracji powietrza, czyli być niemal w takim samym stopniu przewiewne. Infiltracja powietrza zależy bowiem nie od samego materiału wykorzystanego na ramę, ale od szczelności okien oraz prawidłowego montażu.

Większe różnice można natomiast zauważyć przy współczynniku przenikania ciepła (Uw – dla całego okna), na który ma wpływ nie tylko zamontowana szyba, ale także materiał ramy. Producenci przy ustalaniu współczynnika Uw biorą pod uwagę dwa wskaźniki: Uf (dla ramy) oraz Ug (dla szyby). Okna z drewnianymi ramami dużo lepiej zatrzymują ciepłe powietrze, ale to właśnie w oknach z ramami plastikowymi łatwiej zamontować dodatkową warstwę izolacyjną. W takich sytuacjach współczynnik Uf  jest wyższy w przypadku okien plastikowych.

Uwaga! Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, weź pod uwagę takie czynniki jak:

Zobacz, na czym polega termomodernizacja budynku >>

Okna drewniane czy plastikowe – trwałość i pielęgnacja

Okna PCV, czyli z ramami plastikowymi, mają około 30 lat trwałości. Po tym czasie nie nadają się już do dalszego użytku, w związku z czym trzeba je wymienić na nowe. Nie wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć plastik szmatką nasączoną płynem do mycia.

Okna drewniane mogą służyć znacznie dłużej (nawet 50 czy 60 lat), ale pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbać. Co pewien czas – nawet raz na dwa lata – dobrze jest oczyścić je papierem ściernym i nałożyć nową warstwę impregnatu bądź lakieru. Jeśli tego nie zrobisz, drewno może stracić swoje właściwości i nie będzie odporne na działanie wody, mrozu czy słońca.

Zobacz, jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie >>

Uwaga! Impregnat i lakier chronią ramy drewniane przed wilgocią, ale też zmianami koloru. Ram plastikowych nie zabezpiecza się dodatkowymi preparatami, w związku z czym nie są one odporne na odbarwiające działanie słońca. Wielu inwestorów wybiera ramy z białego plastiku, ponieważ nie zmienia on koloru pod wpływem słońca.

Okna drewniane czy plastikowe – dopasowanie do stylistyki domu

Okna drewniane montowane są w domach tradycyjnych oraz w budynkach nawiązujących do stylu rustykalnego. Powinny się nimi także zainteresować osoby, które:

Okna PCV są najczęściej polecane do domów o nowoczesnej bryle. Najczęściej ramy plastikowe można spotkać w domach z dachami płaskimi. Zaleca się dopasować kolor ram do drzwi, tarasu, elewacji lub dachu .

Uwaga! Niektóre okna plastikowe bardzo przypominają naturalne drewno, dzięki czemu pasują nawet do domów w typowo wiejskiej stylistyce. Warto jednak pamiętać, że po kilkunastu latach ciemne, plastikowe ramy mogą zmienić swój odcień.

Okna drewniane czy okna plastikowe? Oblicz koszty

Współczynnik przenikania ciepła, trwałość i dopasowanie do wyglądu budynku to najważniejsze cechy, które musisz brać pod uwagę przy szukaniu idealnych okien do domu. Czy podczas przeglądania różnych ofert należy kierować się ceną? Oczywiście, ważne jednak, aby przy obliczeniach uwzględniać nie tylko cenę zakupu produktu, lecz także koszt jego eksploatacji. Przemyśl dokładnie, jaką sumę musisz przeznaczyć na kupno i użytkowanie okien drewnianych oraz plastikowych, biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione czynniki, i dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje