Dach odporny na wiatr – więźba dachowa i optymalne pokrycie

Dach odporny na wiatr – więźba dachowa i optymalne pokrycie


Chociaż średnia prędkość wiatru w Polsce nie może równać się tej z „huraganowych” obszarów Stanów Zjednoczonych, to więźba dachowa odporna na bardzo silne podmuchy jest często koniecznością. Budowa wzmocnionej konstrukcji dachu nabiera szczególnej wagi, jeśli stawiasz dom na terenie mniej zabudowanym. Jak zatem przygotować więźbę dachową na zmagania z wiatrem? Jakie pokrycia dachowe oraz projekty domów będą najlepsze?

Warto zacząć od tego, że każda więźba dachowa jest projektowana tak, aby mogła wytrzymać wiatr wiejący z dużą prędkością. Obecna średnia norma obciążenia dachów wiatrem to ok. 100 km/h, a więc konstrukcje dachowe domów oddanych do użytku teoretycznie powinny wytrzymywać taką siłę podmuchu.

Warto jednak pamiętać, że Polska jest podzielona na 3 strefy wiatrowe, które różnią się od siebie średnią prędkością wiatru. Szczególnie zagrożone silnymi wiatrami są tereny znajdujące się w III strefie wiatrowej, czyli województwa:

Dlatego jeśli zastanawiasz się nad budową domu w jednym z tych województw, dowiedz się, co specjaliści Pracowni Projektów Dobre Domy mają do powiedzenia w kwestii odpowiedniego przygotowania konstrukcji oraz pokrycia dachu na wypadek bardzo silnego wiatru.

Budowa dachu – o czym pamiętać?

Warunkami koniecznymi, aby dach został wykonany w sposób pozwalający mu przetrwać silne obciążenie wiatrem, są przede wszystkim:

Warto pamiętać również o wyborze wytrzymałych materiałów – nie warto oszczędzać na poszyciu lub na jego powierzchni, która została połączona z więźbą. Eksperci potwierdzają, że jednym z najczęstszych powodów zrywania dachówek, jest ich niewystarczające przytwierdzenie do więźby.

Więźba dachowa i poszycie dachu odporne na wiatr

Na samą wytrzymałość dachu oraz jego pokrycia wpływają przede wszystkim 3 aspekty konstrukcji:

  1. Kąt nachylenia dachu – decyduje on o wielkości oddziaływania na dach dwóch sił wywoływanych przez wiatr:

Na dachach jednopołaciowych o kącie nachylenia 45° działają tylko siły parcia, natomiast w projektach domów o kącie nachylenia dachu większym niż 45° (np. domu Mikołaj) należy położyć szczególny nacisk na zabezpieczenie pokrycia siłami ssącymi.

  1. Konstrukcja więźby dachowej – ze względu na to, przed jakimi siłami według obliczeń należy chronić więźbę, wzmocnieniu podlegają następujące elementy konstrukcji dachu:

Istotna jest również konstrukcja wewnętrzna dachu – w przypadku konstrukcji otwartej (poddasze nieużytkowe) należy szczególnie silnie zabezpieczyć więźbę przed siłami ssącymi.

  1. Poszycie dachu – przede wszystkim należy je chronić przed siłą ssącą, która może odrywać dachówki. Można to zrobić dzięki:

Budowa dachu trzymająca się powyższych zaleceń na pewno zapewni Twojemu domowi odpowiednie zabezpieczenie przed silnymi wiatrami. Możesz również zdecydować się budowę jednego z nowoczesnych domów, zaprojektowanych po to, by połączyć energooszczędność z odpornością na wiatr.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).