PROJEKT DOMU A OŚWIETLENIE

PROJEKT DOMU A OŚWIETLENIE


Oświetlenie domu, zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz pełni kilka istotnych funkcji. Prawidłowe rozmieszczenie zapewni komfort i bezpieczeństwo domownikom. Dlatego też już na etapie wyboru projektu domu, należy o to zadbać.

Każdy rodzaj światła – naturalne, dziennie czy sztuczne, wpływa na nastrój, daje poczucie bezpieczeństwa i relaksu. Jako inwestor musisz zwrócić uwagę nie tylko na aspekt estetyczny, ale przede wszystkim na lokalizację wejścia do domu w stosunku do stron świata.

Projekt domu prawdę Ci powie

Chcesz zbudować przestronny dom dla całej rodziny, a może marzysz o małym, parterowym domku? Bez względu na powierzchnię, dom może być jasny i przestronny. Wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać naturalne oświetlenie i wybrać właściwą lokalizację wejścia. Jeśli chcesz by najczęściej użytkowane pokoje były dobrze oświetlone, zwróć uwagę, żeby w projekcie wychodziły one na południowy-wschód lub południowy-zachód i miały duże okna. Natomiast garaż czy pomieszczenia gospodarcze mogę być skierowane na północ.

W każdym projekcie domu znajdziesz szczegółowe informacje na temat wszystkich rodzajów instalacji, w tym oświetleniowej. Najbezpieczniej jest zdecydować się na większą liczbę kontaktów i punktów świetlnych. Lepiej mieć więcej możliwości, niż gdyby nagle miało się okazać, że nie ma gdzie wpiąć kabla od telewizora lub podłączyć blendera w kuchni. Dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy architekta, który uwzględni rozmieszczenie oświetlenia w aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Właściwa droga

Decyzja o tym od której strony powinien być zlokalizowany wjazd do domu, nie może być przypadkowa. Projekt, w którym zaplanowany jest wjazd od północy to najlepsze rozwiązanie, żeby odpowiednio doświetlić pomieszczenia, takie jak pokój dzienny czy kuchnię. Także wybór projektu z wjazdem od strony wschodniej umożliwi duże nasłonecznie pomieszczeń i przydomowego ogrodu. Mniej korzystne warunki słoneczne oferuje natomiast wjazd od południa i zachodu.

W projekcie domu zwróć uwagę na liczbę i rozmieszczenie okien, które umożliwią stały dopływ światła dziennego. Jeśli zdecydujesz się na okna połaciowe, stanowić one będą dodatkowy element, który zapewni doświetlenie wnętrza domu naturalnym światłem i podniesie tym samym komfort komunikacji domowników.

Oświetlenie we wnętrzu

Rozmieszczenie źródeł światła należy zaplanować na etapie projektu i skonsultować z architektem i instalatorem, co znacząco ułatwi prace wykończeniowe. Pamiętaj, że każde pomieszczenie wymaga nieco innego oświetlenia. W kuchni sprawdzi się kilka źródeł światła, które oświetlą całe pomieszczenie, jak i blaty robocze czy szafki. Ciągi komunikacyjne to miejsca, o których oświetlenie należy szczególnie zadbać.

Nie wiesz jakie oświetlenie wewnętrzne wybrać? Tradycyjne czy led? Zobacz nasz poradnik:https://www.dobredomy.pl/poradnik,oswietlenie_energooszczedne__czy_to_sie_oplaca.html

Zmiany w projekcie

Od tego ile i jakie będzie rozmieszczenie źródeł światła w Twoim domu, zależy na ile będzie on komfortowy. Nie musisz znać się na instalacji elektrycznej, aby podjąć decyzje o tym, gdzie mają zostać poprowadzone przewody. Najlepiej zaplanować więcej i zatynkować końce przewodów, tak żeby, gdy zajdzie taka potrzeba nie musieć kuć ścian. W projekcie domu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat sposobu poprowadzenia instalacji elektrycznej. Dokonując zmian w projekcie, należy kierować się obowiązującymi przepisami i normami. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać architekta lub projektanta adaptującego projekt gotowy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).