W przypadku budowy domu metodą gospodarczą wybór odpowiedniej ekipy budowlanej ma zasadniczy wpływ na koszt i jakość robót. Jednym z najważniejszych fachowców jest dekarz, od którego umiejętności zależy trwałość pokrycia dachowego.
Dach to zwieńczenie domu, dlatego jest kładziony na ostatnim etapie budowy. Warto jednak wcześniej zadbać o odpowiedniego fachowca, gdyż szukanie dekarza w ostatniej chwili to ryzykowne posunięcie. Pomimo wysokich cen za roboczogodzinę najlepsi fachowcy w branży mają zarezerwowane terminy nawet na kilkanaście miesięcy do przodu. Nic w tym dziwnego, gdyż staranne wykonawstwo będzie kluczem do trwałego i długowiecznego pokrycia dachowego.
Jeśli więc w porę nie zatrudnimy wykwalifikowanego dekarza, jakość wykonania dachu przez niedoświadczonego pracownika może pozostawiać wiele do życzenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ solidny i trwały dach to kwestia dobrych i sprawdzonych materiałów, lecz także fachowców, którzy go położą. Dach wykonany niezgodnie ze sztuką dekarską trudno poprawić. Jego naprawa może być tym kosztowniejsza, im droższe było pokrycie dachowe oraz im bardziej skomplikowany jego kształt.
Dekarz z polecenia
W przypadku poszukiwania ekipy budowlanej, a więc i dekarza, warto zasięgnąć opinii znajomych. Być może ktoś z naszego otoczenia w przeszłości współpracował z kimś godnym polecenia. W ten sposób najłatwiej dotrzeć do sprawdzonej osoby. Jeśli jednak nie mamy możliwości zatrudnienia dekarza od znajomych, warto zwrócić się o pomoc do cechów rzemiosł lub stowarzyszeń dekarskich. Może to być np. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Mazowieckie Stowarzyszenie Dekarzy, Małopolski Dekarz lub Wielkopolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Tego typu stowarzyszeń warto poszukać na terenie większych miast oraz województw. Dekarz zrzeszony jest bardziej wiarygodny niż taki, który nie należy do żadnego cechu. Warto szukać fachowca mającego Certyfikat BRAAS.
Kiedy rozpocząć poszukiwania dekarza?
Im szybciej zaczniemy poszukiwania dekarza, tym łatwiej o termin u sprawdzonego fachowca. Nie należy jednak robić tego kilka lat przed budową domu. Optymalny będzie moment ukończenia fundamentów. Wówczas zostanie zapas czasu, aby znaleźć fachowca, który zasugeruje konkretne rozwiązania murarzom i cieślom. Warto wiedzieć, że współpraca dekarza i cieśli to istotny etap budowy domu. Jeśli więźbę dachową wykonuje cieśla, to jej odbiór końcowy dobrze powierzyć dekarzowi. Specjalista na miejscu oceni stan więźby i zleci poprawienie tego, co może przeszkadzać podczas układania pokrycia.
Jak sprawdzić fachowca?
Prawdziwy fachowiec pochwali się dyplomem mistrzowskim w zawodzie dekarza, co uwiarygadnia jego umiejętności. Nie wolno jednak bazować na samych dokumentach, gdyż w przypadku kładzenia dachów wiedza teoretyczna to jedno, a praktyczna drugie. Poprośmy dekarza o numery telefonów do jego poprzednich klientów. Jeśli i oni nie będą mieli zastrzeżeń do jego pracy, prawdopodobnie znaleźliśmy odpowiedniego fachowca. Warto pamiętać, że profesjonalny dekarz nim wyceni swoją usługę, niemal na pewno zechce zobaczyć projekt dachu, a ponadto będzie dysponował własnym sprzętem potrzebnym do ułożenia dachu. Profesjonalista może też posiadać zaświadczenie o ubezpieczeniu wykonawcy od wypadków budowlanych i błędów wynikających z tytułu wykonywanego zawodu. Taki dokument to gwarancja uzyskania odszkodowania w przypadku uszkodzenia pokrycia w czasie budowy.
Podpiszmy umowę z dekarzem
Przed wykonaniem prac dekarskich warto podpisać umowę, w której wyszczególnimy wszystko, czego oczekujemy od dekarza. Jeśli mamy zaufanie do dekarza możemy pozostać przy umowie ustnej. Warto jednak pamiętać, że wszelkie ustalenia słowne, które nie zostaną poparte formą pisemną, mogą być bezużyteczne, gdy będziemy chcieli udowodnić wykonawcy niedotrzymanie warunków umowy. W przypadku wad konstrukcji dachu pozbędziemy się możliwości dochodzenia swoich praw.
Co powinno znajdować się w umowie z dekarzem?
- dane zleceniodawcy i wykonawcy
- jasno określony zakres prac
- termin rozpoczęcia prac i szczegółowy harmonogram ich prowadzenia
- termin oddania gotowego dachu
- całkowity koszt usługi
- zapis o odpowiedzialności wykonawcy za uszkodzenie istniejących już instalacji.
Przedłożenie umowy na wykonanie dachu w formie pisemnej to również dobry sprawdzian, aby sprawdzić wiarygodność dekarza. Większość pseudospecjalistów na widok takiego dokumentu zrezygnuje z wykonania zlecenia lub będzie podważało zasadność niektórych punktów. Szczególnie wiele emocji budzi zapis o całkowitym koszcie wykonywanych prac, gdyż to zamyka możliwość generowania dodatkowych wydatków. Prawdziwy specjalista z góry wyliczy, ile materiałów będzie potrzebnych, aby wykonać pokrycie dachowe zgodnie ze sztuką.