Filary w domu – co warto o nich wiedzieć?

Filary w domu – co warto o nich wiedzieć?


Czym różnią się dzisiejsze domy od tych budowanych kilkanaście lat temu? Przede wszystkim planowaniem przestrzeni. Dziś ważne są duże przestrzenie i ograniczenie ilości ścian, co wymaga uwzględnienia w projekcie filarów lub słupów. Niestety często okazuje się, że filar potrzebuje odpowiedniego zaaranżowania, aby komponował się z wnętrzem.

Co zrobić, aby filar stał się jednym z atutów wnętrza? Wystarczy znaleźć pomysł na przeznaczenie słupa i odpowiednio wykorzystać jego wygląd. To łatwiejsze niż myślisz!

Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych rad.

 

Czy Twój dom potrzebuje filarów?

Wykorzystanie filarów da Ci swobodę w tworzeniu przestrzeni. Pozwoli zrezygnować z kilku ścian działowych lub rozmieścić je w miejscach, w których inaczej byłoby to niemożliwe.

Filary pełnią przede wszystkim funkcję konstrukcyjną: wspierają strop, utrzymują ciężar wyższej kondygnacji i przenoszą go niżej. Dzięki nim całe obciążenie skupia się na mniejszej powierzchni niż kilkumetrowa ściana. Pamiętaj, że przy tak dużym ciężarze słup musi być wytrzymalszy niż ściana, a jego fundament szerszy i grubszy.

Wytrzymałość filaru nie jest najistotniejsza, jeśli pełni on wyłącznie funkcję dekoracyjną. Finezyjnie zaaranżowany może stać się atutem salonu, poddasza lub kuchni.

O tym, jak będzie wyglądał ten element domu, musisz decydować na kilku etapach:

 

Sprawdź, jak wyglądają poszczególne etapy budowy domu.

 

Stwórz filar idealny – 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Podstawą określania kształtu filarów i słupów są obliczenia konstrukcyjne. Działa tu zasada – im obciążenie większe, tym słup grubszy. Kształt uzależniony jest również od materiału, z którego zostanie wykonany filar. Pamiętaj, że słup żelbetonowy zawsze będzie mniejszy niż słup murowany. Poinformuj architekta, że filary w Twoim domu będą miały szczególną wartość aranżacyjną. Twoja czujność pozwoli w odpowiednim momencie skorygować wszelkie usterki. Jeśli masz już swoją wizję wnętrza, to zastanów się, jaki kształt filarów będzie pasował do Twojego domu. Wcześniejsza decyzja oszczędzi Ci dodatkowych wydatków na etapie prac wykończeniowych.

Według Platona proporcja jest ważną cechą piękna. Bez proporcjonalnych filarów Twój dom straci cząstkę atrakcyjności. Odpowiednie proporcje podporządkuj otoczeniu. Zastanów się, jaki całościowy efekt chcesz uzyskać w połączeniu z meblami. Zbyt smukły filar w towarzystwie ciężkich mebli, masywnych ścian i szerokich schodów może sprawiać wrażenie niestabilnego. Zachowaj również odpowiednią proporcję filarów składających się na kolumnadę.

Niby detal, a jednak bardzo istotny dla całego wnętrza. Producenci oferują gotowe zwieńczenia (głowice) oddzielające filar od sufitu i podłogi. Możesz wybierać spośród gipsowych, kamiennych, poliuretanowych materiałów, pasujących do wnętrza w każdym stylu. Zwieńczeniem może być również inny materiał dopasowany do wnętrza – np. drewno (takie samo jak to, z którego zrobione są meble) lub kafelki (pasujące do podłogowych).

Nowoczesna przestrzeń z kolumnadą rzymskich filarów? Takie zestawienie wygląda komicznie. Pamiętaj, że odpowiedni kształt, proporcje i zwieńczenie to nie wszystko. Istotny jest również styl filarów i słupów – pasujący do stylu wnętrza. Jeśli nie wiesz, w jakim stylu urządzisz swój dom, zdecyduj się na zwykły filar, który odpowiednio wykończysz na ostatnim etapie prac.

 

Gdzie postawić filar?

Nikt nie chciałby, schodząc ze schodów, natykać się na betonowy słup lub codziennie ćwiczyć slalom między kolumnadą.

Oto kilka rad, gdzie filar sprawdzi się idealnie i jak wkomponować go łatwo we wnętrze.

Schody – często schody bez towarzystwa słupa prezentują się gorzej. Filar ustawiony w miejscu, gdzie rozpoczynają się schody, może być rozpoczęciem atrakcyjnej poręczy. Ustawienie go tam, gdzie schody się kończą, umożliwi otwarcie drugiej kondygnacji.

Mebel – każda półka w domu jest na wagę złota. Filary ustawione w niezbyt dalekiej odległości możesz połączyć drewnianymi lub szklanymi półkami (wszystko zależy od aranżacji wnętrza), na których ustawisz książki, kolorowe szkło lub pamiątki z podróży.

Wydzielanie stref – brak ścian nie musi oznaczać chaosu. Za pomocą filarów możesz wyznaczyć strefy w swoim mieszkaniu, np. strefę wypoczynku oddzielić od jadalni. W drewnianym domu jako filary idealnie sprawdzą się odarte z kory pnie drzew.

Kolumnada – obok słupa pełniącego funkcję konstrukcyjną warto dostawić kolejny lub kilka kolejnych słupów tworzących kolumnadę. Takie zestawienie akcentuje przestrzeń oraz może posłużyć do wydzielenia stref naszego domu.

Ukryty – filar może być zupełnie niedostrzegalny, jeśli ukryjemy go w płaszczyźnie ściany. Odciąża on ścianę, usztywnia ją oraz usuwa ryzyko jej odkształcenia.

 

Słupy na planach wyglądające niepozornie mogą stać się uciążliwe w codziennym życiu, jeśli:

– stoją na środku pokoju,

– pojawiają się pod spadzistymi i rozbudowanymi dachami, gdzie drewniana konstrukcja okazuje się za słaba,

– nie chcą współgrać z rozmieszczeniem pomieszczeń. Źle ustawione filary mogą komplikować korzystanie ze schodów, uniemożliwią wstawienie większego stołu lub dużych mebli do jadalni.

 

8 sposobów na wykończenie filarów?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje