Na poddaszu znajdują się najczęściej sypialnie, pokoje dziecięce i gabinety – miejsca, gdzie odpoczywamy, wyciszamy się, bawimy lub pracujemy. Aby poddasze było wygodne i mogło pełnić funkcje mieszkalne, bardzo ważne jest to, aby było odpowiednio doświetlone, np. za pomocą okien połaciowych czy balkonu dachowego. Warto przeanalizować najskuteczniejsze sposoby rozświetlenia tej części domu.
Prawidłowy montaż okna dachowego i uformowanie wnęki okiennej w domach z poddaszem użytkowym ma wpływ na rozkład naturalnego światła we wnętrzu i odpowiednią cyrkulacją powietrza. Aby obudowa wnęki okiennej była poprawnie stworzona, należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: jej górna krawędź powinna być równoległa do podłogi, zaś dolna – prostopadła do podłogi.
Warto również zwrócić uwagę na montaż parapetu. Poziomy parapet umieszczony bezpośrednio pod oknem połaciowym ograniczy dostęp naturalnego światła. Wyjątek stanowi parapet oddalony od okna lub ażurowy model przepuszczający światło.
Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby ulepszyć gotowy projekt domu i sprawić, by Twoje poddasze było pełne światła.
Po pierwsze: balkon na poddaszu
Balkon na poddaszu wygląda oryginalnie i nowocześnie To dodatkowe miejsce, w którym możesz podziwiać widoki i spędzać miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki niemu zyskasz przede wszystkim więcej naturalnego światła i świeżego powietrza we wnętrzu.
To, na jaki rodzaj balkonu możesz sobie pozwolić na poddaszu, zależy najczęściej od tego, czy projekt uwzględnia ściankę kolankową na poddaszu. Wówczas w połaci dachu możesz zainstalować tzw. balkon dachowy. To zestaw składający się z pionowego okna balkonowego połączonego z klasycznym oknem dachowym. Takie rozwiązanie umożliwia swobodne korzystanie z balkonu wbudowanego w konstrukcję dachu, a także gwarantuje znacznie lepsze doświetlenie wnętrza niż standardowe okno połaciowe.
Do poddaszy bez ścianki kolankowej idealne będą okna balkonowe przeznaczone do montażu na dachu. Zbudowane są z dwóch części:
- górna część okna to skrzydło uchylne;
- dolna część okna to skrzydło wysuwane do pionu poza obrys dachu (po bokach tej części znajdują się specjalne barierki balkonowe, które rozsuwają się i zsuwają wraz z ruchami skrzydła dolnego).
Okna tworzące balkon mogą być montowane w dachach o kącie nachylenia 35–53 stopnie bez ingerencji w konstrukcję i projekt.
Po drugie: Fasadowe okna w ścianie szczytowej
Najprostsza metoda rozświetlenia poddasza użytkowego to osadzenie pionowych okien w ścianach szczytowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w domach z prostymi dachami dwuspadowymi, ale tylko w pomieszczeniach przylegających do szczytów. W celu równomiernego doświetlenia pomieszczeń należy wybrać okna o szerokości zbliżonej to szerokości ściany szczytowej.
Po trzecie: Okna w lukarnach
Lukarny – inaczej wypusty dachowe – to najbardziej skomplikowana i kosztowna metoda doświetlenia poddasza, która wymaga przerobienia konstrukcji więźby dachowej. Wypusty dachowe najczęściej stosuje się w przypadku projektów domów z dachami wielospadowymi o małym kącie nachylenia – 30–40 stopni.
Szerokie lukarny wyraźnie powiększają wnętrze i czynią je bardziej funkcjonalnym – powierzchnia użytkowa zwiększa się zazwyczaj nawet o 1/3. Lukarna tworzy we wnętrzu wnękę z pionowo osadzonym oknem, a im większa wnęka, tym więcej miejsca i skuteczniejsze doświetlenie. Płytka i szeroka lukarna z oknem wielkości od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi to doskonałe źródło światła dziennego.
Po czwarte: okna połaciowe
Okna połaciowe nie ingerują w sylwetkę domu, są uniwersalne, dobrze doświetlają wnętrze (20–50% więcej światła niż okna pionowe) i nie sprawiają problemów z montażem. Warto jednak mieć na uwadze, że okna połaciowe najlepiej doświetlają wnętrze, gdy kąt nachylenia połaci jest duży (powyżej 50 stopni) lub okna umieszczone są aż pod kalenicą.
Co ważne, pojedyncze okno nie zdoła dostatecznie doświetlić nawet niewielkiej przestrzeni na poddaszu – lepiej postawić na 3–4 okna. Część okien połaciowych warto umieścić na tyle nisko, aby bez problemu można było przez nie wyglądać (krawędź dolna na wysokości 85–115 cm od podłogi, górna: 185–205 cm nad podłogą).
Po piąte: świetliki
Okna na poddaszu montowane są tam, gdzie spędzamy sporo czasu, ale nie oznacza to, że garderoby, łazienki czy korytarze muszą być ciemne. W przypadku miejsc, gdzie duże okna nie są potrzebne, stosuje się niewielkie świetliki tunelowe (25–30 cm). Te wyposażone w odpowiednie oprawy oświetleniowe działają po zmroku jak lampy.
8 zasad doświetlania poddasza – jak to robić skutecznie?
- Okno w ścianie szczytowej lub lukarnie, stanowiące przynajmniej 1/6–1/8 powierzchni pokoju, odpowiednio doświetli wnętrze.
- Szerokość okna powinna wynosić mniej więcej połowę szerokości ściany szczytowej.
- Dolną krawędź okna połaciowego należy umieścić na wysokości 85–115 cm nad podłogą, górną na wysokości 185–205 cm.
- Aby dobrze doświetlić jedno wnętrze, należy zastosować co najmniej dwa (najczęściej 3–4) okna połaciowe.
- Górne ościeże okien połaciowych powinny być poziome, a dolne pionowe.
- W łazienkach czy garderobach powierzchnia okien może wynosić 1/12 powierzchni pomieszczenia.
- Czołowa ściana lukarny powinna być 2 razy większa od okna, które zostało w niej zamontowane.
- Balkon na poddaszu możemy stworzyć za pomocą odpowiedniego okna balkonowego przeznaczone do montażu na dachu.
Zobacz też:
Wybór okien – na co zwracać uwagę, aby nie narazić się na zbędne koszty