Ogrzewanie garażu – czy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie garażu – czy warto się na nie zdecydować?


Ogrzewanie garażu wolnostojącego jest przydatne wówczas, gdy planujesz zimą przechowywać w nim sprzęt lub materiały źle znoszące spadki temperatur. Ogrzewanie jest również niezbędne, jeśli to pomieszczenie to Twoja pracownia, warsztat czy pomieszczenie rekreacyjne. Jeśli zaś Twój garaż został zaprojektowany w bryle budynku, to warto go ogrzewać, aby zwiększyć komfort cieplny w domu. Dowiedz się, jak ogrzewać garaż i dlaczego warto to robić!

Z tekstu dowiesz się:

Zainstalowanie ogrzewania w garażu nie tylko zwiększa Twój komfort podczas jego użytkowania, ale też niesie za sobą inne wymierne korzyści. W tym tekście podpowiadamy, dlaczego warto pomyśleć o ogrzewaniu garażu i jaki rodzaj ogrzewania wybrać.

Komfort cieplny domu a ogrzewanie garażowe

Zanim jeszcze zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak ogrzać garaż, warto pomyśleć o jego uszczelnieniu. Zaizolowanie głównych ujść ciepła – czyli bramy i okien – pomoże Ci bowiem sprawić, że ogrzewanie będzie skuteczniejsze i bardziej ekonomiczne niezależnie od tego, jakie źródło ciepła wybierzesz.

Zadbanie o odpowiednią izolację jest szczególnie istotnie w przypadku garażu zawartego w bryle budynku lub połączonego z budynkiem. Uszczelnienie przekłada się bowiem także na ograniczenie uciekania ciepłego powietrza z domu. Między garażem a pomieszczeniami w domu zawsze będzie się  utrzymywała różnica temperatur, która sprzyja stratom ciepła (nawet w ogrzewanym garażu temperatura waha się między 5 a 8°C). Inwestorzy decydujący się na tanie ogrzewanie garażu w bryle budynku często jednak zapominają, że nie poprawi ono komfortu cieplnego w domu, jeśli zabraknie odpowiedniej izolacji garażu:

Podczas izolowania swojego garażu pamiętaj jednak, że nie może być on absolutnie szczelny, ponieważ w takim wypadku w jego wnętrzu będą się gromadzić wilgoć oraz spaliny, co jest szkodliwe zarówno dla samochodu i samego budynku, jak i dla Ciebie.

Ocieplony garaż możesz ogrzewać w dowolny sposób lub też… pozwolić, aby ogrzewał się sam dzięki ciepłemu powietrzu docierającemu z domu.

Jakie ogrzewanie do garażu?

Czym ogrzać garaż i w jaki sposób najlepiej to robić? Wiele zależy od tego, w jakim celu chcesz utrzymywać w nim dodatnią temperaturę:

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli Twój garaż służy Ci wyłącznie do parkowania samochodu, wystarczy ciepło, które dociera do niego z domu. Duża część osób decyduje się jednak na ogrzewanie garażu, bo sądzi, że wpłynie ono pozytywnie na stan ich samochodu zimą (np. na żywotność akumulatora). Faktycznie: samochód stojący przez noc w ogrzewanym budynku rano odpala szybciej, zaś wycieraczki samochodowe nie przymarzają do szyb. Warto jednak pamiętać, że częste odmrażanie podwozia samochodu, na którym zimą gromadzi się błoto pośniegowe zmieszane z solą drogową, przyśpiesza jego korozję. Jeśli więc decydujesz się na ogrzewany garaż, to w szczególnie śnieżne dni przed wjechaniem do niego oczyść podwozie swojego samochodu ze śniegu i soli drogowej.

Decydując się na ogrzewanie w garażu, pomyśl o funkcji, jaką ma on pełnić, i zadbaj o dokładną izolację bramy i okien budynku. Takie działania pozwolą Ci wybrać najlepszą dla Twojej sytuacji metodę ogrzewania i zadbać o to, aby wydatki na ogrzewanie garażu nie zrujnowały domowego budżetu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje