Dach można porównać do korony dla domu. Nie musi być wcale spadzisty. Możesz zdecydować się na wybór nowoczesnego rozwiązania, jakim jest dach płaski.
Dach płaski inaczej nazywany jest stropodachem, ponieważ pełni funkcje zarówno stropu, jak i dachu. Możesz spotkać się też z określeniem dachu ostatniej kondygnacji lub dachu eksponowanego.
Płaski, czyli jaki?
Połacie dachu płaskiego mogą być całkowicie płaskie – czyli o kącie nachylenia 0° tylko na niewielkich fragmentach dachu. Konieczne jest, by dach płaski miał spadki, które umożliwiać będą odprowadzanie zbierającej się na jego powierzchni wody. Stropodach odznacza się tym, że kąt jego nachylenia wynosi zwykle 2 lub 3°.
Dach płaski – zalety
Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski? Dlatego, że zapewnia możliwości, którym nie sprosta dach spadzisty. Jeśli cenisz sobie praktyczne rozwiązania, warto wiedzieć, że stropodach jest odporny na działanie wiatru. Nie straszna mu będzie nawet silna wichura, która mogłaby zerwać połać w przypadku innego rodzaju dachu. Płaski dach jest także wygodny w przypadku konieczności wejścia na niego np. w celu sprawdzenia jego stanu. Jeśli cenisz sobie ekologiczne i oszczędne rozwiązania, możesz zdecydować się na umieszczenie kolektorów słonecznych, które z łatwością ustawisz w południowym kierunku i ustalisz odpowiedni kąt nachylenia. Ponadto dach płaski jest rozwiązaniem, które redukuje straty ciepła domu dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej. Pozwala także na zagospodarowanie wolnej przestrzeni i urządzenie tarasu lub ogrodu. Dach płaski ma jeszcze inną zaletę – dzięki temu, że nie ma pod nim skosów, przestrzeń drugiej kondygnacji nie jest ograniczona, a powierzchnia do zagospodarowania jest taka sama jak na parterze.
Krótko o wadach
Rzadko zdarza się, by jakieś rozwiązanie wolne było całkowicie od wad. Jeśli jednak jesteś świadomy zarówno „plusów”, jak i „minusów” posiadania płaskiego dachu, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, czy warto wybrać to czy może inne rozwiązanie. Decydując się na płaski dach pamiętaj, że ma on swoje ograniczenia. Stropodach trzeba regularnie odśnieżać zimą, zwłaszcza przy dużych opadach śniegu. Ponadto, o ile warunki zabudowy lub plan nie stanowią inaczej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r., 50 proc. powierzchni stropodachu z tarasem zieleni, (nie mniej jednak niż 10 m2) może być doliczone do powierzchni biologicznie czynnej działki. Ma to znaczenie w przypadku małej działki i ograniczonej dopuszczalnej powierzchni zabudowy.
Dach płaski
Jeśli masz do dyspozycji niedużą działkę, a chcesz by dom miał jak najmniejszą powierzchnię zabudowy, warto rozważyć wybór stropodachu. Płaski dach pozwala na więcej możliwości komponowania elewacji domu niż w przypadku dachu spadzistego. Możesz pozwolić sobie na nowoczesne i oryginalne okna lub drzwi, które nie będą kolidowały z formą dachu.