Sposoby na ciche i przytulne poddasze

Sposoby na ciche i przytulne poddasze


Wiele osób marzy o własnym domu z poddaszem, na którym można urządzić nie tylko sypialnię, pokój dla dziecka lub pralnię, ale również gabinet do pracy czy pokój wypoczynkowy. Czy wiesz jednak, że niewłaściwa izolacja poddasza to nawet 25 proc. straty ciepła całego budynku? Na szczęście wybór odpowiednich materiałów oraz technologii zapobiegnie tworzeniu się mostków termicznych i sprawi, że poddasze będzie ciepłe i wygodne dla całej rodziny.

Zastanawiasz się nad wyborem projektu domu z poddaszem użytkowym? Taki dom to funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza dla inwestora, który dysponuje niedużą działką, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje dodatkową przestrzeń. Poddasze pozwala także na wyraźny podział stref domu na dzienną, zlokalizowaną na parterze, oraz nocną – na wyższej kondygnacji.

Podstawą komfortowego poddasza jest nie tylko pomysłowa aranżacja skosów, ale przede wszystkim właściwa izolacja, która zapewni ochronę nie tylko przed chłodem, lecz także wysoką temperaturą w czasie ciepłych miesięcy oraz hałasem. Sprawdź, jak prawidłowo ją wykonać.

Izolacja poddasza – ciepło zimą, chłodno latem

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do izolacji poddasza jest wełna mineralna, dostępna w postaci mat lub płyt. Najlepszą ochronę izolacyjną zapewnia ta o współczynniku lambda Λ – 033. Wykorzystuje się też polistyren ekspandowany (EPS), czyli styropian. Izolację należy umieścić między krokwiami dachu oraz pod nimi, co pozwoli na osłonięcie drewnianej konstrukcji. Jej grubość powinna wynosić od 25 do 30 cm. W przypadku niskich krokwi materiał izolacyjny układa się dwiema warstwami (pierwsza warstwa między krokwiami, druga między elementami stelażu z profili aluminiowych). Im grubsza warstwa izolacji tym lepiej, ale pamiętaj, że tym samym obniża się wysokość wnętrz.

Izolacja sprawia, że na poddaszu zimą będzie ciepło. Co jednak zrobić, aby latem pomieszczenia zlokalizowane pod skosami nie nagrzewały się jak metalowa puszka? Rozwiązaniem są folie termoizolacyjne na okna, które ograniczają nagrzewanie nawet o 80 proc. Dzieje się tak dzięki wypełnieniu z pianki polietylenowej i zewnętrznej warstwie folii metalizowanej, odbijającej promieniowanie słoneczne. Oprócz folii termoizolacyjnych okna połaciowe można zabezpieczyć roletami zewnętrznymi z profili aluminiowych, które pozwolą obniżyć temperaturę latem, a zimą zminimalizować straty ciepła.

Izolacja akustyczna poddasza – jak wyciszyć pomieszczenie?

Oprócz komfortu cieplnego istotna dla domowników, zwłaszcza jeśli na poddaszu zlokalizowana jest sypialnia, będzie ochrona przed hałasem. Ze względu na usytuowanie pod dachem szczególnie nieprzyjemne mogą być odgłosy deszczu spadającego na dachówki lub w zależności od umiejscowienia działki – hałas powodowany przez samochody czy samoloty.

Jak zabezpieczyć poddasze przed niechcianymi dźwiękami? Przy wyborze materiałów pokryciowych na dach należy zwrócić uwagę, czy mają zwiększone parametry izolacyjności akustycznej. Jednymi z najskuteczniej tłumiących hałas pokryć są dachówki betonowe. Materiałem, który dobrze chroni przed stratami ciepła, a także przed hałasem, jest wspomniana wyżej wełna mineralna oraz szklana.

Na komfort akustyczny poddasza wpływają ponadto okna dachowe – to właśnie przez nie przedostają się do wnętrz nie zawsze pożądane dźwięki. Nie warto oszczędzać na stolarce, dlatego – jeśli możesz sobie na to pozwolić – wybieraj droższe okna o jak najwyższym współczynniku izolacyjności akustycznej Rw.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje