Tanie ogrzewanie domu – w co najlepiej zainwestować?

Tanie ogrzewanie domu – w co najlepiej zainwestować?


Dwutlenek węgla jest jednym z gazów cieplarnianych; powoduje też duże zanieczyszczenie środowiska. Eksperci apelują o ograniczenie emisji tej substancji – podczas wyboru paliwa do ogrzewania domu warto wziąć pod uwagę tę sugestię nie tylko ze względów ekologicznych.

Decyzja o wyborze określonego systemu grzewczego powinna zostać podjęta z uwzględnieniem wielu czynników, w tym ewentualnej szkodliwości paliwa dla środowiska. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: gaz ziemny, płynny, olej, węgiel, drewno, pompa ciepła. Przed analizą tych konkretnych propozycji warto zadać sobie jednak kilka podstawowych pytań:

  1. Jaki jest koszt jednostki danego paliwa?
  2. Ile zapłacisz za instalację systemu?
  3. Czy jest możliwe podłączenie danego systemu w Twojej okolicy?
  4. Czy jego obsługa wymaga od Ciebie dużego zaangażowania?
  5. Czy dysponujesz miejscem do przechowywania danego paliwa?
  6. Jaka jest jego szkodliwość dla środowiska?

Piec gazowy – nie zawsze najlepsze rozwiązanie

Często uważa się ogrzewanie gazem ziemnym za dobry wybór ze względu na wygodę użytkowania kotła, który pracuje bez nadzoru. Przeszkodą nie do pokonania może się jednak okazać położenie domu, jeśli jest oddalony od sieci gazowej. Do większości gospodarstw w kraju dociera gaz wysokometanowy, oznaczany symbolem W. Osoby, które używają go do gotowania, ogrzewania domu czy podgrzewania domu są zaliczane do grup taryfowych od 1 do 3. Oznacza to, że zużycie przez nich gazu nie przekracza 8000 m3 rocznie. Dla domu o powierzchni około 150 m2 koszty ogrzewania gazem ziemnym oscylują między 4500 a 5500 złotych w skali roku.

 

GAZ ZIEMNY

ZALETY

WADY

Stosunkowo tanie kotły, łatwe w montażu i konserwacji. Cena – nie jest najniższą dostępną na rynku.
Niska awaryjność urządzeń. Dom musi być położony w okolicy, gdzie jest zamontowana sieć gazowa – samodzielne doprowadzenie rury z gazem się nie opłaca – kilkaset metrów może kosztować kilkanaście tysięcy złotych.
Kotły pracują bez nadzoru właściciela, nie produkują sadzy i popiołu. Konieczny montaż instalacji, która zabezpieczy połączenie domu z gazociągiem.
Mała awaryjność urządzeń.  
Przyjazne dla środowiska.  
Podłączenie do rurociągu gwarantuje stałą dostawę gazu.  

 

Alternatywą może być gaz płynny, jednak jego podstawowa wada to cena dwukrotnie przekraczająca koszty ogrzewania gazem ziemnym. Jeśli nie masz dostępu do sieci gazowej, to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj też, że okaże się konieczna instalacja zewnętrznego zbiornika uzupełnianego przez dostawcę około dwa razy w roku. Opłata może być uiszczana z góry – za cały zbiornik lub według zużycia. Istnieje też możliwość wydzierżawienia zbiornika.

GAZ PŁYNNY

ZALETY

WADY

Stosunkowo tanie kotły, łatwe w montażu i konserwacji. Cena – dwukrotnie przewyższa koszty ogrzewania gazem ziemnym.
Dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy w okolicy nie ma sieci gazowej. Działka musi spełniać wymogi do instalacji zewnętrznego zbiornika gazu – być odpowiednio oddalona od budynku, granic posesji, przewodów elektrycznych.
Kotły pracują bez nadzoru właściciela, nie produkują sadzy i popiołu. Montaż zewnętrznego zbiornika i przyłącza, za którego pomocą gaz będzie dostarczany do domu, to dodatkowy koszt kilku tysięcy złotych.
Przyjazny dla środowiska.  

 

Piece CO – na drewno czy na węgiel?

Użycie węgla kamiennego w celu ogrzania domu jest coraz bardziej krytykowane głównie ze względu na zwiększoną emisję szkodliwego dwutlenku węgla do środowiska, a także fakt, że węgiel to paliwo nieodnawialne – z czasem odpłatność za jego wydobycie może znacznie wzrosnąć.

Popularność tego surowca w polskich gospodarstwach wynika z jego niskich kosztów. Przy założeniu, że korzystasz z nowoczesnych kotłów węglowych, cena ogrzania domu o powierzchni około 150 m2 to 3500 złotych.

Należy też pamiętać, że istnieje wiele rodzajów węgla, do których są dostosowane typy kotłów, dlatego trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta w tej kwestii. Najprostsze urządzenia wykorzystują węgiel typu orzech (o wielkości ziaren 25–80mm). Typ groszek, o średnicy od 5 do 25 mm, jest spalany w kotłach retortowych, gdzie są zainstalowane automatyczne podajniki paliwa. Można zainwestować też w najtańszy miał węglowy, jednak w wyniku jego spalania do atmosfery uwalnia się najwięcej zanieczyszczeń i wytwarza się dużo popiołu.

WĘGIEL KAMIENNY

ZALETY

WADY

Stosunkowo tanie kotły. Szkodliwy dla środowiska.
Niska cena paliwa. Kocioł wymaga regularnego nadzoru ze strony właściciela, samodzielnego napełniania kotła i usuwania popiołu.
  Konieczne pomieszczenie do jego przechowywania.

 

Drewno to paliwo bardziej przyjazne środowisku niż węgiel kamienny. Do ogrzewania domu najczęściej wykorzystuje się drewno opałowe. Należy pamiętać, że nie może być ono świeże – wilgotność działa niekorzystnie na kocioł, obniża też ilość produkowanej w wyniku spalania energii. Drewno ma niższą wartość opałową niż węgiel, a podobną do tej, jaką można uzyskać z peletów i brykietów, czyli sprasowanych trocin i odpadków, dostępnych w postaci granulatu. Do ogrzania domu o powierzchni około 150 m2 potrzeba około 4–5 ton peletu w skali roku, koszt jednej tony to wydatek około tysiąca złotych.

DREWNO

ZALETY

WADY

Przyjazny dla środowiska. Konieczne pomieszczenie do jego przechowywania.
Stosunkowo niska cena paliwa.  
Kotły łatwe do utrzymania w czystości.  
Kotły nie wymagają dodatkowej obsługi.  

 

Decydując się na ogrzewanie paliwami stałymi – drewnem i węglem – należy pamiętać, że to utrudni zastosowanie ogrzewania podłogowego. Wymaga ono bowiem utrzymania niskiej temperatury powierzchni grzejnej, co dla pieców opalanych paliwami stałymi stanowi duże wyzwanie. Najprawdopodobniej konieczna okaże się instalacja dodatkowych sterowników lub układu mieszającego.

Olej opałowy – przyjazny środowisku, ale drogi

Olej opałowy jest bardzo przyjazny dla środowiska, jednak jego cena może być dla wielu osób zaporowa – aby ogrzać dom o powierzchni 150 m2, trzeba wydać między 7500 a 8500 złotych. Kosztowna będzie też instalacja odpowiedniego kotła; najdroższy, ale też najbardziej wydajny kocioł kondensacyjny to wydatek rzędu 25 tysięcy złotych. Konieczna okaże się także instalacja specjalnego zbiornika do jego przechowywania, który musi zostać zamontowany w oddzielnym pomieszczeniu.

OLEJ OPAŁOWY

ZALETY

WADY

Przyjazny dla środowiska. Wysoka cena paliwa.
Paliwo łatwo dostępne. Konieczne pomieszczenie do jego przechowywania.
Kotły łatwe do utrzymania w czystości. Wysoki koszt instalacji kotła.
Kotły nie wymagają dodatkowej obsługi. Kocioł wymaga częstszego niż w przypadku gazu ziemnego serwisowania i przeglądów.
Bezpieczne użytkowanie – olej opałowy ma wysoką temperaturę zapłonu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu.  

 

Pompa ciepła – rozwiązanie najlepsze dla środowiska

Zakup pompy ciepła wiąże się z wysokimi kosztami, jej niewątpliwą zaletą jest jednak brak szkodliwego oddziaływania na środowisko. Ponadto pompa przetwarza powietrze z ciepła, wód powierzchniowych i gruntu. Koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 plasuje się między 2000 a 3500 złotych.

POMPA CIEPŁA

ZALETY

WADY

Przyjazna dla środowiska. Wysoka cena instalacji.
Brak konieczności zakupu opału.  
Montaż możliwy w każdych warunkach.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje