Porównujemy! Co wybrać – dom z dachem płaskim czy spadowym?

Porównujemy! Co wybrać – dom z dachem płaskim czy spadowym?


W Polsce niezmiennie od lat najpopularniejsze są dachy dwu- lub czterospadowe. Dlatego też właśnie takie projekty najłatwiej u nas znaleźć. Nie warto jednak zapominać o domach z dachem płaskim, który kojarzy się z nowoczesnością i wyjątkowością.

Zobacz, na czym polega różnica miedzy tymi konstrukcjami. Dopiero wtedy zdecyduj, która z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Projekty domów z płaskim dachem

Po pierwsze dach płaski jest też nazywany stropodachem, po drugie nie jest on całkiem płaski. Jego kąt nachylenia (więcej na ten temat znajdziesz tutaj) wynosi ok. 2–3°. Jest to konieczne, by umożliwić gromadzącej się na dachu wodzie spływanie do rynien.

Do zalet stropodachu można zaliczyć:

Warto też wspomnieć o wadach tego rozwiązania, wśród nich znajduje się np. konieczność regularnego odśnieżania dachu w czasie zimy. W poradniku Dobrych Domów znajdziesz więcej informacji na temat projektów domów z dachem płaskim. Sprawdź koniecznie!

Projekty domów z dachem skośnym

Kąt nachylenia dachu skośnego (in. spadzistego) wynosi zazwyczaj ok. 35–45°. W projektach domu jest to najczęściej dach dwuspadowy (tańszy w budowie). Zaplanowanie takiego dachu to także szansa na zaprojektowanie użytkowego poddasza lub zostawienie przestrzeni na zaadaptowanie go w razie potrzeby.

Do zalet dachów spadowych zaliczamy:

Zanim zaczniesz budowę, dowiedz się, jaki powinien być kąt nachylenia dachu.

Poznaj przykładowe projekty domów z płaskim dachem:

  1. Soho I (196,90 m2)

Cztery pokoje, cztery łazienki i jeden garaż – tak w liczbach wygląda projekt domu Soho I z płaskim dachem. Wyróżnia się on nowoczesną bryłą, a rozplanowane w nim pomieszczenia pomieszczą nawet 6-osobową rodzinę. Ciekawym elementem projektu jest przeszklona klatka schodowa. Soho I jest również projektem przyszłościowym – wszystko to dzięki dwóm węzłom sanitarnym umieszczonym na obu piętrach. W ten sposób w razie potrzeby można wydzielić dwa osobne gospodarstwa domowe.

  1. Echo (120,3 m2)

Nieco mniejszy, ale równie efektownie skonstruowany jest projekt Echo, w którym znajdziesz trzy pokoje, dwie łazienki i jeden jednostanowiskowy garaż. Zastosowanie tradycyjnych technologii pozwala na budowę domu o niezwykłym wyglądzie. Stopniowanie wysokości co pół kondygnacji pozwala umieścić część gospodarczą w przyziemiu, a część dzienną lekko wynieść nad teren. Efektownie, z pomysłem i dla 3- lub 4-osobowej rodziny.
A teraz przyjrzyj się z bliska przykładowym projektom domów z dachem spadowym:

  1. Mariola II (112,5 m2)

Oto projekt z typowym dwuspadowym dachem, użytkowym poddaszem i garażem. Zaplanowane w nim trzy oddzielne pokoje, dwie łazienki oraz otwarta strefa dzienna na parterze sprawiają, że na tej przestrzeni spokojnie zmieści się 4-, a nawet 5-osobowa rodzina. Dla fanów tradycyjnych i romantycznych wieczorów – kominek, który w razie potrzeby możesz wykorzystać jako alternatywne źródło ogrzewania. Dopełnieniem domu jest mały taras stanowiący ładne przejście między wnętrzem a ogrodem.

  1. Elsa II (139,4 m2)

Oto projekt z dachem spadowym, który pomieści nawet 6-osobową rodzinę. Zaplanowano w nim cztery oddzielne pokoje, dwie łazienki oraz dwa garaże, dzięki czemu nawet duża rodzina będzie mogła swobodnie funkcjonować na dostępnej powierzchni i w razie potrzeby wyruszyć w podróż samochodem, by załatwić swoje sprawy. Przeszklony salon połączony jest z jadalnią, a ciekawie zaaranżowane otwarte schody mają szansę stać się główną ozdobą tego pomieszczenia.

Który z projektów trafił w Twój gust?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!