Wybór zamka do drzwi zewnętrznych powinien uwzględniać stopień panującego zagrożenia. Dowiedz się, jakie są rodzaje zamków, i zapewnij swojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo.
Rodzaje zamków
Zamki można podzielić na dwa typy: główny i dodatkowy. Zamek główny stanowi podstawowe zabezpieczenie drzwi przed włamaniem, natomiast dodatkowy pełni funkcję pomocniczą. Zasadnicza różnica między rodzajami zamków polega jednak na wykorzystanej technologii i sposobie ich montowania.
Zamki standardowe:
- Wpuszczany – rodzaj zamka, który jest montowany bezpośrednio w skrzydle drzwiowym. Posiada najczęściej tzw. wkładkę bębenkową, czyli mechanizm odciągania zapadki za pomocą klucza. Wśród zamków wpuszczanych można dodatkowo wyróżnić zamek podklamkowy i zamek wielopunktowy. Ten ostatni blokuje drzwi w kilku miejscach jednocześnie. Zamek wpuszczany stosuje się zwykle jako zamek główny.
- Nawierzchniowy – zamek instalowany na skrzydle drzwiowym. Jego mechanizm może być oparty na zasuwie lub ryglach. Obie opcje sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Specjalna blokada pokręteł uniemożliwia otwarcie zamka od zewnątrz.
Zamki elektroniczne:
- Na kartę zbliżeniową – zamek, który nie wymaga klucza. Specjalna karta zbliżeniowa umożliwia jego otwarcie. Sprawdza się zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i w środku budynku. Nie cieszy się popularnością wśród inwestorów prywatnych. Natomiast często jest wykorzystywany przez biura i hotele, w których karta zbliżeniowa ułatwia korzystanie z dostępnych pomieszczeń i uniemożliwia wejście osobom trzecim.
- Szyfrowy – rodzaj zamka, który otwiera się po wprowadzeniu ustalonego kodu. Jest zasilany poprzez sieć energetyczną, ale dzięki baterii może działać również bez prądu.
Zamek z atestem
Na rynku dostępne są setki zamków głównych i dodatkowych. Aby mieć pewność, że zabezpieczą Cię przed włamaniem, wybierz taki, który posiada odpowiedni atest potwierdzający jego jakość. Może to być na przykład atest Zakładu Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakupiony przez Ciebie zamek ochroni Twój dom przed nieproszonymi gośćmi. Weź jednak pod uwagę, że nie każdy producent oferuje zamki z atestem. Nawet tak znane marki jak Gerda mają w swoim portfolio zamki bez atestu.
Rodzaj klucza
To ważny element, o którym często się zapomina. Klucz powinien dobrze leżeć w dłoni i lekko się przekręcać po włożeniu do zamka. Najlepiej, jeśli jest łatwy w użyciu, a otwarcie drzwi nie wymaga dociskania klucza w głąb zamka i przekręcania go po raz kolejny w określoną stronę. Skomplikowany mechanizm może utrudnić otwieranie drzwi dzieciom i osobom starszym. Zwróć też uwagę, czy istnieje możliwość dorobienia klucza w przypadku zgubienia. Najbezpieczniejsze są te klucze, których kopie można dorobić tylko w autoryzowanych punktach wskazanych przez producenta.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zamek powinien być dostosowany do poziomu panującego zagrożenia. Pamiętaj jednak, że ważne jest również usytuowanie drzwi zewnętrznych oraz lokalizacja domu na działce. Jeśli drzwi wejściowe są widoczne z okien domu lub przynajmniej z okien sąsiada, prawdopodobieństwo włamania maleje. Postaraj się również, by w pobliżu drzwi zewnętrznych nie znajdowało się źródło prądu. Dzięki temu potencjalny złodziej nie będzie mógł podłączyć narzędzi umożliwiających wtargnięcie do budynku, np. wiertarki czy piły mechanicznej. W ten sposób zapewnisz swojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo.