Koszty budowy domu w 2015

Koszty budowy domu w 2015


Zmiany w prawie budowalnym, o których mowa była już w zeszłym roku, stały się faktem. Zanim zaczną obowiązywać na dobre, warto się przygotować, wybrać gotowy projekt i sprawdzić koszty budowy domy w 2015 roku.

Budowa domu to nie lada wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i planowania całego przedsięwzięcia. Jeśli wybrałeś już gotowy projekt domu, który podbił Twoje serce, na pewno zastanawiasz się, ile będzie kosztować Cię budowa. Podpowiadamy jakie są koszty, z którymi należy liczyć się na poszczególnych etapach inwestycji.

Projekty domów z kosztorysem

Marzysz o przestronnej rezydencji, a może o małym, parterowym domku? Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj, że to właśnie od projektu zależą koszty budowy. Nie tylko powierzchnia domu wpływa na koszty. Również obecność garażu (które może być jedno- lub dwustanowiskowy), podpiwniczenia czy też rodzaj dachu i jego pokrycia. Wszystkie te elementy wpływają na Twój budżet. Także lokalizacja inwestycji (w sercu miasta czy na terenach podmiejskich) decyduje o kosztach zakupu działki.

W takiej sytuacji wygodnym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu wraz z kosztorysem w sprawdzonej pracowni architektonicznej. Duża część projektów zawiera informacje o koszcie budowy domu systemem gospodarczym do stanu wykończeniowego, a pozostałe są na bieżąco uzupełnianie o te informacje.

System gospodarczy czy ekipa budowlana?

Jeśli chcesz oszczędzić, możesz zdecydować się na budowę systemem gospodarczym, która pozwala ograniczyć nie tylko koszty, ale też realizować inwestycje zgodnie z własnym harmonogramem i możliwościami finansowymi. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność kosztów, ale konieczność aktywnego zaangażowania się w cały proces powstawania domu, rozeznanie w temacie doboru materiałów i „budowlanki”. Opcją bardziej wygodną, ale i kosztowniejszą jest wynajęcie ekipy budowlanej.

Do określenia szacunkowych kosztów budowy w 2015 roku wzięliśmy pod uwagę domu o powierzchni 114,5 m2.

Po pierwsze – koszty fundamentów w 2015 roku

Grunt to dobrze zacząć budowę, czyli postawić solidne fundamenty pod inwestycję. Możesz wybrać dwa sposoby: fundamenty z betonu wylewanego w deskowaniu lub wmurowania z bloków betonowych. W przypadku deskowania koszt materiałów będzie niższy niż bloczków, jednak łączny koszt z robocizną będzie zbliżony do poziomu 32-35 tys. zł.

Pamiętaj, że im grubsze fundamenty, tym wyższy koszt ich wylania. Również bardziej „wymagające” podłoże (np. grunt o małej nośności) wymagać będzie mocniejszych, droższych fundamentów.

Koszt ścian zewnętrznych w 2015 roku

W przypadku ścian zewnętrznych ceny ulegają znacznym wahaniom i są różne w zależności od regionu kraju. Całkowity koszt budowy ścian przy użyciu bloczków ceramicznych waha się od 35 do 37 tys. zł. (warstwa nośna i elewacja). Jeśli zależy Ci na izolacji cieplnej na najwyższym poziomie, wybierz wełnę mineralną, która jednak podnosi koszt budowy ścian o ok. 2,5 tys. zł.

Koszty stropów

Koszt wykonania stropów dla domu o powierzchni 114,5 m2 wyniosą ok. 27 tys. zł. Wybierając strop prefabrykowany z płyt kanałowych oszczędzisz 7 tys. zł. Jeśli zdecydujesz się zastąpić strop gęstożebrowy lepiej przewodzącym ciepło stropem monolitycznym, wydasz ok. 35 tys. zł.

Koszt dachu w 2015 roku

W zależności od tego czy wybierzesz dach jedno- czy wielospadowy, jego cena będzie inna. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachowa, tym automatycznie jej koszt będzie wyższy. Budowa i pokrycie dachu trwałą dachówką ceramiczną to koszt ok. 47-50 tys. zł.

Koszty budowy w 2015 – okna

Jeśli zależy nam na trwałych i ekologicznych rozwiązaniach, można zdecydować się na montaż okien drewnianych. Niestety ich koszt znacznie przewyższa okna plastikowe, których koszt w przypadku domu do 100 m2 może wynieść od 15 do 20 tys. zł. Okna drewniane natomiast to wydatek rzędu 30 tys. zł. Rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzić chociaż w części na zakupie stolarki okiennej jest montaż w okien drewnianych w najbardziej reprezentacyjnych częściach domu (np. w salonie), a w pozostałych okien z PCV.

 

Wybrałeś projekt swojego nowego domu? Zamów profesjonalne kosztorysy:

kosztorys stanu surowego

kosztorys ślepy stanu surowego

kosztorys stanu wykończonego

kosztorys ślepy stanu wykończonego

 

Pamiętaj:

  1. Kosztorys inwestorski ma charakter poglądowy i określa szacunkowy koszt jaki poniesiesz.
  2. Wszystkie kosztorysy zostały sporządzone w oparciu o Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz uśrednione ceny materiałów, robocizny i sprzętu.

Zestawione koszty robót nie stanowią ceny, a jedynie szacunkową wartość, która powinna zostać zweryfikowana przez inwestora oraz wykonawc

 

DISCOUNT WEDDING DRESSES

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje