Porównujemy! Co wybrać – dom z dachem płaskim czy spadowym?

Porównujemy! Co wybrać – dom z dachem płaskim czy spadowym?


W Polsce niezmiennie od lat najpopularniejsze są dachy dwu- lub czterospadowe. Dlatego też właśnie takie projekty najłatwiej u nas znaleźć. Nie warto jednak zapominać o domach z dachem płaskim, który kojarzy się z nowoczesnością i wyjątkowością.

Zobacz, na czym polega różnica miedzy tymi konstrukcjami. Dopiero wtedy zdecyduj, która z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Projekty domów z płaskim dachem

Po pierwsze dach płaski jest też nazywany stropodachem, po drugie nie jest on całkiem płaski. Jego kąt nachylenia (więcej na ten temat znajdziesz tutaj) wynosi ok. 2–3°. Jest to konieczne, by umożliwić gromadzącej się na dachu wodzie spływanie do rynien.

Do zalet stropodachu można zaliczyć:

Warto też wspomnieć o wadach tego rozwiązania, wśród nich znajduje się np. konieczność regularnego odśnieżania dachu w czasie zimy. W poradniku Dobrych Domów znajdziesz więcej informacji na temat projektów domów z dachem płaskim. Sprawdź koniecznie!

Projekty domów z dachem skośnym

Kąt nachylenia dachu skośnego (in. spadzistego) wynosi zazwyczaj ok. 35–45°. W projektach domu jest to najczęściej dach dwuspadowy (tańszy w budowie). Zaplanowanie takiego dachu to także szansa na zaprojektowanie użytkowego poddasza lub zostawienie przestrzeni na zaadaptowanie go w razie potrzeby.

Do zalet dachów spadowych zaliczamy:

Zanim zaczniesz budowę, dowiedz się, jaki powinien być kąt nachylenia dachu.

Poznaj przykładowe projekty domów z płaskim dachem:

  1. Soho I (196,90 m2)

Cztery pokoje, cztery łazienki i jeden garaż – tak w liczbach wygląda projekt domu Soho I z płaskim dachem. Wyróżnia się on nowoczesną bryłą, a rozplanowane w nim pomieszczenia pomieszczą nawet 6-osobową rodzinę. Ciekawym elementem projektu jest przeszklona klatka schodowa. Soho I jest również projektem przyszłościowym – wszystko to dzięki dwóm węzłom sanitarnym umieszczonym na obu piętrach. W ten sposób w razie potrzeby można wydzielić dwa osobne gospodarstwa domowe.

  1. Echo (120,3 m2)

Nieco mniejszy, ale równie efektownie skonstruowany jest projekt Echo, w którym znajdziesz trzy pokoje, dwie łazienki i jeden jednostanowiskowy garaż. Zastosowanie tradycyjnych technologii pozwala na budowę domu o niezwykłym wyglądzie. Stopniowanie wysokości co pół kondygnacji pozwala umieścić część gospodarczą w przyziemiu, a część dzienną lekko wynieść nad teren. Efektownie, z pomysłem i dla 3- lub 4-osobowej rodziny.
A teraz przyjrzyj się z bliska przykładowym projektom domów z dachem spadowym:

  1. Mariola II (112,5 m2)

Oto projekt z typowym dwuspadowym dachem, użytkowym poddaszem i garażem. Zaplanowane w nim trzy oddzielne pokoje, dwie łazienki oraz otwarta strefa dzienna na parterze sprawiają, że na tej przestrzeni spokojnie zmieści się 4-, a nawet 5-osobowa rodzina. Dla fanów tradycyjnych i romantycznych wieczorów – kominek, który w razie potrzeby możesz wykorzystać jako alternatywne źródło ogrzewania. Dopełnieniem domu jest mały taras stanowiący ładne przejście między wnętrzem a ogrodem.

  1. Elsa II (139,4 m2)

Oto projekt z dachem spadowym, który pomieści nawet 6-osobową rodzinę. Zaplanowano w nim cztery oddzielne pokoje, dwie łazienki oraz dwa garaże, dzięki czemu nawet duża rodzina będzie mogła swobodnie funkcjonować na dostępnej powierzchni i w razie potrzeby wyruszyć w podróż samochodem, by załatwić swoje sprawy. Przeszklony salon połączony jest z jadalnią, a ciekawie zaaranżowane otwarte schody mają szansę stać się główną ozdobą tego pomieszczenia.

Który z projektów trafił w Twój gust?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje