PRZYGOTOWANIE DZIAŁKI DO BUDOWY DOMU

PRZYGOTOWANIE DZIAŁKI DO BUDOWY DOMU


Grunt kupiony i… co dalej? Jest kilka prac, które należy wykonać przed wpuszczeniem ekipy na działkę. Sprawdź, co zostało do zrobienia.

Sam zakup nie wystarczy, aby działka była gotowa do rozpoczęcia prac budowlanych. Plac musi zostać w odpowiedni sposób przygotowany. Ma to znaczący wpływ na późniejsze zagospodarowanie ogrodu. To jeden z początkowych etapów budowy, więc jako inwestor możesz być jeszcze nieco zdezorientowany. Zacznij działać i sprawdź, co musisz zrobić.

Wytycz granice

Na pewno już wiesz, że przed jakimikolwiek pracami na działce, należy załatwić odpowiednie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kolejnym krokiem jest znalezienie i zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy. Postaraj się o jak najlepszego fachowca, w końcu to on będzie w dużej mierze odpowiedzialny za powstanie budynku, w którym kiedyś zamieszkasz. Następnie zgłaszasz zamiar rozpoczęcia robót w  powiatowym inspektoracie budowlanym. Po tych czynnościach można zacząć przygotowania działki pod budowę.

W wyznaczeniu granic działki będziesz potrzebować pomocy geodety. Specjalista pracuje z mapą geodezyjną i planem zagospodarowania przestrzennego. Punkty geodezyjne w narożnikach, które zostały utrwalone drewnianymi palikami, powinna mieć każda zakupiona działka. Jeśli oznaczenia zostały zniszczone, trzeba je wyznaczyć na nowo. Po wyznaczeniu granic działki przychodzi czas na  granice budynku. To kolejne zadanie geodety. Ważne, aby posiadał on uprawnienia do wykonywanej pracy. Może uda Ci się znaleźć kogoś sprawdzonego wśród znajomych i rodziny?

Postaw na energię

Kolejny krok to zatroszczenie się o doprowadzenie do działki energii elektrycznej oraz wody. Jeżeli niedaleko działki znajduje się sieć wodociągowa, sprawa będzie raczej prosta: zakład wodociągowy może wyrazić zgodę na podłączenie prowizoryczne (albo takie, które zasili już wybudowany, gotowy do zamieszkania dom). W przypadku braku sieci, konieczna będzie budowa studni lub dowożenie wody beczkowozem. Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, musisz spełnić określone warunki formalne (odległości od granicy działki oraz od zbiornika na nieczystości i śmieci). A co z energią elektryczną? Wymaga to wniosku o zainstalowanie przyłącza energetycznego. Taki dokument składa się do zakładu elektrycznego. Pozyskany w ten sposób prąd jest około trzykrotnie droższy od normalnego przyłącza. Pobierana jest również stała miesięczna opłata.

Ogrodzenie gwarancją bezpieczeństwa

Obowiązujące przepisy budowlane nakazują zabezpieczenie terenu budowlanego. W tym celu dookoła działki powstaje prowizoryczne ogrodzenie lub trwały płot. Jeżeli jesteś posiadaczem dużego gruntu – nie martw się. Nie musisz grodzić całej powierzchni – wystarczy wydzielenie terenu, który wystarczy do wykonywania prac budowlanych. Co po ogrodzeniu? Usunięcie warstwy humusu, czyli żyznej gleby. To praca, którą należy wykonać przed wyrównaniem ziemi (to ułatwia poruszanie się po działce). Rzeczą, którą warto zrobić w trakcie robót ziemnych jest sprawdzenie nośności gruntu (szczególnie po wiosennych roztopach, będzie wtedy mocno nawodniony). Jak to zrobić? Wjechać samochodem osobowym na teren już pozbawiony roślinnej gleby i sprawdzić, jakie ślady zostawiają koła. Jeżeli są głębokie, teren powinien zostać utwardzony – w innym przypadku utrudniony zostanie wjazd ciężkiego sprzętu.

Wszystko na swoim miejscu

Budowa domu wymaga ogromnej ilości materiałów, dlatego też musisz wygospodarować miejsce na ich składowanie. Potrzebny Ci składzik na narzędzia, miejsce na materiały sypkie, takie jak piasek i żwir (zazwyczaj oczyszczone z roślin podłoże) oraz przestrzeń, na której ułożysz cegły, bloki i pustaki (najwygodniej układać je wzdłuż ogrodzenia).

Obowiązkowym elementem na placu budowy jest toaleta dla pracowników. Najwygodniejszym i chyba najtańszym rozwiązaniem jest wypożyczenie toalety przenośnej. Kosztuje to około 10 zł za dzień, a usługa zawiera w sobie dostawę, ustawienie oraz przygotowanie do eksploatacji toalety oraz serwis czyszczący (opróżnianie toalety i mycie kabiny). Konieczne jest również wyznaczenie miejsca do składowania śmieci.

Nie zapomnij o drobiazgach

Zdarza się, że w sprawnym przeprowadzeniu robót budowlanych przeszkadzają niewycięte drzewa. W takiej sytuacji należy wystąpić o zezwolenie na ich wycięcie (do nadleśnictwa lub urzędu gminy). Zaniedbanie tych procedur może być bardzo kosztowne, pozbycie się drzew bez odpowiedniej zgody może grozić wysoką karą. Należy również ustalić, czy pracownicy opuszczają teren budowy po skończonym dniu pracy. Jeżeli nie, inwestor powinien zapewnić im zaplecze socjalne. Często stosowaną opcją jest wynajęcie barakowozu lub kontenera.

Co na koniec? Pamiętaj o sąsiadach. Już na samym początku dobrze jest przedyskutować sprawę planowanego ogrodzenia – pomoże to uniknąć kłótni w przyszłości. Za właściciela ogrodzenia uznaje się tego, po czyjej stronie znajdują się słupki. Te drobne sprawy są warte uwagi, pozwolą Ci cieszyć się spokojną i bezproblemową budową wymarzonego domu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje