ETAPY BUDOWY DOMU

ETAPY BUDOWY DOMU


Nie wiesz, jak wygląda budowa domu krok po kroku? Jeśli jesteś zafascynowany procesem powstawania domu i zastanawiasz się, jak na pustej działce powstaje budynek gotowy do zamieszkania, przeczytaj nas tekst, który ilustruje etapy budowy domu.

Własny dom to bardzo poważna inwestycja, być może najważniejsza w całym Twoim życiu. Do tego typu zadania należy przygotować się jak najlepiej. Budowa pochłania zazwyczaj naprawdę sporo czasu, więc warto przed rozpoczęciem prac zaplanować, jak będzie przebiegać. Jest to wręcz niezbędne, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że harmonogramu budowy domu jest koniecznym dokumentem, kiedy staramy się o kredyt Stan zerowy

Kiedy już załatwiłeś wszystkie formalności związane z budową domu, czas przejść do części bardziej aktywnej czyli samych prac z nią związanych. Pierwszy etap kończy się doprowadzeniem budynku do tak zwanego stanu zerowego. Jak wygląda dom w stanie zerowym? Zupełnie nie przypomina miejsca, w którym można zamieszkać. Niezbędne do rozpoczęcia budowy jest wyrównanie działki W międzyczasie powinieneś też zatroszczyć się o pomoc profesjonalnego geodety, który wytyczy fundamenty domu. Stan zerowy obejmuje również wylanie ław fundamentowych, wykonanie przejść instalacyjnych oraz murowanie ścian fundamentowych. Czeka Cię również zaizolowanie przeciwwilgociowe fundamentów, wprowadzenie instalacji podposadzkowych, obsypanie ścian z gruntem i wybetonowanie płyty posadzki. Po ukończeniu tych prac, możesz sobie pogratulować – udało Ci się doprowadzić dom do stanu zerowego. Zajmie Ci to od 2 do 4 tygodni.

Stan surowy otwarty

Kolejnym etapem, do którego chcesz dojść jest stan surowy otwarty. Całkowity czas wykonania może trwać od 2,5 do 4 miesięcy. Po tym czasie Twój dom będzie miał już ściany i więźbę dachową. Na etap surowy otwarty składają się takie prace jak, murowanie ścian nośnych parteru, wykonanie stropu oraz schodów, jeżeli decydujesz się na dom z więcej niż jedną kondygnacją. Do tego dochodzi murowanie ścianek kolankowych poddasza, , montaż więźby dachowej oraz zaizolowanie, ocieplenie i pokrycie dachu. To ciężkie prace, które wymagają dobrej ekipy budowlanej, o którą powinieneś postarać się odpowiednio wcześnie.

Stan surowy zamknięty

Czas na prace, dzięki którym doprowadzisz dom do stanu surowego zamkniętego. To dłuższy proces – trwa od 3 do 5 miesięcy.. Ten etap uwzględnia zamontowanie okien, wstawienie drzwi i ułożenie docelowego pokrycia dachu. Jest to też ostatni moment, w którym bezpiecznie możemy zaplanować zimową przerwę w budowie, o której należy pomyśleć już znacznie wcześniej. Termin przerwy powinien być rozsądnie przemyślany, pogoda nie powinna zniszczyć tego, co już zostało wybudowane.

Prace wykończeniowe

Nazwa może sugerować, że jesteśmy już bardzo blisko zamknięcia prac nad domem, jednak nie jest to prawda. To, ile będą trwać prace wykończeniowe w Twoim domu zależy oczywiście od wielkości domu, budżetu i determinacji, jednak standardowo trzeba poświęcić na to ok. pół roku. Długo? Prac też jest sporo. Wykończeniówka obejmuje między innymi ocieplenie ścian i poddasza, przyłącza i instalacje wenętrzne, tynki i wylewki. Następnie czas na posadzki, malowanie, płytki, panele, gniazdka itp. Po tym dochodzi jeszcze tylko wykończenie elewacji, zadbanie o ogrodzenie, chodniki i podjazdy oraz urządzanie ogrodu, które często zostawia się na wiosnę następnego roku. A co później? Chyba najprzyjemniejsza część czyli aranżacja wnętrza i meblowanie, dzięki którym Twój nowy dom nabierze indywidualnego charakteru.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje