Ogrzewanie podłogowe w domu – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe w domu – czy warto?


Idealny dom to nie tylko ładna konstrukcja budynku, funkcjonalnie urządzone wnętrza czy nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. To także ciepło uzyskiwane dzięki odpowiedniemu ogrzewaniu. Zabezpiecz swój dom przed nadmierną stratą ciepła i wybierz ogrzewanie podłogowe. Poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępuje ocieplanie domu wysoką temperaturą wydobywającą się z grzejników. Czy system montowany pod drewnem, płytkami lub panelami to dobre rozwiązanie? Zobacz, jak działa ogrzewanie podłogowe, jakie są jego zalety, a także, gdzie nie należy go stosować.

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

System rurek, przez które ma przepływać ciepła woda, montowany jest pod podłogą. Zanim przystąpisz do jego montażu, przygotuj dokładnie projekt całej instalacji. Ułatwi to pracę Tobie lub ekipie, którą zatrudnisz. Zmniejszysz też ryzyko popełnienia błędu.

Rurki układa się na mokrej wylewce betonowej, która powinna być gładka, co jest bardzo ważne przy późniejszym układaniu paneli czy kafelków. Wyrównanie powierzchni sprawi, że podłoga nie będzie się unosić ani pękać.

Powierzchnia, w której zamontowano ogrzewanie, powinna być otoczona izolacją brzegową. Do jej zadań należą:

Do poziomej izolacji cieplnej wykorzystuje się sztywne płyty styropianowe lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicą. Pamiętaj, że pomiędzy płytami nie możesz zostawić żadnych szczelin – w łatwy sposób połączysz je za pomocą taśmy izolacyjnej.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe jest tańsze niż tradycyjny sposób zwiększania temperatury we wnętrzu. Choć montaż instalacji i materiały są droższe niż grzejniki, to mniejsze rachunki mogą znacznie odciążyć Twój budżet. Dzieje się tak, ponieważ w ogrzewaniu podłogowym woda nie musi osiągać aż tak wysokiej temperatury, jak w grzejnikach. Temperatura we wnętrzu zwiększa się za pomocą konwekcji.

Bardzo ważne jest także to, że ciepło z ogrzewania podłogowego dociera do każdej części pomieszczenia. Grzejnik podnosi temperaturę głównie w miejscu, w którym jest ustawiony.

Montaż ogrzewania podłogowego pozwoli Ci również zaoszczędzić miejsce przy ścianach. Aby grzejnik działał sprawnie i ocieplał jak największą część pomieszczenia, nie można zastawiać go żadnymi meblami. Brak tego elementu przy ścianie sprawi, że będziesz mógł zagospodarować wolną przestrzeń w wybrany przez siebie sposób, np. wstawić w to miejsce komodę, szafkę nocną, a nawet łóżko.

Ogrzewanie podłogowe – gdzie unikać?

Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych. Montaż tego systemu jest najefektywniejszy na parterze, pod którym znajduje się ochładzająca podłogę piwnica.

Ogrzewania podłogowego nie warto montować w wysokich i bardzo rozległych halach. Nieopłacalne jest także umieszczenie tego systemu w domkach letniskowych, w których przebywa się maksymalnie kilkanaście dni w roku. Aby we wnętrzu osiągnąć oczekiwaną temperaturę, konieczne jest wcześniejsze włączenie systemu. Rurki pod podłogą długo się ogrzewają i bardzo długo się chłodzą. Oznacza to, że nawet po Twoim wyjeździe system będzie niepotrzebnie działać.

Zobacz także: Tanie ogrzewanie domu – w co najlepiej zainwestować?

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).